Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ahol nagy az áram,ott nagy a...

Ahol nagy az áram,ott nagy a hő is, ez igaz?

Figyelt kérdés
2022. nov. 20. 07:59
 1/6 anonim ***** válasza:
27%
Akkor elolvadnának a villamosok, villanymozdonyok, trolik...
2022. nov. 20. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Én is úgy tudom, hogy pont ellentetje, mivel a nagyfeszültségű kábeleken is kevés a hő, ez mitől van?
2022. nov. 20. 08:10
 3/6 anonim ***** válasza:
80%

Az áramerősséggel egyenesen arányos a hőképződés is, ilyen alapon működik pl. kohászati elektromos kemence, elektromos hegesztés, vagy 1 merülő vízforraló is.

A villamos, villanymozdony, troli meg azért nem olvad el mert hűti a menetszél.

2022. nov. 20. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
93%

Nem igaz!


Az áram a részecskék rendezett driftsebességét jellemzi, a hőmérséklet a rendezetlen részecskemozgás (intenzív) minőségi-, a "hő" pedig az ezáltal képviselt belső energia (extenzív) mennyiségi-jellemzője.


Nagyon alacsony hőmérsékleteknél is előfordulhat nagy áramsűrűség - pl. szupravezetőkben.

2022. nov. 20. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"A villamos, villanymozdony, troli meg azért nem olvad el mert hűti a menetszél."


Ez így azért nem teljesen igaz.


Az elektromos motorokat úgy tervezik, hogy az egységnyi vezetőre jutó áramerősség ne legyen júl nagy. Szemben mondjuk egy merűlőforralóval, ahol eleve nem feltétlen jó vezetőt használnak, amit a megfelelő helyen elvékonyíntanak.


"Én is úgy tudom, hogy pont ellentetje, mivel a nagyfeszültségű kábeleken is kevés a hő..."


Az eletromos teljesítmény p=I*U

Ahol I az áram, U a feszultség.

Ezalapján nagy feszültségek azonos teljesítményt kisebb árammal tudnak szállítani. Ezért használnak nagy feszültségeket az elektromos távvezetékekben, mert így csökkenthető a szállítási veszteség.

2022. nov. 20. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
84%
Értelmezés kérdése. Állandó vezető keresztmetszet mellet igaz a kijelentés, ha növeled a vezető keresztmetszetét akkor nagyobb áram erösség mellet sem lesz nagyobb hőképzödés.
2022. nov. 20. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!