Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy hat a fáziseltoltás a...

Hogy hat a fáziseltoltás a Fourier együtthatókra? Fogalmam sincs mit csináljak a komplex együtthatókkal, hogy azokból valós, fáziseltolt jel legyen a végén.

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy ha ismertek a periodikus jelem Fourier-együtthatói, akkor a jel fáziseltolt változatának Fourier-együtthatói az eredeti együtthatók e^(i*fáziseltolás)-szorosai lesznek. De fingom nincs hogy kéne ezekből visszaállítani a jelet.

Példa: a páratlan fűrészfog Fourier-együtthatói 2/pi * (1, 1/2, 1/3, 1/4, ...). Ezt értem, és tudok is belőle egy szép, valós jelet csinálni: 2/pi * (sin(x) + sin(2x)/2 + sin(3x)/3...), ami egy grafikonon ábrázolható, fűrészfogat közelítő alakzat lesz.

Ha el akarom tolni 45 fokkal, akkor az együtthatókat meg kell szorozni e^(i*pi/2)-vel, ami √2 + i√2. Az összes együtthatóm komplex lesz, de ezt már nem tudom értelmezni, nem értem hogy lesz ebből egy 45 fokkal eltolt, valós fűrészfog jel.



2022. jún. 27. 09:41
 1/3 anonim ***** válasza:
19%
Ha felrajzolsz bármilyen komplex számot (vízszintesen a valós, függőlegesen a képzetes) akkor a ponto összekötöd az origoval és ennek az egyenesnek a vizszintessel bezárt szöge lesz az amit keresel (fázis szög). Pl. felrajzolod a 3i+5 számot akkor ez a szög kb.31 fok lesz.
2022. jún. 27. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

#1 Köszi, de ez egyrészt nem válasz a kérdésemre, másrészt mint azt a 45 fokos gyökkettes részlet alapján leszűrhetted, tisztában is vagyok vele.

Közben utánajártam, és összeguberáltam a receptet. Leírom, hátha egyszer valaki idetéved. Ha az eredeti jel Fourier-együtthatói a_n (koszinuszos tagok, a fenti példámban végig 0) és b_n (szinuszos tagok, a példámban 1/n) akkor a d fáziseltolás utáni a', b' együtthatók a következőképp alakulnak:

a'_n = m_n * cos(p_n + d_n)

b'_n = m_n * sin(p_n + d_n)

ahol

m_n = gyök(a_n^2 + b_n^2), az n. felhang magnitúdója

p_n = atan2(a_n, b_n), az n. felhang fázisa

d_n = d*n, ami a fáziseltolás szorozva a felhang sorszámával

Az e^(i*d)-vel való szorzás nem a szinusz-koszinuszos, hanem a komplex együtthatós reprezentációban érvényes, de a kettő az m_n, p_n segítségével könnyedén átjárható.

2022. jún. 27. 13:21
 3/3 anonim ***** válasza:
Nagyon hasznos volt !
2023. okt. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!