Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy élőlény élete miért...

Egy élőlény élete miért véges? Miért nem lehet olyan élőlényt kitenyészteni, mely a genetikájából adódóan sosem hal meg normális körülmények között?

Figyelt kérdés

Gondolom a kérdés a DNS-sel függ össze, így a kérdés máshogy feltéve: Miért nem lehet olyan DNS-t alkotni, mely azt diktálja a sejteknek, hogy újítsák meg magukat örökkön-örökké, vagy hogy ne öregedjenek el?


Abban is biztos vagyok, hogy örökké élő sejtek nem létezhetnek, és olyan sem létezhet, hogy egy test sejtjei a végtelenségig megújuljanak. De mégis, valami biológiai oka mégiscsak kell legyen, hogy ez így van. A tudomány a jelenlegi álláspont szerint hogy vélekedik erről?


2015. febr. 9. 22:30
1 2
 1/11 anonim válasza:
12%

szted van olyan élólény aki örökké szeretne élni?


Szted az élet az valami jó dolog?


Tudomány?:is sokszor Istenhez folyamodik végül.

2015. febr. 9. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 sadam87 ***** válasza:
100%

Vannak olyan élőlények, amelyek nem öregednek ("biológiailag hallhatatlanok"). Ez nem azt jelenti, hogy sohasem pusztulnak el, hanem azt, hogy a halálozási rátájuk az életkortól független (a vizsgálatok alapján). Ilyenek például a Hydra nemzetség tagjai.

Emellett van olyan medúzafaj is, ami képes a fiatalabb (polip) formájába visszaalakulni, azaz képes regenerálni az ifjúkori szöveteit.

[link]

[link]

[link]

[link]

2015. febr. 9. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Vree ***** válasza:
100%

Nagyon érdekes a téma, és "látszólag" nem lenne akadálya. Leginkább az látszik az evolúciós oknak, hogy hatékonyabb az életnek úgy fennmaradni, hogy folyamatosan új generációk születnek, új tulajdonságokkal, a régiek pedig meghalnak. (ne felejtsük, az egész az egész evolúciós fejlődést is a szaporodás közbeni génkeveredés/részben hibás génmásolás üzemelteti.) De a pontos mechanizmus nem ismert.


Jelenleg az öregedés pontos biológiai oka ismeretlen. Az öregedés mértéke jelentősen változik a különböző fajok között, és ez legnagyobbrészt genetikai alapú. Sikerült bizonyítani kísérleti állatokon (egereken vagy gyümölcslegyeken), hogy legalábbis egyes gének manipulálásával jelentősen növelhető az élettartam.


Amikor öregszel, a test megúkulási képessége ér el a végére.

A kromoszómák "halálát" az okozza, hogy egy idő után nem képesek adatvesztés nélkül tovább másolni. Alapesetben a DNS-szálak végein nukleotidláncok találhatók, amiknek a neve telomer.

[link]

A DNS másolása során a végekből valamennyi "elkopik", de amíg ez csak a telomerek hosszát befolyásolja, addig a lényeges genetikai információ nem sérül. Amikor azonban a telomerek "elfogynak", akkor a DNS képtelenné válik a továbbakban új életképes másolatokat létrehozni.

Például egy sejt esetében nem lesz többé képes az osztódásra (pontosabban: az osztódásból már csak működésképtelen sejtek születnek).


Tudósok, pl. Ronald A. DePinho, kysérleteztek azzal, hogy mi történik, ha ezeket manipulálják.

Az egyik lehetséges probléma a rák veszélye. A rákot lényegében az okozza, hogy a daganatos sejtek kontroll nélkül túlszaporodnak - pont a probléma fordítottja. Nyilvánvaló, hogy a sejthalálnak is megvan a maga szerepe, de a részletek még mindig nincsenek teljesen felderítve.


Persze ez csak két lehetséges hipotézis volt, amit említettem. Más lehetséges okok, amiket az öregedésért okoltak például:

autoimmun antitestek; az mTOR protein; "természetes" DNS károsodás és/vagy mutáció; oxigén-szabadgyökök; valószínűségen alapuló DNS-másolási hibafelhalmozódás; stb.


Érdekes lehet esetleg elolvasni, hogy a DNS milyen módszerekkel képes "kijavítani" magát, és hogy miért van ez az adott szinten:

[link]

2015. febr. 9. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Rövid leszek: gondolj bele, ha az élőlények kezdettől fogva halhatatlanok lettek volna, most létezne emberiség?


Olyan DNS-t alkotni meg még nem képes a tudomány.

2015. febr. 10. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:

"Abban is biztos vagyok, hogy örökké élő sejtek nem létezhetnek, és olyan sem létezhet, hogy egy test sejtjei a végtelenségig megújuljanak."

Egysejtűek elég jól nyomják ezt.

2015. febr. 10. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Ezek szerint ha a mi sejtjeink hasonlóan épülnének fel, mint az egysejtűeké, akkor a örökké megújítanák magukat, és így normál körülmények között soha nem halnánk meg?
2015. febr. 10. 10:11
 7/11 Wadmalac ***** válasza:
Hát, ez nem biztos. Náluk a DNS-átírás folyamata erősen eltér. Amit ők produkálnak, ahhoz valami hasonlót művelnek (persze beteg verzióban) a rákos sejtek.
2015. febr. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A sejtjeink hasonlóan épülnek fel, mint az egysejtűeké - de sok-sok olyan szabályozó mechanizmus van még pluszban bennük, ami arra szolgál, hogy megelőzze a mértéktelen szaporodást (a rákot).

Ezért nem halandók (legalábbis nem öregszenek) az egysejtűek, és ezért öregszünk mi.

De az őssejtjeid neked is ugyanolyanok, tehát neked is van ilyen sejted!

2015. febr. 10. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Komplikato ***** válasza:
Ha nem lenne probléma az öregedés vagy a természetes génromlás amit fentebb írtak, szóval ha ezeket kiküszöbölnénk egy élőlénynél az összes létező betegséggel együtt, soha nem lenen táplálék és vízhiánya, sem hőmérséklettel vagy oxigénnel problémája, akkor még mindig ott van a háttérsugárzások okozta DNS roncsolódás. Azt hiszem valaki kiszámolta, hogy ez egy embernél minden optimálist esetet feltételezve is párszáz (400?) év maximum élettartamot jelentene.
2015. febr. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
400 év? Akkor egyes növények hogyan élhetnek 2500 évig? Azok sem pusztulnak bele, tehát mégiscsak létezhet olyan élőlény, amely a háttérsugárzás által okozott roncsolást ki tudja javítani.
2015. febr. 12. 18:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!