Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet kiszedni a...

Xp ali kérdése:

Hogyan lehet kiszedni a beragadt csiszolt üvegdugót?

Figyelt kérdés
Vettem pár régi vegyszeres üveget és az egyik dugója nem jön ki. Melegíteni az üveg nyakát próbáltam, nem jött ki. Az üveg tisztának látszik, mechanikailag szorult bele, sztem. Nem szeretném eltörni.

#üveg #kémia #labor #laborüveg #csiszoltüveg #üvegdugó
2022. márc. 6. 08:37
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Olaj
2022. márc. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Z003 ***** válasza:
92%
Ha a melegítés nem működik próbáld meg fagyasztani. Ha tényleg csak magától szorult be általában segít ha kicsit beáztatod, egy kevés víz beszivárog a csiszolatba, ami segíthet meglazítani.
2022. márc. 6. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:
83%
Vagy wd40. Ha van kép ránézünk, de ami még szóba jöhet az a rezgés. Ha a jól ismert üvegdugó, akkor egy kúpos ék alakzat, tehát ékként működik a formája alapján. Nyilván mivel üveg rád van bízva, hogy ne törd el. :) De az ékek rezgésre csak kifelé tudnak jönni, befelé már nem. Ha nincs műanyag kalapácsod (nyilván ne fémmel) akkor kalapács fa nyelével finoman ütögesd egy ideig, szépen körbeforgatva. Az üveg vastagságához próbáld az ütéseket saccolni, ha óvatos vagy és nem sietsz vele, működni fog. De tényleg finoman és inkább a sok kicsi elvén - szemmel nem fog látszani a lazulás, de lazulni fog.
2022. márc. 6. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
39%
Szerintem az egész palackot tedd bele vízbe és melegítsd forráspontig. A levegő nyomásnövekedése segíteni fog, csak a nyaka lógjon ki a vízből. Tegyél rá rongyot, ha véletlenül szétmenne az üveg Mikor már forr a víz, emeld meg a dugónál fogva 1-2 cm magasságra , majd a száját kezdd el ütögetni.
2022. márc. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
65%

Azt probálnám, hogy jéggel lehűteném a dugot. Majd gyorsan melegvizbe tenném az üveget, de persze úgy hogy a dugot ne érje a viz. És remélném, hogy ez a kis hőtágulás elég lesz.

Persze ha valamitől bele van ragadva, akkor ez nem fog segíteni. Akkor mindenféle vegyszerben áztatnám a mososzertől a higitóig, hátha valamelyik feloldja. Probákoznék benzinnel, vizkőoldóval, olajokkal. És közben mozgatni feszegetni, hogy a vegyszerek mélyebbre hatoljanak.

2022. márc. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A legstandardabb módszer a beszorult üvegnyak forró víz alá merítése, és a dugó azonnali erőteljes húzása. Nem szabad nagy hőmérséklet-különbséget használni, mert fennáll a repedés veszélye. 40-80 Celsius fok hőmérséklet-különbség elég. Vannak olyan trükk, hogy a fagyasztóban áthűlt üveget nyomjuk 40 fokos víz alá, mert az nem éget. Gumikesztyűvel a 60 fokos víz sem probléma.


Az üveg nyaka hirtelen kitágul, és a még néhány másodpercig lényegesen hidegebb dugó kilazul.


Tudatosítsuk, hogy az üveg a hideg felületi sokkhatásra hajlamos berepedni - nem a melegre - mivel az apró felületi sérülések az utóbbi esetén kompresszálódnak. Ezért az esetleges sikertelen lazítási kísérlet után sohase hűtsük vissza az üveget hideg víz alá tartással.


2-3 próbálkozás után mindig teljes a siker, ha az üvegdugót nem fogta meg valamilyen ragasztó hatású anyag!

2022. márc. 7. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Végre kijött. Mégiscsak volt rajta vmi ragasztó-dolog, most látom, ahogy kiszedtem a dugót. A melegítéses dolgok nem működtek. Amit csináltam, és gondolom ezek, vagy kombója segített: kapott WD40-et (olaj), napokig ázott a csiszolat benne. Fakanállal kopogtattam dugóval lefelé puha dolog felett, amikor eszembe jutott és próbáltam kiszedni a dugót, de ésszel, hogy ne törjem el. 1-2x betettem ultrahangos tisztítóba mosogatószeres vízbe. Köszönöm a tippeket!
2022. márc. 9. 09:13

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!