Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vas/Acél edzése házilag. Hogyan?

Vas/Acél edzése házilag. Hogyan?

Figyelt kérdés
1000-1200C-ra felmelegíteni lehűteni... Van ennek másik módja is ? Régebben láttam fáradt olajjal csináltak... ?

2013. szept. 6. 01:47
 1/10 anonim ***** válasza:
72%

Amit leírtál,az a házi megoldások legelterjedtebbje,a fáradt olaj.

Ezt inkább akkor használják,amikor egy meleg alakítás után(pl.kovácsolás),nem akarják,hogy a vas elridegüljön.

Sokszor csinálják(házilag nehézkes),hogy a szövetszerkezetet alakítják át.Pl.:felmelegítik a fémet és nagyon lassan hűtik le.

Ha nem felejtem el,holnap átnézem,már rég tanultam ezeket.Nyugodtan írj rám,mert szitaagyú vagyok.

2013. szept. 6. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
56%
Ha nem ismered az acél összetételét, meg nem sok darabról van szó, fölmelegíted vörösizzásig, bedugod egy vödör vízbe, oszt valami lesz. Fáratt olajat visszaeresztéshez hasznának inkább, de az má bonyolútt! :-D
2013. szept. 6. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az acél összetételétől, szén- és egyéb ötvöző tartalmától függ.

Az határozza meg a hűtés szükséges sebességét.

Alapvetően edzhetőnek kell lennie, különben nem történik semmi, legalábbis edzés szempontjából, a szemcseszerkezet változik mindenképpen, de az meg függ a hőntartás idejétől is.

Amúgy nem kell 1200 fok. Sárgaizzás elég, az meg kb. 900 fok.

Nem árt utána egy megeresztés max. 600 fokon, akkor jöhet az olajfürdő.

Nem olyan egyszerű dolog ez.

A sima vizes hűtés jó lehet, de ha olyan az ötvözeted, akkor szét is repedhet tőle, vagy túledzed és törni fog, mint az üveg.

2013. szept. 6. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nem mindegy, hogy milyen acélt akarsz edzeni.

A teljesség igénye nélkül néhány példa:


Gyorsacélok 1100 - 1200 °C , hűtés: 540°C- os sófürdő, vagy nyugodt olaj. Megeresztés 3-szor 530 - 550 °C.


Martenzites saválló-acél( KO-11, KO-13): 1000 - 1050°C, hűtés olaj. Megeresztés, igény szerint, de min. 180°C.


Ötvözetlen, kis széntartalmú, gyenge minőségű acél: 880 - 910°C. Hűtés áramló olaj, vagy (ha nem akar edződni) sós, lúgos, hideg víz. Megeresztés, igény szerint sárgára, kékre.


Normál szénacélok, gyengén ötvözött szerkezeti acélok: 830 - 860°C.( világos narancs, vagy korallvörös izzás) Hűtés áramló, olaj. Megeresztés igény szerint, de min 180°C


Csapágyacél, és M1 (- Böhler K720) 790 -810°C ( vörösizzás ). Hűtés, olaj. Megeresztés 150 - 220°C


Ha az edzés, hegesztőpisztollyal történik, rövid hőntartással, némi túlhevítés megengedhető, kivéve gyorsacél.


Megeresztési példák:

C 60 380°C 38 - 42 HRC ( búzakék )

19MnB4 400°C 8.8 ( 26 -33 HRC )

CMo4 ( 42CrMo4 ) 480°C 38 - 40 HRC . - . 680°C 800 - 850 N/mm2

2013. szept. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

#4:

fullos válasz.

Hozzátenném, bár ez itt valószínűleg nem téma, vannak olyan ötvözetek, amit TILOS megpróbálni edzeni, mert csakis a "bolti" állapotukban van meg a keménysége, pl. hardox. Ha megpróbálod edzeni, a faca kopásálló, kemény, sőt ütésre keményedő ötvözet visszabutul sima S355 szintjére szilárdságban, keménységben is. Magyarul tönkre lesz vágva.

2013. szept. 6. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem egyelőre ne fogj bele. Mint előttem írták, ez is hozzáértést, tapasztalatot, eszközöket, precízséget igényel - ha jól akarod csinálni.

Olvass utána és/vagy tanulj egy kovácstól!

2013. szept. 6. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Anyagtól függ, hogy hogyan edzz, ill. tudni kéne, hogy mit.

Pl. egyszerű laposvágókat, fejszét házilag is edzhetsz, jó hozzá akár a hegesztőpisztoly, meghúzatod vízbe, utána meg visszaereszted olajba, kb. 290°-on. (futtatási szinek).

Bonyolultabb darabokba tényleg ne kezdj hozzá, főleg ha nem rendelkezel kellő szakismerettel!

2013. szept. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
2013. szept. 6. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha már Villanykörte említette a fejszét, az ő módszere se rossz, de én máshogy tudom.

A narancsvörösre izzított fejsze élét olajba mártjuk, a foka kívül marad. Megvárjuk amíg a fokrész fekete-melegre hűl.

A fejszét az olajból kivéve az élrészen gyorsan fémtiszta részt csinálunk (pl. köszörűvel). A fémtiszta rész színét figyeljük. Amikor szalmasárga futtatási színt kap, az egész fejszét lehűtjük olajban. A trükk neve megeresztés saját hővel.

2013. szept. 7. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat.
2013. szept. 14. 00:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!