Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a ferde parabola egyenlete?...

Mi a ferde parabola egyenlete? Van ilyen? (Gondolom van. )

Figyelt kérdés
Most vettük a parabola egyenletét, vettük a balra-jobra-lefele-fölfele nyitottat. A könyvben említés sincs a ferde parabolára, gugliban sem sikerült megtalálnom (szerintem nem az a szakneve, hogy "ferde parabola"). Megpróbáltam levezetni magamnak, de nem jött össze.
2015. jan. 15. 16:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
2015. jan. 15. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy konkrét feladat: polárkoordinátás alak és derékszögű koordinátás alak:

[link]

2015. jan. 15. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
79%
Van, de ez nem függvény.
2015. jan. 15. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Bocs! Megsérült a link. Helyesen:

[link]

2015. jan. 15. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#1: Köszi a Wikipediát, én is rátaláltam, de nem látom benne a "ferde parabola" egyenletét. Ha megtudnád mondani, hogy melyik az, azt nagyon megköszönném!


#2,4: Köszi a képet, ábrázoltam is Geogebrában. Engem egy általános parabola egyenlet is érdekelne. (Amiben benne van egy szög is, ami az elforgatás szöge.)


#3: Tudom, hogy az nem függvény. De ki beszélt itt függvényről.


Még várnék egy általános egyenletet. Az eddigi válaszokat nagyon köszönöm!

2015. jan. 15. 20:16
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

> „#1: Köszi a Wikipediát, én is rátaláltam, de nem látom benne a "ferde parabola" egyenletét. Ha megtudnád mondani, hogy melyik az, azt nagyon megköszönném!”

Ezek szerint nincsen görgőd…

[link]


A direktrix meredeksége –a/b, ez azt jelenti, hogy arctg(–a/b) szöggel van elforgatva az x-tengelyhez képest az y = x^2 parabola, ha az egyenes fölött van a fókusz, és arctg(–a/b) + π-vel, ha alatta. Ebből remélem, már tudsz számolni, hogy minek válaszd a-t és b-t, ha adott szöget akarsz.

2015. jan. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha esetleg az angollal van baj:


Általános parabola


A parabola általános egyenlete

(α*x + β*y)^2 + γ*x + δ*y + ε = 0,

amit az általános kúpszelet/másodrendű görbe

A*x^2 + B*x*y + C*y^2 + D*x + E*y + F = 0

egyenletéből és abból vezethetünk le, hogy parabola esetén

B^2 = 4*A*C.


Az (u, v) fókuszpontú a*x + b*y + c = 0 direktrixű parabola egyenlete

(a*x + b*y + c)^2/(a^2 + b^2) = (x - u)^2 + (y - v)^2.

2015. jan. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#1,6 Köszönöm szépen! Tényleg ott volt, de fáradt vagyok, figyelmetlen voltam. Én meg csak értelmeztem az odaírt képletet, gondolván, hogy a jelölések (ami nem új) az ugyan az. Nekünk a csúcspont volt (u,v) , itt meg a fókuszpont. Azért nem jött ki abból semmi... (egyenes lett)


Ment a zöld kéz! :)

2015. jan. 15. 20:45
 9/13 anonim ***** válasza:
2015. jan. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ha paraméterezni szeretnéd szög szerint, akkor könnyedén írhatsz bele cosinusokat meg sinusokat. Egy görbe sokféleképp paraméterezhető, (bizonyos határok közt, a megfelelő feltételeknek eleget téve).

Sőt különböző koordinátarendszerekben.


Ebből következik, hogy pl. egy ferde parabola pusztán egy forgatási és két eltolási transzformációval a hagyományos x-2py=0 alakra hozható.


Amit a fentebb válaszolók írnak, meg a wikipédia az amúgy semmi. Ha mélyebben érdekel a téma, akkor másodrendű görbék, főtengelytranszformáció, kanonikus alakok témakörökben keress.

Ott válik nyilvánvalóvá, hogy a másodrendű görbék egyenleteit mátrix alakba írva, ill. sajátérték-sajátvektor számítással, elvégezve a megfelelő bázistranszformációt, nyerhetők a kanonikus alakok.


Na mindegy, ez elsőre biztosan bonyolultnak tűnhet, de szükségét éreztem megemlíteni, hiszen csak így tudjuk vizsgálni a másodrendű görbéket, így a ferde paraboláról is csak így van értelme beszélni.

2015. jan. 17. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!