Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha nem lenne titkosítva semmi...

Ha nem lenne titkosítva semmi gyorsabban fejlődne technikák?

Figyelt kérdés
2021. máj. 13. 14:53
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
91%

Kicsit válasszuk már szét a "titkosítva" és a "szabadalommal védett" dolgokat, a hadifejlesztési és ipari titkokat.


Lehet, de kapnánk mellé a nyakunkba egy csomó dolgot, ami nagyon nem tetszene. Például rengeteg alkalmazási mód kerülhetne olyan kezekbe, akik nem neked jóleső célra használnák fel.

Mondjuk hadiipari fejlesztéseket. Nem hiszem, hogy vidámabb világ lenne, ahol a terroristák ezeket egy kattintással tölthetnék le a netről.


És szerintem a fejlesztési piaci versenyt is visszavetné jócskán, ha mindenki a másik kész munkáját nyúlhatná azonnal, meg sem próbálna párhuzamosan, esetlegesen még jobbat fejleszteni.


A tudományos világban a gyorsan megosztott információ ma már általános, nincs titkolózás, tehát ez a terület úgy tud fejlődni, mint még soha.

De az ipari gyártás más tészta.

2021. máj. 13. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
+ A gyakorlati (mérnöki) technika fejlődésének motivációja nem kis részben a profit. Ha minden rögtön közkincs lenne, akkor a nagy cégek pénzigényes projektjei helyett a lelkes kis laborokra maradna egy csomó feladat.
2021. máj. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
77%
A gyorsabb fejlődésnek nem a titkosítás az akadálya, hanem a hibás gazdasági szemlélet. A titkosítás egy eszköz bizonyos (szükséges) szabályok betartatásához. A gyorsabb fejlődést együttműködés tudja elősegíteni. Persze értelmes együttműködés.
2021. máj. 13. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Gondolj bele, ha akármilyen szabadalomhoz csak úgy hozzá lehetne férni térítésmentesen, akkor nem lenne értelme új dolgokat kitalálni, mert nem lenne jövedelmező. A rengeteg gyártó miatt a minőségi szórás is akkora lenne, hogy ihajj.
2021. máj. 14. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
72%
De hogy konkrét példát is mondjak. Képzeld el mi lenne, ha mindenki pfizer vakcinát kezdene gyártani, mert szabadon hozzáférhető lenne minden részlete a technológiának. Ki fogja garantálni minőséget? Kb. olyan lenne, mint a drogpiac, ahol kapsz valamilyen anyagot a kezedbe, aztán távozz Isten hírével, ki tudja mit kaptál valójában.
2021. máj. 14. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az #5 állítás nem igaz. A minőség garanciája nem attól függ, ki gyártja, hanem attól, hogy ellenőrzik-e. És ha rossz valami, kiszűrik. Az más kérés, hogy egy ilyen folyamat vége az lehet, hogy a rendszeresen rosszat gyártót eltiltják a gyártástól (megakadályozzák). A drogpiaclényege, hogy nem ellenőrzött. Ha az lenne, nem is létezne.


Kétféle probléma szokott lenni. 1. Valaki felfedez valamit, többnyire működési elvet (kitalálni nem fogja, megérteni fogja a tapasztalatait). Ez hasznos, de borzasztó drága a gyártása. Ekkor többnyire az gyárt, akinek van rá pénze. És ebbe beleértendő, hogy erőszakkal elveszi a tudást, vagy olcsón megveszi, vagy ellopja. Számos példa van mindre a világban. Az a legritkább, hogy a felfedező fog gyártani, ugyanis jellemzően vagy gyártunk vagy felfedezünk. A kettő együtt nem megy, egyfelől a mentalitás, másfelől a pénz miatt. 2. Valaki felfedez valamit, amihez annyi ész kell, ami csak a felfedezőnek van (abban a témában). Ekkor aki mégis beletanul, egyszerűen a dolog az övé is lesz. Ez a lopás egy speciális formája, hiszen valaki meglehetősen sok időt, fáradságot, pénzt beleölt, de haszna a lényegesen kisebb munkát végzőnek (a megtanulónak) lesz belőle. Például jellemzően ez a helyzet a tudományos világ szakirodalmát illetően. Csak egy, talán megérthető példa. Több év munkája árán valaki leközöl egy cikket. Ez úgy történik, hogy előzetesen 3 hasonló témát művelő lektor egyetért vele (vagy nem tud belekötni bizonyíthatóan). Ez négy ember komoly munkája (a lektorokéba beleszámít a korábbi cikkeik - ettől lehettek lektorok), pénze viszont kizárólag a kiadónak lesz belőle. Meg akinek ő eladja. Neki erre is lesz kapacitása, a felfedezőnek többnyire lehetősége sincs. Ez a lopás intézményesített, nemzetközi joggal megtámasztott esete. És legtöbbször a szerző is elfogadja, mert nem erről, hanem atémájáról gondolkodik (az izgalmasabb).

2021. máj. 17. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!