Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az egyszerű magyarázat...

Mi az egyszerű magyarázat arra, hogy a függvény integrálja nem más, mint az a függvény, aminek a deriváltja az eredeti függvény?

Figyelt kérdés

Olvasgattam a Newton-Leibniz-tétel bizonyítását, és nem mondanám, hogy teljesen megértettem. Viszont ahogy gondolkoztam, találtam egy egyszerű magyarázatot, de nem tudom, hogy egyrészt az teljesen jó-e, másrészt pedig lehet, hogy pont erről szól a fenti tétel bizonyítása is. Azt viszont olvastam a Wikipédián, hogy ez a ténymegállapítás nem magától értetődő annyira, szóval teljesen tanácstalan vagyok.


Szóval még egyszer: hogyan lehet egyszerűen/szemléletesen elmagyarázni?



2021. szept. 14. 20:31
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
58%

A határozott és határozatlan integrál közötti lényeges különbséget kell itt figyelembe venni.


Definíció szerint a határozatlan integrál azon függvények halmaza, melyeknek deriváltja az adott függvény. (Az inverz fogalmat nem szerencsés használni, mert végtelen sok eleme lehet a határozatlan integrálnak.)


A határozott integrál egy szám, aminek a definíciója elég bonyolult.


A Newton-Leibniz tétel zsenialitása abban van, hogy ezt a két teljesen különböző fogalmat összekapcsolja.

2021. szept. 15. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Rajzolj egy tetszőleges f(x) függvényt. Az alatta lévő terület az f(x) integrálja. Ez is felírható egy függvénnyel, ez legyen F(x). Az F(x) definíció szerint az f(x) integrálja.


Na most mennyit változik az F(x) egy dx távolságon? (Ezt jelöljük dF-fel) Mivel F(x) az f(x) integrálja, nyilván f(x)dx-et (egy téglalapnyit).


Tehát dF = f(x)dx


Ha most elosztjuk az egyenletet dx-szel:


dF/dx = f(x).


Ennyi.

2021. szept. 15. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Mindenesetre az én eszmefuttatásom jó, vagy van benne valami hiba?
2021. szept. 15. 23:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!