Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Pontosan mi az a dilatáció?

4k05 kérdése:

Pontosan mi az a dilatáció?

Figyelt kérdés
Egy geometriai témájú könyvben olvastam róla, ott arra használták hogy bizonyos kúpszeleteket más kúpszeletekből előállítsanak. Viszont a magyarázat eléggé hiányos, nem egészen értem a folyamatot, ezért ha valaki részletesen elmagyarázná azt nagyon megköszönném...
2010. okt. 28. 22:37
 1/9 anonim válasza:
2010. okt. 28. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
egyszerűbben mint a link: Gondolj a sinekre nyáron: A fémek melegre tágulnak, a sín ügye rögzített vékony de nagyon hosszú. Merre tud tágulni a vége? A másik felé(ha nincs összehegesztve). Így a végeik összeérhetnek, és ha már nincs hely akkor meggörbülnek [link] aztán ekkor szegény vonat már nem fog rajta átmenni ott. Azért a modern időkben nem ezeket a sz@r öntöttvas sineket használják már - gondolom én. Szalé a dilatácó anyagok tágulását v összehúzódását jelenti a hőmérsékleti viszonyok változásara reagálva
2010. okt. 28. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"öntöttvas sineket "


Rosszul gondolod! Síneket csakis acélból hengerelnek, az öntöttvas pillanatok alatt eltörne.

2010. okt. 29. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A dilatáció, a latin dilatatio szó magyarosított változata.

Semmi többet nem jelent, mint tágulás, kiterjedés.

2010. okt. 29. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
blabla akkor acél sín, mindegy miből van most nem azon volt a hangsúly
2010. okt. 29. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm az összes választ! Viszont úgy látom minden hozzászóló a dilatáció fizikai jelentését magyarázta, ellenben én a matematikai oldalára vagyok kíváncsi, ezért is írtam hogy hol olvastam erről, és milyen kontextusban. Tehát adva van egy másodrendű felület, például ellipszoid, és ebből állítottak elő dilatáció segítségével egy gömböt. Viszont magát az elvet nem magyarázták el hogy ezt hogyan teszik. Persze már én is rákerestem gugliban, de mindenütt csak a fizikai jelentését tárgyalják, ami biztosan összefügg a matematikai vonatkozással, de nyilván nem ugyanaz, és nekem konkrétan az utóbbira van szükségem, ezért is írtam ide...
2010. okt. 29. 18:19
 7/9 anonim ***** válasza:

A szó matematikai értelemben is csak "tágulás, kiterjedés"-t jelent.

Itt viszont találsz róla néhány dolgot matematikai értelmben is a 10.5 fejezetben

[link]

2010. okt. 30. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Hát ezzel sem kerültem közelebb...de azért kössz :)
2010. okt. 31. 18:44
 9/9 anonim válasza:
A dilatáció tulajdonképpen egy fajlagos térfogatváltozás. Nem feltétlenül van köze a hőhöz.
2014. febr. 28. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!