Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 3D nyomtatott házak Magyarorsz...

3D nyomtatott házak Magyarországon?

Figyelt kérdés

Innovatív és egyben pénztárca barát építkezési technológiák után kutatok már jó ideje. Eddigi kutatásaim alapján úgy a leggazdaságosabb, ha nagyon jó áron sikerül 12 méteres tárolókonténerekhez hozzájutni (normál áron vásárolva indokolatlanul sok anyag válik belőle feleslegessé).


Pár éve láttam, hogy már nyomtatni is tudnak házakat. Állítólag Magyarországon is csináltak már ilyet, de az egyetlen ezzel foglalkozó, és valamennyire hitelesnek is tűnő cég 15 millió forintért ajánlgat egy 100 négyzetméteres kis szutykot. Ami teljesen röhej, tekintve hogy éppen a költséghatékonysága miatt létezik ez a technológia. Viszont azok alapján, amit eddig láttam ebből technológiábó, semmi olyan nincs benne, amit akár két-három ember ne tudna együtt megcsinálni. Félreértés ne essék, eszem ágában sincs olyan dologba kontárkodni, amihez egyáltalán nem értek. de egy tömlőn át egyenletesen betonrétegeket egymásra halmozni nem tűnik nagy kunsztnak.


Mi a véleményetek?



2021. jún. 29. 21:33
 1/8 Barnabas333 ***** válasza:
100%
Simán csináltatnék ha csak 15 millió lenne egy 100m2 ház. Szóval neked az szutyok, rengeteg 3-6fős család él 35-50m2 lakásban. Itt az a jó, hogy bármilyen formát tud készíteni egy tökéletes betonfalat, közötte szigeteléssel. De igazán ennek szerintem inkább egy speciális középületnél lenne értelme. Mert egy sima házban nem praktikus ha mondjuk hullám formát követ egy fal... De én is laikus vagyok, bár építőipari technikumba jártam régen, sosem dolgoztam a szakmámban...
2021. jún. 30. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Barnabas333 ***** válasza:
100%
Kollégám most épít 110m2 házat, elmondom neked, hogy 70-80millió a költsége. Még konténer házban is csak 50m2 15 millió. Vagy az csak a falak költsége amit írtál?
2021. jún. 30. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

"az egyetlen ezzel foglalkozó, és valamennyire hitelesnek is tűnő cég 15 millió forintért ajánlgat egy 100 négyzetméteres kis szutykot. "

Mert akkor tud olcsó lenni, ha tömegtermékké válik.

Mindig minden új technológiánál az elsők a legdrágábbak.

2021. jún. 30. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
79%

Már az ókoriak is tudtak 3D nyomtatni, úgy hívták: öntőforma. Ha úgy vesszük a panelek is 3D nyomtatással készültek, kiöntötték a házgyár telephelyén az építőelemeket, majd az építkezés helyén összerakták, ezt bátran hirdetheti bárki additív 3D nyomtatásként.

Austin Vernon egyébként az utolsó centing levezette egy ház árát, s abból azt, hogy mit kéne tenni ahhoz, hogy olcsóbban lehessen építkezni ( [link] ) - annyi különbséggel, hogy ő amerikai árakkal számolt, ahol ugye a könnyűszerkezetes az alap - de a lényeg, hogy a szerkezet tényleg nem adja ki olyan nagy részét az árnak, mint azt sokan gondolják.

2021. jún. 30. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok szakember, nem értek a házak 3D nyomtatásához, de a jelenelgi "hagyományos" építkezések költségeit nagyjából ismerem. 3D nyomtatással a falak, esetleg az alap költségén lehet spórolni, ez pedig a jelenlegi építési költségeknek durván a negyedét teszi ki maximum. A nyílászárók, víz-gáz-villany, szigetelés, burkolás, tető ettől nem lesz olcsóbb. Összességében ha a falazás+alap árát drasztikusan csökkenteni lehetne, akkor is mondjuk

a mostani ár 80-85 %-a lenne a 3D nyomtatott ház ára. Ami nyilván nagyon sokat számít, de azért közel sem világmegváltó dolog.


A 15 millió 100 négyzetméter, amit a krédező írt, valószínűleg csak a 3D nyomtatott részre (tehát a szerkezetre) vonatkozik (esetleg tetővel), mert egyébként a szerkezetkész házat ennél többe kerülne befelyezni.

2021. jún. 30. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

#5: Azért ennél kicsit jobb az arány, lévén a 3D nyomtatott alap, falak lehetőséget adnak olyan optimalizálásokra a többi elem beépítésében, ami szintén költségcsökkentő.


Amúgy az igazi költségelőnye nem ITT jön ki, hanem ott, ahol azért készülnek főleg könnyűszerkezetes "eldobható" házak, mert a stabilabb, tégla, beton stb, falazás nagyságrendekkel drágább.


De azért ne feledkezzünk el a 3D nyomtatott házfalak nagy hátrányáról sem a téglával szemben: egyszer használatos.

2021. júl. 1. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Természetesen bőven elegendő lenne 100 nm, a szutyok jelzőt félreérthetően alkalmaztam, ezért elnézést kérek! :) Azért használtam ezt a jelzőt, mert egy 28 nm területű, ISO40 konténert már ismerettség nélkül is lehet kapni 800.000 ft-ért. Ha ebből veszek négyet, az még mindig csak 3.2 millió forint, és már meg is van a házhoz szükséges alapanyagok jelentős része. Ráadásul könnyebb a konténerek árából alkudni, ha eleve több vásárlását tervezzük egyszerre. Hozzá nem értőként úgy gondolom, hogy innentől legfeljebb mégegyszer ennyi kiadás várható a ház befejezéséhez.


Viszont azt gondolom, hogy egy egyszerű téglalap formájú 3D-nyomtatott házat, akár komolyabb gépek igénybevétele nélkül is el tudna készíteni mindössze pár ember. Egy állványzattal, és egy sínen közlekedő tömlővel, amit csak egyenletesen kell mozgatni, és lehetőleg minden réteget egyetlen , megszakítatlan vonalból megalkotni. Amikor elkészül egy réteg, csak feljebb kell állítani a sínt pár cm-el. Nyilván nem kísérleteznék ezzel, de kíváncsi vagyok, szerintetek mennyire lenne megoldható? :D

Mert így viszont talán még a konténeres megoldásnál is olcsóbb lehetne.

2021. júl. 2. 14:18
 8/8 anonim ***** válasza:

"Viszont azt gondolom, hogy egy egyszerű téglalap formájú 3D-nyomtatott házat, akár komolyabb gépek igénybevétele nélkül is el tudna készíteni mindössze pár ember. Egy állványzattal, és egy sínen közlekedő tömlővel, amit csak egyenletesen kell mozgatni, és lehetőleg minden réteget egyetlen , megszakítatlan vonalból megalkotni."


Ez nem működik. Az ajtók, abalakok nem ugyan olyanok minden rétegben, plusz általában az "apróságoknak" is előre meg szokták csinálni a helyet, még nyomtatás közben. Ha egy dobozt nyomtatsz, és utólag vágod ki az ajtókat/ablakokat, bevésed a csöveket, kábelcsatornákat stb, nem lsz olcsóbb semmivel a "nyomtatás".

2021. júl. 3. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!