Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Neutronerősítő, hogyan?

Neutronerősítő, hogyan?

Figyelt kérdés

Atomerőművekben használnak pl. berilliumot "neutronmultiplier"-ként ami nagyjából annyit takar, hogy beérkezik egy neutron, majd ebből lesz kettő-négy-nyolc stb és egy erős neutronfluxus jön létre.


Ami ezzel kapcsolatban kérdés lenne, hogy milyen energiájú neutron kell ennek, mert nem mindegy, hogy Be9-ből Be-10 lesz vagy Be9-ből 2 neutron meg 2 alfa részecske, illetve, hogy ebből milyen energiájú neutronok jönnek ki és nagyjából meddig fokozható a dolog? megáll egy szinten, és elnyelődik a Be9-ben a neutron Be-10-et alkotva vagy "kisugárzódik" a Be tömbön kívülre? Vagy kell e neki valami különleges körülmény?


Ahogy olvastam 500 fok környékén végbemegy a reakció és ilyeneket használnak elég sok helyen, pl. DEMO reaktorokban.



2012. jan. 19. 22:49
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Termikus neutronok kellenek a reakcióhoz. A berillium ennél többet is tud, a keletkező alfa-részeket is elnyeli, szén keletkezik és még egy plusz neutron. Ez annyira hatásos, hogy az atombomba kezdő neutronjai is egy Bb-Ra neutronforrásból jöttek.
2012. jan. 19. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Az atombombához (ahogy én tudom), polónium és berilliumot használtak aranyfóliával elválasztva. Amikor csattant a rendszer, akkor a polóniumból az alfa részecskék nem nyelődtek el az aranyfólián, hanem a berilliumba csapódtak és ettől keletkezett az indításhoz szükséges neutronmennyiség.


A termikus neutron az ugyebár 0,025eV szintjén mozog, ennél "erősebb" MeV energiájú neutronok is azonosan viselkednek a dologgal?


-Elnézést ha nem helyén valót írtam, de én teljesen autodidakta módon tanulom a tudományoknak ezen ágát(:

2012. jan. 19. 23:18

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!