Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tegyük fel hogy a rudak...

Tegyük fel hogy a rudak törhetetlenek és ennek alapján: -Van egy 10 tonnás teherautónk milyen hósszú rudat kellene rákötnünk az egyik oldalára hogy egy 1 kg-os súlyt rákötve a teherautó feldöljön?

Figyelt kérdés

Azért mert:

M=F*k


2009. júl. 8. 15:49
 1/7 anonim ***** válasza:
61%
Hiányos az adat.. Nem tudni a rúd "x" szakaszra jutó súlyát. hisz nem mindegy h ez egy kartonhenger vagy egy 10 centi vastag tömör acél rúd....
2009. júl. 8. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
73%

Az előző vagyok: És az sem mindegy mekkora az átmérője hiszen azonos tömegű rudak is más súlyt nyomnak egy adott ponton eltérő átmérő esetén így pl egy 10 centi vastag rúdból lehet h 2x olyan hosszúságú kell mint egy 20 centis rúd esetében

Szal ahoz h ezt ki lehessen számítani kell:

a rúd átmérője

egy szakasznak pl. 1 méternek a súlya

és akkor gondolom a törhetetlenség mellé a hajlást se vegyük bele...

2009. júl. 8. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Jah bocs megint az előző vagyok :D (cskasikerül összeszednem a gondolataimat)

gondolom oldalra akarjuk borítani a teherautót ahoz ezt az általad említett 1 kg-os pontossággal ki lehessen számolni kell még a teherautó plató magassága ill. a kerekek közti szélesség is hisz nem mind1 h milyen messze vannak egymástól a kerekek minél magasabb és keskenyebb annál borulékonyabb ill fordítva.

És gondolom ne vegyük bele azt h van rugózása és lengéscsillapítója és gondolom tételezzük fel h nem gumikerekeken hanem pl vas kerekeken áll....

2009. júl. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Vegyük a teherautót egy X szélességű, nem rugózó, egynemű hasábnak. Ennek a tömegközéppontja X/2-nél van, vagyis középen. Ezt kell a hasáb sarka mint tengely körül elforgatni.


Vegyük úgy, hogy az acélrúd tömege 0. Lehetne vele számolni, de bonyolult.


A hasáb tömege 10000 kg, az ellensúly tömege 1 kg. A hasáb (kocsi) tömege a tömegközéppontban érvényesül úgymond, azaz a kétkarú emelő (lényegében erről van szó) egyik felén a táv x/2, azaz a teherautó szélességének a fele.


Ez esetben 10000*(X/2) = 5000X hosszú rúd kéne. Például egy 3 méter széles teherautóhoz 7500 méteres (7,5 km-es) rúd kéne, ami Budapesten a Lágymányosi hídtól az Árpád-hídig lógna.

2009. júl. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
hát igen csakhogy ettől már rég nem fog sajna felborulni.... Ha a rúd hosszabb mint a plató magassága akkor már a 45'-os dőlést követően a rúd vége leér a földre és egyszerűen megtámasztja. (ha azt vesszük alapul h 45'-os dőlésszögnél borul fel)
2009. júl. 9. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én inkább a súlyponton való átbillentést tekintem felborulásnak, főleg ha a kamion pl. egy szakadék vagy hegyoldal szélén áll, és a rúd vége nem tud mire feltámaszkodni. Itt ez inkább egy elméleti matekkérdés, szerintem. (Kettővel ezelőtti voltam a 7500 méteres rúddal.)
2009. júl. 9. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

én meg a legelső voltam most is az vagyok (úgy látszik ezt ketten tárgyaljuk ki:D)

egyet értek egy szakadék v egy hív szélén persze h fel tud borulni v inkább onnan lezúgni de egy úton nem hiszem mert feltámaszkodik a rúdra. Ha a realitást és a fizikát teljesen félrerakjuk és csak matematikailag nézzük a dolgot akkor viszont nagyon sok adat és tényező hiányzik ahoz h pontos számítást lehessen végezni

2009. júl. 9. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!