Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szélturbinákkal és napelemekke...

Szélturbinákkal és napelemekkel az adott országok területének kb a felét kéne lefedni, hogy biztosítsák mindenki számára a szükséges energiát?

Figyelt kérdés

2022. szept. 27. 09:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
98%
Nem, valójában a háztartásakat el tudja látni, amit a tetőre elfér mindenhova, a maradék fogyasztóhoz is van hely, pl parkolók, autopálya felett még hasznos is volna. A probléma, ahogy ezek nem akkor termelnek, mikor kéne, hanem amikor süt a nap vagy fúj a szél, áramot raktározni meg mocskos drága.
2022. szept. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
76%

Erre van valami forrás?

Nekem ez eléggé hasraütésszerű kijelentésnek tűnik.

Esetleg valami saját számítás? Milyen teljesítményű generátorokkal számoltál?

2022. szept. 27. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 2*Sü ***** válasza:
94%

Magyarország éves villamos energia fogyasztása kerekítve 40 000 000 000 kWh körül van.

Egy napelemből ki lehet hozni évi 200 kWh-t négyzetméterenként, megfelelő tájolással ideális esetben akár 250 kWh-t is.

Osztunk-szorzunk, kijön, hogy az éves villamosenergia-termelés biztosításához kell kb. 160–200 millió m²-nyi napelem, az 160–200 km². Ez kb. Budapest területének a harmada, vagy kb. akkora terület, mint Győr. És ezzel nem csak a lakosság áramigényét fedtük le, hanem mindennek, beleértve az ipart is.


A gond nem itt van, hanem ott, hogy az elektromos áram olyan, hogy amit most termelsz, azt most kell elfogyasztani, amit most fogyasztasz, azt most kell megtermelni. Nincs hatékony energiatárolási módszerünk, pláne ha követelményként kötjük ki, hogy ne legyen környezet- és tájromboló az energiatárolási módszer. A megújuló energiákkal meg az a gond, hogy nemhogy a fogyasztáshoz nem igazodik a teljesítményük, de még nem is egyenletes. Sőt sokszor pont ellentétesen mozog az energiatermelés és a fogyasztási igény. Mikor borús idő van, vagy éppen este, pont akkor termelődik kevesebb energia a napelemből, de pont ilyenkor kapcsolunk fel több lámpát. Télen már csak a fűtés miatt nagyobb az energiaigény, de pont télen termeli egy napelem a legkevesebb energiát.

2022. szept. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
5%

"Nekem ez eléggé hasraütésszerű kijelentésnek tűnik."

Ez egy eléggé hasraütésszerű kijelentés volt. :D

Ha annyi sütnivalód sincs, hogy becsléseket tegyél, miért szólsz bele?

2022. szept. 27. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Sü ez a számítás mennyire biztos? Mert ennél sokkal nagyobbakat mondanak. De tényleg nem tudom, szóval nincs elírva valami?


"Az Egyesült Királyságnak a földterületek 12%-át napelemekkel kellene lefednie ahhoz, hogy saját magát láthassa el"

"Ez derül ki a finder.com ár-összehasonlító webhelyből, amelyből kiderül, hogy a világ országainak 87%-a teljes szárazföldi területük kevesebb mint 5%-át felhasználva képes lenne teljes mértékben ellátni magát napenergiával."

[link]



Hogyan lássunk el minden országot csak napelemekkel | interaktív térkép

(A térkép fölött mutatja a szükséges területet.)

(Egy kisebb vármegye :) területét vagy egy nagyobb felét kellene lefedni, ahogy nézem.)

[link]

2022. szept. 27. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 TappancsMancs ***** válasza:
55%
És a kérdésre is: a felénél mindenhol lényegesen kisebb területeket mondanak. Annyi biztosan nem kell.
2022. szept. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Meg nézd meg kérdező, hogy egy családi házon már elfér egy kisebb fogyasztásra való napelem.


Amúgy érdekes és hasznos lenne egy olyan világtérkép is, ahol nem csak a napelemek területét mutatja, hanem a hozzá kellő gravitációs tárolási kapacitást és minden költséget is. Napelemek ár aminennel együtt, grav-tárolás ára, és a végső áram ára is. Plusz a berektetés tételes ára is. :)

2022. szept. 27. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, annyi azonban bizonyos, hogy kár volt visszabontani a Bős-Nagymaros erőműhöz tervezett létesítményeket.
2022. szept. 27. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 2*Sü ***** válasza:
81%

> Sü ez a számítás mennyire biztos?


Én nagyon elnagyolt, nettó, alsó becslésnek nevezném. Nyilván a kiinduló adatok hitelesek, az éves összfogyasztást a KSH oldaláról néztem le, a napelemek paramétereit meg több napelem telepítő cég honlapjából saccoltam meg. Ez egy nyers, nettó adat, nyilván nem vesz figyelembe olyat, hogy egy nagyobb napelemfarm esetén kellenek szervizutak, nem érintkeznek közvetlenül a napelemek – itt kérdés, hogy nagy napelem farmokban gondolkodunk, vagy minden háztetőre tervezünk pár panelt –, kell tartalék, mert pl. vannak karbantartási munkák.


Meg ahogy írtam az, hogy egy napelem éves szinten megtermelt x energiát, az a fogyasztás és termelés egyenetlenségei, aszinkron volta miatt nem jelenti azt, hogy képes x energiafogyasztást az év egészében fedezni.


De nagyságrendi becslésnek jó, a gyakorlatban lehet, hogy egy tízes szorzó kell hozzá, de annyi bizonyosan kiderül, hogy a fél országot nem kell napelemmel leteríteni.


Ugye az sem mindegy, hogy milyen napelemről van szó, mert van jobb hatásfokú, de drágább, meg van rosszabb hatásfokú, de olcsóbb, és adott méretben lehet ez utóbbi észszerűbb választás. Aztán az sem mindegy, hogy mit akarunk kiváltani, én csak az áramfogyasztással számoltam, a fűtéssel vagy a közlekedéssel pl. nem.


Én nettó 160–200 km²-t saccoltam így be, az általad linkelt térkép meg Magyarországra 861 négyzetmérföldet, azaz 2 230 km²-t ír. Ez egy nagyságrendnyi különbség, ami korrektnek tűnik, és az ország teljes területének még mindig kevesebb, mint 2,5%-áról beszélünk.

2022. szept. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 TappancsMancs ***** válasza:
58%

"de annyi bizonyosan kiderül, hogy a fél országot nem kell napelemmel leteríteni."


Igen, mindenképpen. És azért a különféle oldalakon is eltérő adatok vannak, amiből csak annyi a biztos, hogy tényleg nem a fél ország.

2022. szept. 27. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!