Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a nagyon magas frekvenciájú...

Ha a nagyon magas frekvenciájú (pl.500 Hz-es) váltóáram veszélytelen, akkor miért nem az megy a lakossági hálózatban?

Figyelt kérdés

Tesla, hogy bizonyítsa, hogy a váltóáram nem feltétlenül veszélyes, elvégzett egy olyan kísérletet közönség előtt, hogy felült egy magas frekvenciájú váltóáramú áramforrásra, és a kezében lévő villanykörte égett, neki meg semmi baja nem lett.


Ha a magas frekvenciájú váltóáram ilyen veszélytelen, akkor miért nem az terjedt el?



2014. aug. 19. 13:00
 1/10 anonim ***** válasza:

Itt leirja.

[link]

2014. aug. 19. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
79%
a magas frekvenciák sokkal több energiát sugároznának el, ezért a szállításának hatásfoka jelentősen visszaesne, nem mellesleg ilyen mértékű lesugárzás esetén sok rádiós rendszert zavarna is
2014. aug. 19. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
75%

Meg alapból drágább lenne az 500 Hz-es áram előállítása, arról nem is beszélve, hogy a teljes áramtermelő és továbító infrastruktúrát ki kellene cserélni. Rengeteg pénz és idő.

És persze a teljes mostani elektromos fogyasztó gyártást, hajszárítótól mosógépen át villanykörtéig, mindent újra kellene tervezni, gyártósorokat kicserélni és persze lehetőleg egyszerre minimum egész Európában.

2014. aug. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Szirty ***** válasza:
64%

Az 500Hz igen alacsony frekvencia.

Nagyon magas frekvenciának a GHz-es (mikrohullámú) tartomány tekinthető (milliárd Hz).


A magas frekvenciájú áram a skin hatás miatt a vezető felületén folyik. Ezért veszélytelenebb bizonyos szempontból.


500Hz-es váltóáram komoly problémákat okozna a forgógépeknél. Pl. az aszinkron villanymotorok 900 helyett 9000rpm-en forognának, ami miatt sokkal jelentősebb mechanikai beruházás lenne a használatuk.

2014. aug. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
91%
Sztem 500 Hz-nél még úgy agyonvágna az áram, mint a huzat... a többit leírták már. Ja is búgás helyett az "a" hangnál picit magasabb irritáló hangot hallhatnál mindenütt. :)
2014. szept. 9. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Wadmalac ***** válasza:

"Sztem 500 Hz-nél még úgy agyonvágna az áram, mint a huzat..."

Én úgy tudom, a magas frekvenciás ipari rendszerek alacsonyabb üzemi feszültségen is dolgoznak.

A "veszélytelen" túlzás, de kisebb a halálos, életveszélyes áramütés esélye.

2014. szept. 9. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Pl. az aszinkron villanymotorok 900 helyett 9000rpm-en forognának,..."

A szinkron is, sőt, igazán az, mert az aszinkronnak van szlipje. :)

Természetesen ugyanazt a 3 fázisú motort nem lehet 500 Hz-ről hajtani, ami 50 Hz-re van tervezve.

Az ipari magasfrek. rendszereknél a hajtott gépek is az adott frekvenciához vannak "szabva".

2014. szept. 9. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
91%

Úgy értem természetesen, ha CSAK a frekvencia változna, az 500 Hz minden lenne, csak nem veszélytelen.

(Kisebb feszkó, úgy könnyű, 9 Voltos egyenfeszt még meg is nyalom, ha kell...)


Sztem, Tesla a showműsorain sokkal-sokkal magasabb frekvenciákkal dolgozott. :)

2014. szept. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
93%
Így van. Bár vizsgálatokról másról nem lehet olvasni mint az érzetküszöbről és az elengedési áramerősségről. Ez utóbbinak például 15 és 200 Hz között minimuma van, 500-nál sem sokat javul még a helyzet.
2015. jún. 12. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Mondjuk 100-200Hz nem ártott volna a mostani 50Hz helyett és akkor egy mikró sem 10 kiló lenne, hanem csak a fele a megspórolt vasmag miatt.
2015. okt. 29. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!