Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Élhető-e a Tau Ceti 'e'...

Élhető-e a Tau Ceti 'e' bolygója? Milyen lenne ott az élet?

Figyelt kérdés

Azt hallottam, hogy a Tau Ceti egyik bolygóján akár élni is lehetne. Próbáltam utánanézni (semmennyire se értek a fizikához, csillagászathoz), annyit találtam, hogy az 'e' bolygója az, ami akár lakható lehetne. Viszont annak csak 168 nap a keringési ideje, azaz sokkal rövidebb lenne egy év.


Tegyük fel, hogy tényleg lakható lenne az ember számára. Hogy nézne ki ott egy nap? Hány órából állna, gondolom nem 24-ből mint itt? Napi hány órát sütne a Nap? Lennének ott is évszakok? Ha 168 napból áll egy év azt jelenti az emberek lassabban öregednek években számolva? Hány holdja van ennek a bolygónak? Azoknak milyen a keringési idejük, milyen gyakran lenne mondjuk telihold?


Minden is érdekelne ezzel kapcsolatban, azt megköszönném ha valaki el tudja úgy magyarázni, hogy én is megértsem :D



2021. dec. 6. 22:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát amit a bolygó adatairól találtam:

tömege: 4,29 ±2,00 Föld tömeg

távolság a központi csillaguktól: 0,552 ±0,02 CSE (azaz lakhatási zóna)

keringési idő: 168,12 ±2,0 nap alatt kerüli meg a központi csillagát

felszíni hőmérséklet: kb. 68 ⁰C (ha Föld szerű bolygó)


Hogy hány óra alatt fordul meg a saját tengelye körül, arról nem találtam adatot (remélhetőleg más talál).


Az évszakok változása attól függ, hogy döntött-e a bolygó tengelye vagy sem, sajnos erről sem találtam adatokat.


Ha emberek mennének a Földről az 'e' bolygóra nem élnének hosszabb ideig (mármint földi években számítva), de mivel ott is van egy "e" szerinti év, ami földi napokkal számolva 168 nap, majdnem biztos, hogy az oda menő emberek 2,11-szer több "e" szerinti évet élhetnének, de az nem oszt nem szoroz.


Holdakról egyelőre nem hallottam. Úgy tudom (de javítson ki, aki jártasabb a témában mint én), hogy egy távoli bolygó bemérése sem gyerekjáték, egy hold bemérése szinte lehetetlen, mivel együtt kering a bolygójával. A bolygóra is csak abból lehet következtetni, hogy a csillagot figyelik, és a csillag előtti elhaladását tudják detektálni valamilyen módon. Erősen kétlem, hogy holdakat is belehet azonosítani ezzel a módszerrel, de nem lepődnék meg.

2021. dec. 6. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mármint miért lenne merőleges a bolygó tengelye a forgási síkjára, mikor annyi erő letéríthetné? Így hát bizonyára van éghajlati övezetesség.

Ha az átlagos hőmérséklet 68 ⁰C, akkor az ember számára lakható övezet minden bizonnyal a hideg égövben található. Ez azt jelenti, hogy a tél hosszú és viszonylag hideg, a többi évszak pedig viszonylag rövid. Nyáron van egy időszak, amikor nem nyugszik le a Tau Ceti. Kérdés, hogy milyen meleg van nyáron, bírnák-e a növények és az állatok. Ha minden kiégne, akkor más célpontot kellene keresnünk. Tél közepén pedig van egy sötét időszak, amikor viszonylag rövid ideig van világos. A sarkokhoz közel pedig a Tau Ceti a tél közepén helyi napokig fel sem kell. A sarkokon pedig 84 napig nappal van; az átmeneti időszakok miatt az éjszaka rövidebb.

Helyi évben az életkorod 2,11-szerese a földi évben mért életkornak. De ez olyan, mintha valaki egy távolságot kilométer helyett méterben adna meg.

Egyébként nem biztos, hogy élhető lenne, lehet, hogy inkább a Vénuszhoz hasonló. A légkörtől függ.

2021. dec. 7. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy nap hossza 366.8093 óra (15,283 722 földi nap)

Felszíni gravitációs gyorsulás 1,923 g (18.86 m/s²)

Tengelyferdeség 2,895°

Átlagos felszíni hőmérséklet 61 C°

Még mindig szeretnél oda költözni? Akár csak a sarkvidékre.

[link]

2021. dec. 7. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 fabijoe ***** válasza:
A hőmérséklet még oké is lenne, de a hetven kilós ember száznegyven kilósnak (134) érezné magát. A kis tengelyferdeség miatt alig vannak évszakok. És igen, a légkörtől függ a többi.
2021. dec. 8. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a kimerítő válaszokat, illetve a linket is!

Már közel sem tűnik annyira ideálisnak ez a bolygó :D

2021. dec. 8. 22:52
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem találod annyira ideálisnak az élethez de arról megfeledkeztél hogy nem csak mi létezünk. Például egy hangya vagy egy csótány jól elvolna rajta egy bokor alatt.
2022. jan. 9. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Azt is vedd figyelembe hogy mindez csak becslések, simán lehet ott egy szinte teljesen föld szerű bolygó.
2022. jún. 22. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!