Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Végeztek már azzal kapcsolatba...

Végeztek már azzal kapcsolatban kutatást, hogy egy lineáris egyenletrendszernek adott körülmények között hány megoldása lehet?

Figyelt kérdés

Tudjuk, hogy egy lineáris egyenletrendszernek akkor van egyértelmű megoldása, ha legfeljebb annyi ismeretlent tartalmaz, ahány egyenletből áll, és az egyenletek függetlenek egymástól.


A felvetésem ezen egy kicsit túlmutat; mi lenne, ha megszabhatnánk, hogy az egyes ismeretlenek értékei mik lehetnek, például vagy 0 vagy 1 lehetnek:


a+b+c+d+e=3

b+c+e+f+g=4

d+e+f+g+h=2


Az lenne a kérdésem, hogy ennek (illetve az ilyen típusú) egyenletrendszereknek hogyan lehet meghatározni a megoldásaik összességét, illetve valaki foglalkozott-e már ezzel a problémával?


Másik kérdésem, hogy ha valaki esetleg tudja, írtak-e már hozzá programot?



2014. dec. 27. 23:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Igen, ez egy ZH-feladat is lehetne lineáris algebrából. Nem tudom, programot írtak-e.
2014. dec. 28. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A lineáris egyenletrendszernek vagy nulla, vagy egy, vagy végtelen sok megoldása van.

(Hogy ezek közül melyik, azt a lineáris egyenletrendszert reprezentáló mátrix rangja és determinánsa alapján állapíthatod meg.)


Szóval először megoldod az egyenletrendszert a valós számok halmazán, aztán minden változóra veszed a megoldáshalmaz és az értelmezési tartomány metszetét.


Ha nulla valós megoldásod van, akkor minden valós számokból álló értelmezési tartományon nulla megoldásod lesz.


Ha egy valós megoldásod van, akkor vagy nulla (nincs benne az értelmezési tartományban), vagy egy (benne van az értelmezési tartományban) megoldásod lesz.


Ha végtelen sok valós megoldásod van, akkor kicsit izgalmasabb a dolog. Ha az értelmezési tartományod folytonos (értsd: megszámlálhatatlanul végtelen számosságú , pl. "0 és 1 közötti számok"), akkor ugyanúgy vagy nulla, vagy egy, vagy végtelen sok megoldásod lesz, attól függően, hogy az értelmezési tartománynak és a megoldáshalmaznak hány közös eleme van. (Ha van két közös eleme, akkor a közöttük lévő számok révén szükségszerűen végtelen sok közös eleme is lesz.)


VISZONT ha az értelmezési tartományod diszkrét (értsd: számossága véges vagy megszámolhatóan végtelen, pl. "vagy 0 vagy 1"), akkor a megoldások száma nullától az értelmezési tartomány számosságáig tartó összes természetes számot magába foglalhatja.

2014. dec. 28. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Nem biztos, hogy mindent értek a 2. hozzászólásból. Megtennéd, hogy a fent leírt példát megoldva adsz egy megoldást? Talán abból minden tisztázódik.

2014. dec. 28. 15:13
 4/7 A kérdező kommentje:
És az biztos, hogy vagy 0, vagy 1 vagy végtelen sok megoldása van? Mert szerintem tetszőleges számú megoldása lehet attól függően, hogy hány ismeretlen és/vagy egyenlet van.
2014. dec. 28. 15:24
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha érdekel a téma, akkor lineáris algebra könyveket tanulmányozz. Azokban találhatóak meg azok a módszerek, melyek korrektül definiált fogalmak segítségével lehetővé teszik a felvetett probléma megválaszolását.


Ahhoz, hogy egy lineáris egyenletrendszer megoldhatóságát az általánosság megszorítása nélkül vizsgálhassuk, alkalmaznunk kell a matematika rendelkezésre álló bő és szabatos eszköztárát.


A témával kapcsolatos főbb címszavak, melyeken el lehet indulni: mátrix, determináns, Gauss-algoritmus, mátrix rangja, Wronsky-determináns, mátrix kondicionáltsága(ez utóbbi inkább programozásban érdekes...)

2014. dec. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom mennyit segítek ezzel, de én a suliban oldottam meg nemrég olyan lineáris egyenletrendszert, aminek csak annyi megoldás volt, ahány ismeretlen volt benne. Igaz, elég alapszinten tanultuk.
2015. jan. 5. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Utolsó, akkor nem lineáris egyenletrendszert oldottál meg.
2015. jan. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!