Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik a telefon?

Hogyan működik a telefon?

Figyelt kérdés
A vezetékes és a mobiltelefon működésére is egyaránt kiváncsi vagyok. Hogy alakulnak a küldött és kapott jelek hangokká az említett két esetben?
2011. máj. 25. 02:47
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
77%
Akkor téged a hang digitalizálása érdekel, nem is a telefon működése. Az meg főleg fourier.
2011. máj. 25. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
A hang a levegő rezgése, ez vált ki hangérzetet a fülünkben. A mikrofon a levegő rezgését alakítja elektromos rezgéssé, a hangszóró pedig fordítva. A kettő között az elektromos rezgést kell továbbítani, vezetéken vagy rádióhullámokkal, analóg vagy digitális módon, ez már egy összetettebb dolog.
2011. máj. 25. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
75%
elektromos rezgést rádióhullámokkal?
2011. máj. 25. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

"elektromos rezgést rádióhullámokkal?" - Igen.

Írhattam volna váltakozó feszültségű jelet is, digitalizálást meg modulációt, de akkor szerinted jobban értené a kérdező?

2011. máj. 25. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy a hang rezgésekből áll, erőssége a decibel és magassága a frekvencia. Arra vagyok kiváncsi, hogyan működik ez egy vezetékes és egy mobiltelefon esetében. Mivel a vezetékes telefon kábeleiben aligha van elektromosság. Vagy tévednék? És a rádióhullámok? Azok egy bizonyos frekvencián rezegnek, nemigaz? A beszédhez viszont nem elég egy meghatározott frekvencia. Szóval válaszol valaki a kérdésemre?
2011. máj. 25. 21:49
 6/15 anonim ***** válasza:
azt tudom, hogy a decibel az nem közvetlenül a hang erősségének a jellemző mennyisége. habár következtetni lehet belőle, de mégsem a hangerőséget jelenti
2011. máj. 25. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

lemaradt:

a hangnyomásé a decibel, 0db=0.0002 microbar

2011. máj. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Igen, igazad van, rosszul fogalmaztam... A hangerősséget másképp mérik. Mondjuk ugye a hangszóróból kiáradó hang erősségét azt hiszem, hogy úgy, hogy a hangszórótól 1 méterrel mekkora a hangnyomás, vagy ilyesmi... na de továbbra is nagyon kiváncsi vagyok... És elnézést ha idegesítső a kérdezősködésem, de tényleg nagyon érdekel a dolog...
2011. máj. 26. 00:02
 9/15 anonim ***** válasza:

Kicsit általános volt a kérdésed, de lassan belőjük. :))


A kábelben van elektromosság, ált. erre való egy vezeték.

"A beszédhez viszont nem elég egy meghatározott frekvencia."

Ez így van. A rádióhullámok frekvenciája adott (ill. van egy frekvencia lökete, ha FM), de az analóg technikában, pl. rádiózásban nem közvetlenül a mikrofon által átalakított jelet sugározzák ki, hanem egy vivőfrekvencia valamilyen jellemzőjét változtatják a hangodnak megfelelően. Pl. AM esetén az erősségét (amplitúdót), FM esetén a frekvenciáját egy kis mértékben, + vannak még technikák. Tehát a kisugárzott frekvencia egy vivőjel, annak valamilyen tulajdonsága hordozza a hangodról az információt, és nem az maga a hangodból előállt elektromos jel.

A mobil telefonhálózat kicsit összetettebb, abban nem vagyok otthon, de gondolom maga a jelátvitel alapja ott is hasonló.

2011. máj. 26. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Előző vok.. (9:14)

Írok egy nagyon hülye hasonlatot a modulált vivőjelre, remélem így érthető.

A hangod több frekvenciából áll, de csak egy szűk spektrumot, vagy egy frekvenciát használhatsz átvitelre. A példában mondjuk a haverod 1km-re lakik tőled, rálát az ablakodra. Színeket akarsz neki mondani (üzenni), de csak fehér lámpád van. Ahelyett hogy színes izzókat keresgélnél, veszed a fehér lámpát, és átvilágítasz. Ebből még nem fog semmit érteni a haverod, de látja a fényt. (A vivőt kisugárzod, de nem modulálod.) A kezeddel elkezded kitakarni a fényt, és így morzézod le, hogy ZÖLD. Ha az arc tudja, hogy morzét használsz, akkor érteni fogja, hogy ZÖLD, annak ellenére, hogy fehér fényt lát. Nem a fény színét nézi, hanem egy másik tulajdonságát (szakaszosságát), mert az hordozza a hasznos infót. Ugyanígy a rádiófrekvencia "csak" egy vivőjel, arra "ültetik" rá valamilyen módon a hangodat, mint moduláló jelet. Ettől a frekvenciája nem fog (nagyon) megváltozni. A vevő meg visszaalakítja, és kész.

Bocs, ha túl hosszú voltam.

2011. máj. 26. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!