Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől lehet ez a fejfájás?

Mitől lehet ez a fejfájás?

Figyelt kérdés

Azért írom ebbe a kategóriába, mert inkább a tudományos háttere érdekel a dolognak. Az orvosok annyival letudták, hogy migrén, oszt így kell élni. Próbálok.:) Ma elgondolkoztam a dolgomon, és a gondolatmenetem helyes kifejtéséhez szükségem volna pár hozzáértő véleményére. Tudom, hogy itt sok a biológus, nosza, rajta, társalogjunk! Szakmai kihívás vagyok! :)


20 éves koromig elképzelni sem tudtam, milyen a fejfájás, sosem tapasztaltam azelőtt. Most 32 vagyok, 18 éves koromtól dohányzom. Az elmúlt 4-5 évben váltak egyre gyakoribbá, kezdetben tompa fejfájás homloki szinten, majd lassan felerősödött és szétterjedt az egész fejre. Ma már a nyakamtól a homlokomig mindenhol érzem, és olyan erővel tör rám, hogy gyakorlatilag képtelen vagyok bármit csinálni. Egy bizonyos fájdalomcsillapító működik, bár kissé kába leszek tőle, de gyakorlatilag teljesen megszűnteti a fájdalmat. A többi nem hat.


Felmerült már a rossz szem, mint kiváltó ok, de a szemüveg semmit nem változtatott a dolgon. Anyum (orvosnő) szerint a nyaki csigolyák szintjén akadozik a vérellátás, és miután az agy nem kap elég vért, ez okozza a fejfájást. Ez annyiban igaz lehet, hogy amikor éppen rámjön, mindig úgy érzem, mintha a nyakam el volna állva. Állandóan késztetést érzek, hogy kicsit "megropogtassam", megtornáztassam a nyakam, persze jól esik, de sosem segít. Nyakamat szoktam ilyenkor maszírozni, egészségügyi alkohollal, ez is jól esik, picit segít, de el nem múlasztja, 10 perc után ugyanúgy tombol.


Ami az esetek 80%-ban kiváltja a fejfájást, ha: sokat cigarettázom, éjszakába nyúlóan dolgozom (mondjuk hajnali 4-5-ig), ha fokozott stresszes vagyok, illetve ha éles csattogó hangoknak vagyok kitéve huzamosabb ideig (pl. mosogatnak mellettem, és kocognak az edények). Akkor is előjön, ha nem kávézom reggel, vagy nem tudok jól felébredni, és közvetlen ezután komoly pszichikai terhelésnek vagyok kitéve (pl. egy tárgyalás, ahol nagyon a helyszínen kell lennem, dacára annak, hogy alig bírok koncentrálni). Ilyen esetekben a fejfájást mindig a totális mentális szétesés előzi meg, amikor tulajdonképpen semmire sem vagyok alkalmas, egy kávé elkészítése is szellemi erőfeszítést igényel. Ha ilyenkor nem kávézom gyorsan, és nem hagyom magam felébredni, akkor előjön.


Egy dolog vált be idáig: ha lefekszem, és 2-3 órát alszom. Ilyenkor felébredek, és teljesen kipihentnek érzem magam, fejfájásnak nyoma sincs.


Namost, én azon a vonalon indultam el, hogy nyaki szinten valahol bizonyos mértékű érszűkület állhat fenn, ami miatt nem áramlik a vér megfelelően, nem jut az agyamba elég, és ettől fáj. Már itt nem értem, hogy ha az agyam nem kap elég vért, akkor miért fejfájásban nyilvánul meg a dolog? Ugye, oxigénhiányos állapot esetén ájulásnak kéne történnie, de legalább szédülésnek, érzékszervek tompulásának. De semmi. Akkor azt mondom, hogy oké, ha csak pici oxigén hiányzik, fejfájás van, és nem ájulás. De akkor miért nem tör rám fejfájás, amikor a fogorvosi székben az ájulás környékén járok, illetve ha olyan helyiségben ülök, ahol olyan mértékben el van használva a levegő, hogy mindenki alszik el?


A cigarettának ugye közvetlenül érszűkítő hatása van (nem a lerakodásra gondolok, hanem hogy összehúzza az ereket), ez részben összevághat azzal, hogy ha sokat szívok, másnap fáj. Arra gondoltam, hogy esetleg nyaki szinten valamely izomzat nyomja az ereket, ezért eshet jól a masszás, és ha nem alszom jól/eleget, akkor bizonyára görcsösen alszom, és ha az izomzatom hosszú ideig feszült, akkor megvastagszik. Legalábbis arra gondolok, mint amikor időnként fizikai munkát végzem, és 1-2 napig utána megvastagodnak az ujjaim. Gondolom, a nyakban is ugyanígy meg tudnak vastagodni, és akkor nagyobb eséllyel gátolják az áramlást.


A lényeg, hogy ez mind laikus fejtegetés, és ide kelletek Ti, hogy milyen okozó tényezők jöhetnek még szóba.



Ne haragudjatok, hogy ilyen hosszú lett, de már kétszer újra írtam, és ennél már nem tud rövidebb lenni.:) Meg elég bonyolult a kérdés is.


De köszönöm annak, aki elolvassa, és megpróbál hozzászólni.:)


2011. dec. 16. 22:20
 1/4 anonim ***** válasza:
61%

Nos, én nem vagyok biológus, csak hasonló migrénes - voltam. Én már 14 éve éltem együtt ezzel az őrülettel. Nem dohányzom, nem iszom, különösebben nem is élek stresszes életet, mégis volt ez a nyavalya. Régebben fixen megvolt, hogy 6 naponta előjön. Már előre tudtam, hogy melyik napjaimat fogja tönkretenni. Semmilyen gyógyszer nem segített, csak egy fajta migrén cucc, amit pár éve betiltottak, mert brutális mellékhatásai voltak. Voltam gyomortükrözésen, gerincröntgenen, szemészeten, szájászaton, fülészeten, orrászaton, lábászaton, mindenhol!!! Kétszer csináltak ct-t. Mivel nem találtak semmit, ráfogták, hogy migrén, szokjak hozzá, viszlát... Olyankor alvás sem segített. Igaz, az őrületes halántéki fájdalomtól létezni nem birtam, nemhogy aludni. Lenyomta a szokásos 6-7 órát, aztán kb. 2 perc alatt elmúlt. Olyankor olyan voltam, mint aki újjászületett, csak baromi gyenge.

Nagyon ritkán segített az, ha kis mennyiségű étellel megettem nagyon sok, brutálisan erős paprikát. Mar mint az állat, de olyankor az az érzés eltörpült a fejfájás mellett. Biztos, hogy az erek tágulásával-szűkülésével lehet valami, mert a kapszaicin is hatással van erre. A dokik azt mondták, hogy valószinűleg ezzel együtt halok el majd egyszer.

Nos, az élet meghozta a magyarázatot. LELKI oka volt!

Egy elég rossz kapcsolatban éltem. Ugyan nem volt stresszes, mégis alapjaiban rossz volt. Aztán azzal a nappal, ahogy abból kiléptem, elmúlt ez is. Csak nagyon ritkán, kb. 3 havonta jön elő egyszer-egyszer, kb. fele intenzitással.

Nos, ez az, amivel a nyugati orvoslás nemigen foglalkozik. A lélekkel. Pedig nem hülyeség, amit sokan mondanak. A legtöbb betegség lelki eredetű.

Persze nem mondom azt, hogy ez igaz minden fejfájásosra, de nálam ez volt az alapja.

Ennyit tudtam megosztani.

Jobbulást kívánok Neked, ne kelljen ezzel a pokollal élned mindig!

36f

2011. dec. 16. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 ToXeN ***** válasza:

Én is csatlakozom, tünetek hasonlóak, azzal a különbséggel, hogy egy oldalú, és gyakorlatilag egy pontból fáj, ha fáj. A késztetés a nyaktornáztatásra megvan, bár hatástalan. Nem dohányzom, nem iszom, bár az alkohol nem szokta kiváltani. Kávét viszont fogyasztok, minden nap 1x, lehetőleg ugyanakkor. Ami most működő módszernek tűnik, egy ideje használ: ebédig (vagy az első "nagyobb" étkezésig) nem teszek semmibe cukrot, csak édesítőszert... úgy tűnik ez működik számomra, de vigyáznom kell hogy ne "éheztessem" magam, vagy hogy ne essen le a cukrom, mert hamar beüt a fejfájás. Ellentmondásnak tűnik, de így van. Ebéd után már mehet a cukor, nem gond. Az orvosok amúgy semmi gondot nem találtak a cukrommal, mással sem...

Ha pedig egyszer már megfájdult, akkor mindegy mit csinálok, csakis az esti alvás segít, ha pedig már dél körül megfájdul akkor gyógyszert veszek be, hogy ne szenvedjek, lehetőleg Nurofent (ezt annyit szedtem már, hogy egy ideig át kellett térnem másra, mert immunis/toleráns lettem rá), ez elmulasztja de azért érzem, hogy fájna ő, csak nem érzem...


Legjobbakat kívánom!

2011. dec. 17. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem vagyok otthon migrénben, és kissé szédülök is éppen, szóval nézd el, ha butaságot mondok, de én úgy tudom, a migrén az erek görcsös összerándulása miatt a alakul ki. Ez az egyik magyarázat. A másik azzal érvel, hogy a koponyabelső nem egyenletes, kisebb csontbenövések vannak az agy felé, amik nem veszélyesek (ez sokaknak van, vizsgáltam egyszer egy középkori koponyát, ott is voltak, picit "rücskösebb" a felülete, nem vészes), de ez okozhat vérellátási zavarokat egyes területekben. Itt az erek nem tudnak úgy kanyarogni, ahogy nekik kényelmes, talán túl közel kerülnek az agytekervényekhez, és egy megnövekedett véráralmás esetén ez szférikus porblémákkal jár (nem tud annyi vér jönni, mint amennyinek kéne). Persze az agyhártyák nem sérülnek, az erek nem fognak összeakadni a tekervényekkel, nincs semmi gond alapesetben.

Fejfájás normálisan sok mindentől kialakulhat, de mindenképpen véráramlási zavarokra vezethető vissza, bár a pontos fiziológiáját nem ismerem. Azt hiszem, ha egy terület nem egyenletes vérellátásban részesül, akkor alakul ki (ezért van, hogy "lüktet" a fejfájás). Ennek utána kéne néznem, tudom, de akkor sosem fejezem be a gondolatmenetet... Naszóval amennyiben eddig nem tévedtem nagyot, akkor egy ilyen "rücskös" területen a véráramlás eleve egyenetlen, ha nagyobb vérszükséglet lép fel valamilyen okból (pl. halántéklebenynél az általad említett periodikusan ismétlődő éles hangok - ott a hallás központja, és ez bizony igénybe veszi), akkor kisebb az ingerküszöb, nagyobb eséllyel lép fel fejfájás. Emellé még betársulhat a stressz miatti görcsös állapot, az izmok, erek görcsös összehúzódása (ez is természetes, ha stressz ér, cigarettázol, rosszul tartod a hátad), és ez bizonyos érzékeny embereknél pillanatokon belül beállhat a görcsbe. Segít, ha masszírozod a nyakad, de nem fogja megszüntetni a problémát (az agy vérellátásánál is gond van), csak enyhíti. Ha a fejfájás már a közeledben jár, akkor úgyis ideges leszel, innentől nagyobb az esélye a migrénrohamnak. A kávé azért segít, mert a koffein értágító, illetve az agy vérellátást is képes balanszolni azzal, hogy több területet aktivál. "Elvonja" a vért. (Ez persze most totális spekuláció volt. Sosem tanultam a koffein fiziológiás hatását részletesebben.)

Lényegében ez lehet a háttérben, szerintem. A természetes fejfájási folyamat (görcsös erek) mellé betársul az agyban egy kevés csontbenövés, ami egyenetlenné teszi a vérellátást, és az ilyesmi migrénhez vezethet, mivel ezt nagyon nehéz megszüntetni (az agyhártyád nem tudod masszírozni). Utána mikor a tetániás állapot elmúlik, pillanatokon belül tűnik el a fájdalom is, de addig nagyon erős és permanensen tart. És ezért van, hogy az ájulásközeli helyzetekben, levegőtlen szobában nem alakul ki, mivel ott az "egész agy" egy "alapvérellátáson" van, nincs olyan terület, ami kiemelkedően sok vért igényelne.


Hogy ilyen csontlerakódások hol vannak, az kérdéses. Én a halántékcsontra tippelek, de láttam már ilyet a homloklcsonton is (viszont az illető régóta halott volt, így ne tudtam kitalálni, migrént okozott-e ez). De csak abból gondolom, hogy a hangok zavarnak. Ha erős fényre alakulna ki ilyesmi, lehetne a nyakszirtcsontnál. Csak tipp.


Nem vagyok orvos, és a fejfájás fiziológiájához nem sokat értek. A témával sosem foglalkoztam (csak a fájdalomcsillapítás kapcsán a fájdalomreceptorokkal egy picit), így nem tudom, amit elmondtam, mennyire releváns. Összeszedett gondolatmenetnek tűnt innen. :) (De biológus vagyok, ezért megszólítva éreztem magamat.)

2011. dec. 17. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Elnézést kérek, hogy csak ilyen késve reagálok! Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!


Zöld kezecskét mindenkinek! :)

2011. dec. 28. 09:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!