Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Föld (talajba ásott üreg)...

Föld (talajba ásott üreg) hány hektoliteres "tavat" (nem medencét) tart meg - biztonságosan? Kibetonizni biztosan ki kell (kell?), de hány hektoliter vizet képes deformáció nélkül megtartani? Lehet nem jól fogalmaztam meg a kiírást, elnézést érte.

Figyelt kérdés

Nem tavaknál, hanem akváriumoknál és medencéknél szokott ez igen komoly probléma lenni, hogy hány hektoliter vizet tud megtartani a kibetonozott, vagy üvegfalú létesítmény. Amit "oldalról nem tart semmi", csak a saját fala, vagy üvegei.


De itt jelen esetben egy földbe/talajba ásott üregről, egy tóról van szó. Kérdés mik lehetnek ennek a tónak a méretei (hány méter hosszú, széles és hány méter MÉLY!), melyektől még nem deformálódik, tehát évtizedeken át is ez az "üreg" ugyanazokkal a kezdeti méretekkel fog tovább létezni?


30 h, 20 sz, 15 m?


Vagy akár 30 h, 30 sz, 20 mély?


Több?


Kevesebb?



2021. okt. 20. 21:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy gödörről van szó, akkor annak miért változna az alakja (eltekintve attól, hogy az esetleges áramlatok és élőlények erodálják)?

Ha egy sánccal körbevett tavat akarsz csinálni (pl kolontári vörösiszap tározó mintájára), akkor csak a magasság számít, a tó területe nem. Lásd még hidrosztatikai paradoxon.

2021. okt. 20. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Leáshatnak a gépek akár 15-20-25 méter mélyre is, akkor sem fog később sem deformálódni a tó?


Némi extremitás: ha a tavi élőlényeg megcsodálására (ide már bizonyosan kellene fog egy betonacél szerkezet) néhány méterre a talajtól lefelé egy ablakot szeretnénk (az ablak előtt természetesen akna és lépcső a lejutáshoz), akkor mitől fog függeni a felhasználni kívánt beton mennyiség (illetve feltételezem kellene vízhatlan fólia is elé), és milyen vastag üvegből/plexiből kell a kémlelőablaknak (legyen pl. 2 x 1,5 méter hosszú és széles) állnia? Milyen képletekkel szokták ez a két dolgot kiszámítani?


Azaz nem a tó alján (ahol irgalmatlan nyomást kellene a szerkezetnek és az ablaknak kiállnia), hanem a tó vízszintjétől csupán néhány méterrel lejjebb lenne ez az installáció.

2021. okt. 20. 23:38
 3/12 A kérdező kommentje:
Gondolom ez (az ásatás mellett) egy kisebb vagyon lenne így is, hogy a tetejétől csupán alig lenne lejjebb ez a figyelő-ablak...
2021. okt. 20. 23:41
 4/12 A kérdező kommentje:
No meg egy nagy teljesítményű szűrű megvásárlása/üzemeltetése sem lenne két fillér, hogy lehessen látni egyáltalán valamit a tó élővilágából...
2021. okt. 20. 23:42
 5/12 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Mindenképpen szükség van valamilyen vízzáró rétegre, ha nem akarod, hogy a víz elszivárogjon. Így jártak pár éve a fehérvárcsurgói pihenőnél lévő tóval is (nem a víztározó), ahol valamiért eresztett ez a réteg és eltűnt a tóból a víz. Ha jól emlékszem, agyagból kapott új vízzáró réteget. Az oldalfalait célszerű rézsűsre csinálni, mert ha függőleges, jó eséllyel be fog omlani pár helyen. Azon kívül a víz utánpótlást is meg kell odani. Ha nincs folyamatos utánpótlás az gond lehet, mert a víz párolog (esetleg valamennyire szivárog is) , egy forró nyári napon képes akár több centit is apadni emiatt. Szűrőre nem feltétlenül van szükség, ha van folyamatos víz utánpótlása ( pl egy patakból, vagy egy kútból), van kifolyása, valamint megfelelő növényzet, nincs benne túl sok állat, akkor létre jön egy öntisztító rendszer.
2021. okt. 21. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
72%

Csak ebbol meg az ablakon at nem sokat fog latni.

Ha valami olyasmirol almodsz mint a delfinarium, az meg ekkora ablakokkal is sokmillio ft, es az eves fenntartasi koltsege is millio feletti osszeg.

Amugy minek 20 meteres melyseg, ha vizszintkozeli ablakot akarsz ra?

2021. okt. 21. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az információt ötös!


Nem is tudtam, hogy jártak már mások is így, hogy elszivárgott a tavuk vize, mert valahol eresztett.


A víz utánpótlása megoldott, a nyári párolgás "ellen" úgy gondolkodunk mindannyian, hogy inkább mély lehetne, vízszinten ne legyen terebélyes a vízfelület. Valamivel kisebb így a párolgás, szemben egy terebélyes vízfelületű de nagyon alacsony mélységű tóval. A kifolyás már gond lehet.

2021. okt. 21. 09:35
 8/12 A kérdező kommentje:

Hatos, véletlenül sem olyanról álmodunk, mint egy delfinárium. Azt szeretnénk, hogy minél inkább tószerű legyen, természet-közeli, nem szükséges a teljesen tiszta víz, sem a nagy tér átláthatósága.


Tószerűség fentről is és középről is.


Még a sziklákat, növényeket is úgy szeretnénk telepíteni, hogy tó hatású legyen. Elég csak a kémlelő nyílások közelében - valameddig - ellátni.


A tavi élővilág megtekintésére bőven elég egy, vagy két "fenti" kémlelő-ablak, azt viszont kifejthetnéd, hogy mire gondoltál, hogy szerinted még szűrő, vízforgató megléte esetén sem látnak majd semmit az ablak előtt elúszó állatokból.

2021. okt. 21. 10:40
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Léteznek több tíz méter mély mesterséges tavak (ld. pl. Rudabányai bányató). Ha az oldalfal megtartja akkor nincs gond. Aztól is függ milyen a kőzet. Ezt nem így kell méretezni. Inkább a másik iránnyal szokott gond lenni. Épít valaki egy medcencét, kibetonozza, majd leüríti és a medence "felúszík" ha megemelkedik a talajvíz. De láttunk olyat, hogy a beton meg se bírt kötni mert korábban felúszott a medence mert nem vették figyelembe a mértékadó talajvízszintet és annak a változását sem. És egy ilyen létesítményhez brutál sok engedély kell, és kell hozzá hozzáértő, jogosultsággal rendelkező tervezők által aláírt terv (legalább 3-4 szakági tervező kell már az engedélykérelemhez is). Ők majd szépen elmondják mit és hogyan lehet/nem lehet és miért igen miért nem megépíteni. De eddigre már az első bő 1 millió Ft-ot már kifizetted a tervezőkre.
2021. okt. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem véletlen, hogy tófóliázni szoktak és bőven nem adnak engedélyt bárhova a vízzáró réteg hiánya miatt.


Elég lehet egy kút is az utánpótlás biztosítására.


Megfelelő növényzettel és kémiai eljárásokkal tisztán tartható a tó.


Érdemes vízszűrő részt tervezni, ahol növények vannak és azok tisztítják a tó vízét.


Létezik egy anyag, a bentonit, ami alkalmas lehet a tó vízzárásának biztosítására. Geoprodukt kft ha jól emlékszem.

2021. okt. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!