Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért vonzódik az északi...

LadyMissStella kérdése:

Miért vonzódik az északi pólus északhoz?

Figyelt kérdés

Értelmes választ szeretnék!

Ennyiben tudok segíteni:

A mágnesekkel kapcsolatos.

A mágneseknek az a tulajdonságuk,hogy vonzzák a vasat. Minden mágnesnek van két pólusa,ahol erősebben vonzza a vasat. A mágnes két pólusa különböző. Egy felfüggesztett mágnes magától beáll az észak-dél irányba. Északi pólusnak nevezzük a mágnesnek azt a pólusát,amely észak felé mutat. Ha azonos pólussal közelítünk két mágnest,taszítják egymást.


2011. máj. 30. 20:19
 1/10 Sajtoskifli ***** válasza:
Én se tudom teljesen a megoldást, de valamit le tudok írni. Hasonlóan az elektromos mezőnél, itt is vanna mágnese erővonalak, ezek itt is a + indulnak és a - érkeznek. Amikor egy iránytűt beteszel ebbe a rendszerbe, az (mint az elektromos mezőnél olajba szórt búzamagok) beáll az erővonal irányába.
2011. máj. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Vree ***** válasza:
100%

Mert a Földnek - és mellesleg minden más bolygónak is - megvan a saját mágneses mezeje. (Nem keverendő össze a gravitációval!) Úgy sejtjük hogy az egész a földben található fémekkel és a föld magjával áll kapcsolatban.


Talán tudod, hogy a mágnes nem egy önálló "anyag", hanem valamilyen már ismert anyag, többnyire valamilyen fém, ami elektromosság vagy egy másik mágnes hatására feltöltődik valamilyen töltéssel, "mágneseződik". Egyes fémek: a vas, a nikkel, a kobalt, illetve különféle egyéb ötvözetek különösen érzékenyek erre és könnyen mágnesezhetők.


Azt is tudod, hogy a mágnesnek két pólusa van. és ezek mibndig ellentétesek: a töltések automatikusan úgyrendeződnek, hogy az egyik oldalon negatív, a másik oldalon pozítív legyen, és a pozítív mindig vonzza a negatívat és mindkettő taszítja a saját magával egyező töltést. Ha egy mágnest kettétörsz, a kapott két mágnes ugyanúgy rögtön egy negatív, egy pozitív oldalla fog rendelkezni, ás ez így lesz akárhány kisebb darabra töröd szét. Tehát a föld, ami egyetlen összefüggő mágneses mező, szintén feloszlik egy pozitív és negatív pólusra, amik a két végén a legerősebbek. Ez pedig elég erős ahhoz hogy elfordítsa a kisebb mágneseket is, ha azok elág könnyűek hogy ennyi erő elfordítsa őket.


Hogy pontosan mi is okozza a mágnesességet, önmagában is izgalmas téma, de ez már a részecskefizika rejtelmeibe vezet.

2011. máj. 30. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Vree ***** válasza:

Ja, mellesleg jobb lesz eloszlatni előre egynépszerű félreértést:


A föld mágneses északi pólusa nem esik egybe a Föld FÖLDRAJZI északi pólusával! Ugyanígy a Föld forgástengelye sem esik egybe a Föld két mágneses pólusa között húzható vonallal. (Valójában a kettő kb. 11 fokos szöget zár be.) Mi több, ha összekötnéd a két mágneses pólust, át se haladna a vonal a Föld földrajzi középpontján!


A másik érdekes dolog a Föld mágneses pólusaival kapocsolatban: az, hogy vándorolnak. 2008-ban például az északi 64 km-rel mozdult el. Most valahol a kanadai partok közelében jár, de a tudósok úgy számítják, hogy megkerüli majd az Északi-Sarkot és Oroszországban köt majd ki. Ami még döbbenetesebb, az az, hogy a két pólus úgy tűnik szabályos időközönként megcserélődik, és ez nem földtörténeti korokban mért idő szerint, hanem mindössze pár ezer évenként be is következik! Szóval ha az emberi civilizáció kitart még egy ideig, azt fogjuk találni hogy azoknak a múzeumi iránytűknek amiket az utódainkra hagyunk, a déli oldala mutat majd Észak felé.

2011. máj. 30. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Vree: bocs, hogy kijavítalak, de pár dolgot rosszul írtál (nem kötözködök, csak ne tévesszük meg szegény kérdezőt)


"Ami még döbbenetesebb, az az, hogy a két pólus úgy tűnik szabályos időközönként megcserélődik, és ez nem földtörténeti korokban mért idő szerint, hanem mindössze pár ezer évenként be is következik! "


1. A változás határozottan nem szabályos idő közént történik, sőt kifejezetten széles skálán mozog a pólusváltások között eltelt idő.


2. Az a pár ezer év az mondjuk úgy, hogy átlagosan 200ezer és legutóbb 780 ezer éve következett be, ami azért jóval több mint pár ezer. Amire te gondolhattál esetleg az a pólusváltás időtartama (tehát amennyi idő alatt megcserélődik) ez valóban pár ezer év, földrajzi szélességtől függően, mivel közben un. minipólusok alakulnak ki.



A másik megjegyzésem már nevezhető "kötözködésnek" - ha annak veszed, bocsánat -, de a mágnesesség tárgyalásánál szerintem jobb elkerülni a "mágneses töltés" fogalmát, mert ha az ember egyszer így tanulja meg (mert így magyarázzák neki), akkor elég nehéz lesz később megértenie, hogy mágneses töltés (monopólus) nem is létezik és az egész jelenség teljesen máshogy zajlik le.



Kérdezőnek:

Bocs, nem akarlak összezavarni, ha Vree magyarázatát megértetted az jó, nem is akarlak megkavarni egy másikkal, csúnya dipólusokkal, spinekkel meg doménekkel... :) majd ha fizikus akarsz lenni, akkor megtanulod, egyébként semmi szükséged rá. :D


Mindenesetre az az apróság kimaradt, hogy természetesen a Föld északi fele egy déli(!) mágneses pólus, ezért vonzza a mágnes északi pólusát.

2011. máj. 31. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Vree ***** válasza:
Köszi a kiegészítést/korrekciót! :D
2011. máj. 31. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy természetesen azért a mágnes északi (azaz "kék") vége áll észak felé, mert Északon a Földön átfúrt "képzeletbeli mágnes" déli ("piros") pólusa van.
2011. máj. 31. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
A földrajzi északi pólus valójában mágnesesen déli. Ezért fordul felé a mágnes északi pólusa.
2011. jún. 1. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat :)
2011. jún. 1. 19:24
 9/10 anonim ***** válasza:

Mert nem végtelen a fénysebesség.


Az elektrosztatikus erő nem ugyanakkorának látszik álló, és mozgó koordináta rendszerből.


www.electro.uni-miskolc.hu/kutatas/elektromagneses_uj.pdf

2012. dec. 31. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A kölcsönhatás a mágnesség bevezetése nélkül, a Coulomb törvényből és a speciális relativitáselméletből következik.

[link]

2012. dec. 31. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!