Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Iskolacsengő működése/vezérlés...

Iskolacsengő működése/vezérlése, de hogyan?

Figyelt kérdés

Hogyan oldják meg az isolacsengő vezérlését?

Azt tudom, hogy léteznek digitális kapcsolóórák, most már mindenhol ilyet használnak?

Mi volt az elődje, létezett -e esetleg mechanikus megoldású iskolacsengő vezérlő?

Vagy egyszerűen csak nyomógombot használtak régen?



#vezérlés #iskolacsengő #kapcsolóóra #iskolacsengő vezérlése
2022. máj. 23. 23:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
93%
Óraműves... vagy mechanikus, vagy elektronikus. Analóg is létezik.
2022. máj. 23. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
95%
Meglepően egyszerű volt, volt egy kerék amit forgatott az óra. 24 óra alatt fordult körbe. És ebbe lehetett betenni pici csavarokat ami benyomott egy "nyomógombot" és megszólalt a csengő (mechanikus kapcsoló óra).
2022. máj. 23. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Mekkora átmérőjű volt a kerék kb.?
2022. máj. 24. 00:04
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Ez típus függő volt, de ha pesti vagy menj el az elektrotechnikai múzeumba ott ki van álljtva egy jópár (legalábbis pár éve még volt). Őgy jó 2 - 2,5 arasznyi volt az átmérője amit én láttam.
2022. máj. 24. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Akkor mondjuk ha 400mm az átmérő, a kerület így 1256mm.

Egy nap 24óra = 86400s

A kerületen mérve 1s megfelel 0,015mm-nek. Ha feltesszük hogy 10s-ig szól a csengő, akkor a mikrokapcsoló (nyomógomb) benyomásának idejéhez 0,15mm kerületi elmozdulás tartozik.

Hogy lehet ilyen kicsiny geometriai méretű a csavar (vagy a kapcsoló)?

2022. máj. 24. 00:23
 6/15 anonim ***** válasza:
91%
Él vezérelt a kapcsoló. A kapcsoló elindít egy időrelét amelyik 10s-ig csenget. És "feltételezték" hogy 5 percnél gyakrabban nem kell csengetni. Maga az érintkező simán lehet, hogy tovább volt zárva. Ami nálunk volt azt "5 percenként" lehetett beállítani. 5*60=300 sec - 0.015mm * 300sec=4,5mm az meg már egy kezelhető méret. És amikor a kapcsoló zárt akkor indult egy 10sec-es időzítő, de az meg már egy másik volt, ott meg azt lehetett állítani, hogy mennyi ideig csengessen.
2022. máj. 24. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Értem, így már világos, akkor mechanikus megoldást mégiscsak ötvözni kellett az elektronikával. Azt jól sejtem hogy az időzítő úgy működött hogy a mechanikus kapcsolóval egyrészt egy relét vezéreltek, amely zárta a csengő áramkörét, másrészt pedig egy késleltető tranzisztoros kapcsolást, amely késleltetve megszakította a csengő áramkörét (vagy a relé vezérlőáramkörét)?
2022. máj. 24. 01:01
 8/15 anonim ***** válasza:
92%
Nem volt semmi tranzisztor meg elektronika ezekben. Egy fűtőszál volt rátekerve egy bimetálra és azzal lehetett időzíteni. És a bimetál előfeszítésével lehetett állítani az időzítési értéket. Amikor ezeket csinálták még sehol nem létezett a tranzisztor.
2022. máj. 24. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Hm, ez még szebb megoldás, tetszik! Amikorra visszahűlt a bimetál, addigra meg letelt az öt perc ugye? (Ha nem, akkor dupla csengetés van).
2022. máj. 24. 01:16
 10/15 anonim ***** válasza:
91%
Elég gyorsan visszahült. Ugyanilyen volt pl. a régi lépcsőházi automatikákban is.
2022. máj. 24. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!