Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek ez alkalmas hely...

EagleHUN kérdése:

Szerintetek ez alkalmas hely lenne vízzel működő gravitációs tároló és erőmű építésére?

Figyelt kérdés

Magyarországon nagy gond hogy nem tudunk energiát letárolni.

És erre az egyik megoldás amit most adtak át például svájcban:

[link]


Nos ott könnyű ezt megcsinálni szinte csak szintkülönmbségekből álló ország és sok a víz a gleccserpatak satöbbi.

Mi itthon annyira nem vagyunk szerencsések.

Az alkalmas helyek ilyesmire többnyire látványos túracélpontok. Például a dunakanyarban vagy Tihanyban nem lehetne ezt megcsinálni!

Pedig mind a szintkülönbség mind a víz ott van.


De talán lehet találni olyan helyeket ahol nincs ilyen gond és a vízellátás is megoldható.


Lehet hogy találtam is egyet.

Tatabányán a nagy keselő hegyi bánya!

Jelenleg a bányaudvar és a hegytető között cirka 100m a szintkülömbség.

A bányát tudtommal a hegygerincen a hegy túloldalára nem szabad és nem is fogják átvinni (tehát a hegy magassága nem csökken.). Vagyis a kő záros időn belül el fog fogyni ott. (Plusz védett barlangok miatt sem tudják letermelni az egészet.)

De a bányaudvar szintje alatt még van vagy 30-50méter mészkő.

Tehát el kell indulniuk lefelé.

Az egyik lezárt bányarészből tudom hogy a mészkő alatt márga van azt is ki kell termeltetni.

Alatta meg egy réteg szén.

(A lezárt és mára már feltöltött) bányaudvaron annó azt is kiszedték.

Alatta bauxit ami vízzáró agyag.


Tehát bő 150m szintkülönbség alakulhatna ki vagy több és a gödör alján némi vízszigetelés javítással pl agyaggal rásegítve egy tó!


A hegytetőn (ami jelenleg le van kopárítva) pedig a víztároló betontartályokat lehetne felépíteni.

(Persze ezek földborítással és beerdősítéssel "eltünnének" a szem elől. )

Csak az így megmagasított hegy sziklafala látszana messziről.

Vagyis a jelenlegi kép nem nagyon változna.


A tó bár fel tudna töltődni esővízből is csak lassan, így az első feltöltést a Tatabányai vízbányából lehetne fedezni.

Ez a vízbánya mivel a szénbányák víztelenítésére épült eredetileg jelentősen túlméretezett a jelenlegi funkciójához, ami a város és a környező települések vízellátása. Tehát víz van bőven kitermelő kapacitás készen áll. Mivel ez egy kb egyszeri nagyobb vízkivét ezért a Tatai forrásokat nem igazán veszélyeztetné elapadással. (Mint ahogy annó a nagyon brutális bányászati vízkivétnél el is apadtak.)


A hegy tövében az erőmű a sziklafalon vagy annak belsejében a felpumpálás és a leeresztés csövei.

Szerintem ezzel a 150m vagy kicsit több szintkülönbséggel és egy ekkora tóval ez elég jól működhetne is.

Amikor van napelem termelés feltöltik a tartályokat, amikor energia kel lleeresztik turbinákon át.

A szükséges terep és egyéb dolgok mint fent írtam megvannak és készen állnak.


A helyszín:

[link] ,18.4575395,1509m/data=!3m1!1e3?hl=hu


[link]


Véleményeket kérek mennyire válhat be a dolog.


Tudtok még hasonló helyszíneket?

Írjátok meg, szedjük össze a lehetőségeket.



2023. febr. 15. 23:26
A kérdező szavazást indított:
Igen alkalmas lehet.
Nem nem alkalmas.
1 és 10 közötti számmal megírom mekkora pontszámot adnék ennek a helynek az alkalmasságára az ideális 10 -eshez képest.
Érdekes, de nem tudom eldönteni, nem válaszolok.
Valami más. Kifejtem lent.
2 szavazat
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Meg kéne tippelned a víztározó méretét, aztán E=pVgh -val egy felső becslést készíthetnél a tárolt energia mennyiségéről.

(p -t a vízsűrűség jelölésére használtam)

2023. febr. 16. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
97%

Az a baj, hogy ilyen kérdésekben nem az számít, hogy alkalmas lehet-e, hanem hogy van-e igény politikai részről a megvalósítására. Sok hasznos dolgot lehetne csinálni, csak ez sajnos senkinek sem érdeke általában.


Na de ezt leszámítva csak a tényeket nézve #1-vel teljesen egyetértek.

2023. febr. 16. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
76%

Nagymaroson akartak ilyet, de a dunaszaurusz ügy miatt ez nem sikerült. Nem véletlen fél a jelenlegi politika a kisszámú környezetvédőktől. Erre jó oka van.


Bármi van most a megújúlók egy ilyen megoldást megvernek költséghatékonyságban és teljesítményben is.

2023. febr. 16. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
77%

Mint #2.

Az a baj, hogy a szocializmus elleni érzelmek annak idején a dunakanyarral kapcsolatban törhettek csak ki, és azóta minden kormányzat annyira fél ettől a tározós vízerőmű témától, mint ördög a tömjénfüsttől.

Isteni nagy sikere volt ez Mosonyi Emilnek, 100 évre bebetonozta a nevét a magyar energiaellátásba. Miközben a neve helyett a víztározót lett volna jobb betonozni.

(Én nem mondom azt, hogy nem kellett volna könycseppeket ejteni a Prédikálószék mostani kinézetéért, de a tározók is tudnak jól kinézni.)

(és igen, bár nem vagyok barátja az akkori rendszernek se, ezt, meg az M0-t a hatvanas években kellett volna megépíteni, akkor nem volt apelláta. Itt megy holnaptól az út, elvtársak! :D )

2023. febr. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
78%
Mert most nem az van, hogy megépítjük paks2-öt meg ide építünk egy baromi nagy gyárat? Ez nem változott. Az agitprop mindent lenyom.
2023. febr. 16. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
Elég tévedésben vagy mondanivalómat illetően. :D
2023. febr. 16. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
Egy részére reagáltam a mondanivalódnak, így lehet, hogy van tévedés benne. Gondolom nem káromlod a felsőbb vezetést. Ez a lényeg.
2023. febr. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Hülyeséget reagáltál, csak tévedés van benne.

A vezetések meg, amióta az eszemet tudom (úgy a kubai rakétaválságtól kezdve figyeltem a világot) mind rendkívül ostobák voltak és vannak.

2023. febr. 16. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 Psycho ***** válasza:
100%

Maga az energiatároló kialakítására alkalmas környezeti terep megtalálása csak az egyik fontos tényezője a képletnek.


A másik - és erről sem szabad megfeledkezni - hogy a környéken van-e annyi megújuló energiaforrás, amivel gazdaságosan működtethető a tároló. A napenergia gyanús, hogy egyszerűen kevés ahhoz, hogy ekkora vízmennyiséget felpumpálj 100-150 méter magasra. A nap + szél már talán, de ezt nyilván én nem tudom. Inkább csak, mint szempont, szerettem volna megemlíteni, hogy erre is gondolni kell.


Magyarországon sokkal ésszerűbb lenne a geotermikus energia kiaknázása, hisz az azzal kapcsolatos természeti adottságaink sokkal kedvezőbbek. De úgy tűnik a stadionépítés fontosabb...

2023. febr. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 TappancsMancs ***** válasza:

Hát a politikai hozzáállás alapvetően határozza meg, hogy akár a legjobb ötlet is megvalósuljon, de foglalkozni kell ezekkel, ez nem vitatható. Másik a méretek / megtérülés aránya, ami egy görbét ad ki és jelenleg a kis méretek nem metérülőek, bár a pontos legkisebb méretét ennek nem tudom. A svájci tavak amiket használnak azok 1 és 4 km-esek, míg amit mutattál ott kb ahogy futólag néztem 1 km-es a legnagyobb tó, aztán, hogy az elég-e hozzá az is passz, csak van ilyen része is.


Nem olyan egyszerű szerintem. Nem szakmabeliként leginkább arra tudnék tippelni, hogy adott konkrét erőművek méret és terepi dolgaival nálunk mi egyezik és ami hasonló az talán tényleg alkalmas lenne.


Ebben a wiki cikkben is átnézném az alapvető szükségleteit és összehasonlításokat néznék a kicsiktől kezdve a nagyokig:

[link]

Gazdasági hatékonyság /

Kisméretű létesítmények /


És van ott lista és a legkisebbekket is átnézném, mert szerintem nálunk azokkal könnyebb lehetne a helyzet. Bár ezek variálhatóak méretükben és egy országban lehet sok kicsit is építeni és mellette egy-két nagyobbat is.


A "mini-hydropower project"-re is rákeresnék, hogy hol tartanak.

2023. febr. 16. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!