Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Áramkörrel kapcsolat feladat...

Áramkörrel kapcsolat feladat fizikából!?

Figyelt kérdés

Pont akkor nem voltam iskolában, amikor ezt vettük, és nem értem teljesen. Jó lenne, ha valaki le tudná vezetni ezt a feladatot, hogy megértsem.


Egy áramforrás kapcsain terheletlen állapotban 8 V a feszültség, míg 18 ohmos terhelés esetén a kapocsfeszültség 7,5 V-ra csökken.

1. Mekkora a 28 ohmos terhelő ellenálláson folyó áram erőssége?

2. Mekkora az áramforrás belső ellenállása?

3. Mekkora áram folyna a telepre kapcsolt 8 ohmos ellenálláson?

4. Mekkora maximum áramerősséget tudna ez az áramforrás szolgáltatni?


Előre is köszönöm!


2011. ápr. 17. 16:27
 1/4 A kérdező kommentje:
van hozzá ábrám is: [link]
2011. ápr. 17. 16:28
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Először is:

Rb – belső ellenállás

Rt – terhelő ellenáll

Uo – kapocsfeszültség terheletlen állapotban (Uo = Uac)


A kapocsfeszültség az A és a B pont közötti feszültség. Ez megegyezik az A és a C pont közötti feszültséggel, ha nincs az áramforrás terhelve.

Az Rb az áramforrás belső ellenállása, olyan ez, mintha egy ellenállás már eleve (előre) bele lenne építve - sorba kapcsolva az áramforrással. Ha tehát egy ilyen áramforrást rövidre zárunk (összekötjük az áramforrás kapcsait terhelés nélkül), akkor I = Uo/Rb erősségű áram fog rajta átfolyni (Uo – kapocsfeszültség terheletlen állapotban). Eben az esetben ez: I = 8/Rb lesz. Ha beiktatunk egy terhelő ellenállást (R), akkor ez a belső ellenállással (Rb) sorba lesz kötve - kapcsolva. Vagyis:


I = Uo/(Rb+R), de ebben az esetben az „Uo“, vagyis a 8 volt nem az A és a B pont között lesz, hanem az A és a C pont között, vagyis Uo =Uac = 8 V. Az A és a B pont között lesz Uab = 7,5 volt és a B és a C között: Ubc = 0,5 volt, együtt: Uo = Uac = Uab + Ubc = 8 V.


Tehát:

R = 18 ohm

Rb = ?

Uo = Uac = Uab + Ubc = 8 V

Uab = 7,5 V

I = ?


Ebből:


Ubc = Uo – Uab = 8 – 7,5 = 0,5 V


I = Uo/(Rb+R) = Ubc/Rb = Uab/R; ebből:


Rb = Ubc*R/Uab


Rb = 0,5*18/7,5 = 1,2 ohm


1.

R = 28 ohm

I = ?


I = Uo/(Rb+R)

I = 8/(1,2+28) = 0,274 A


2.

Rb = 1,2 ohm (lásd. feljebb)


3.

Ezt nem értem, hogy most ebben a 8 ohmban benne-e van a belső ellenállás vagy nem.


4.

A maximumom akkor adja ki, ha terhelő ellenállás nélkül zárjuk (ezt nevezzük rövidzárlatnak is). Ebben az esetben csak az áramforrás belső ellenállása van jelen ellenállásként. Vagyis:


I = Uo/Rb = 8/1,2 = 6,67 A.


(bízok benne, hogy jól számoltam)


A kiegészített rajzot ide tettem fel:


[link]

2011. ápr. 17. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
R = Rt (a "t" a továbbiakban valahogy kimaradt).
2011. ápr. 17. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2011. ápr. 18. 14:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!