Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hallott valaki valamit erről...

EagleHUN kérdése:

Hallott valaki valamit erről a kísérletről, végül működött a dolog (linkek alább)?

Figyelt kérdés

[link]


[link]


Erről már régebben is halottam, de nem tudom mire jutottak vele, vagy ezzel a kísérlettel. Állítólag 2 óriás szállítóhajó rakomány vasérc porrá őrölve és az óceánokba hintve a "jégkorszakba" repítené a földet. Egy hatalmas hajónyi elegendő lenne az ipari forradalom körüli klíma visszaállítására!

Elfogadhatónak tartanátok ilyen mértékű beavatkozást?

És ha már nagyon nagy a baj akkor is/akkor sem?

Természetes hogy csak ideiglenesen oldaná meg a problémát, és e mellett is át kellene állni a megújulókra.


Nagy kérdés ha valamelyik ország most a klímaváltozásnak az előnyeit élvezi, ki kárpótolná ha a beavatkozás hatására valamilyen kár érné?


Szóval ahogy a cikkben is írták: "lassan a testtel".

Ám ha nagyon nagy baj lesz a felmelegedésből szerintem bevethető!



2015. jún. 24. 15:27
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Először is klímaváltozás <> globális felmelegedés. Utóbbi egy konzisztens és szerintem természetes jelenség, előbbi pedig kaotikus, patologikus, ember által okozott ártalom. Elvben jó lenne, ha az élővilágunk minél több szén-dioxidot kötne meg, de azt nem hiszem, hogy "jégkorszakba repítene", ha akár 0%-ra is csökkenne a szén-dioxid mennyisége. Egy ilyen mértékű mesterséges beavatkozást pedig nem tartok jó ötletnek. Eléggé elcsavargattuk már a potmétereket a természet kezelőpultján az ipari forradalom kezdete óta, és sok téren csak most kezdünk rájönni, mekkora bajt okoztunk. Ki tudja, ezzel a vasporral milyen nem várt hatást érnénk el? Szóval ha növelni akarjuk az élővilág szén-dioxid megkötő képességét, én a faültetést javaslom. Lehetőleg magról.


https://www.youtube.com/watch?v=xtK8tUBMfq8


(Az előadó agrármérnök, egyetemi docens.)

2015. jún. 24. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
74%
"Utóbbi egy konzisztens és szerintem természetes jelenség, előbbi pedig kaotikus, patologikus, ember által okozott ártalom." - bocsánat, pont fordítva. A globális felmelegedéssel nincs baj, a klímaváltozás egyéb jeleivel (két éve nem volt fagy télen, júniusban meg fűtök) viszont annál inkább.
2015. jún. 24. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Nem hallottam róla, és azt illetően sem tudok nyilatkozni, hogy működött-e a kísérlet.
2015. jún. 24. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Amíg errefelé 15 fok az átlag éves hőmérséklet, és nyáron 20 fok van mindössze a normális 30-35 fok helyett, addig én nem aggódnék holmi melegedés miatt.


Aki meg ártérre építkezik, az szívja meg rendesen, nem érdekel.

2015. jún. 24. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


15-16 valaszomat olvasd el. A lenyeg: evente kevesebb vasat banyaszunk ki, mint amennyi eleg volna az evente termelt CO2 megkotesehez. Vagyis ha a - mondjuk - a 2015-ben kitermelt osszes vasat a tengerbe szornank, ami nem egy hajonyi, akkor se kotne meg nemhogy az elmult 100 ev vagy az elmult 10 ev, de az elmult 1 ev CO2-jet se.

2015. jún. 24. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A geoengineering különböző változatait már évek, évtizedek óta tárgyalják tudományos és politikai körök. Még nem láttam olyan jelentést, ami ne talált volna halmozottan több "kontra" érvet, mint "pro" érvet. Egy tüneti kezelés, ami rengeteg kockázatot rejt, és már megint mi akarunk a legokosabbak lenni, ami eddig nem sokszor jött össze.
2015. jún. 25. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Rendben azt hiszem 5-ösnek a vassal kapcsolatban kb igaza van. Adott mennyiség megkötéséhez adott mennyiségű vas is szükséges, ami nem áll rendelkezésre.

Bár annyit hozzátennék hogy ami nem süllyed le a fenékre hanem "beoldódik" az élőlényekbe, az nagy valószínűséggel még sokáig benn is maradna a táplálékláncban. Azaz hosszútávon segítené az életet és a CO2 megkötését.

Azaz nem lehetne teljesen egyenlőségjelet tenni a mennyiségek (x vas =/= y szén megkötése) közé. Bár a különbség így is túl kicsi (elenyésző) lenne ahhoz hogy használhatóvá váljon a dolog.

2015. jún. 26. 16:09
 8/9 A kérdező kommentje:
2015. jún. 26. 16:10
 9/9 anonim ***** válasza:

“Bár annyit hozzátennék hogy ami nem süllyed le a fenékre hanem "beoldódik" az élőlényekbe, az nagy valószínűséggel még sokáig benn is maradna a táplálékláncban. Azaz hosszútávon segítené az életet és a CO2 megkötését.”


A szukseges vas-aranyra az algak szen:vas aranyabol kovetkeztethetunk. Ez molarisan kb 10:1, vagyis 10 szenatom megkotesehez 1 vas atom kell. Ez nem azt jelenti, hogy egy vasra rakotodik 10 szen, hanem azt hogy az alga “teste” ilyen aranyban tartalmaz vasat es szenet. Ezen az aranyon nem lehet valtoztatni, ahogy peldaul te se tudsz novekedni, ha csak cukrot adnak neked, de foszfort es kalciumot (a csontokhoz) vagy nitrogent (az izmokhoz) nem. Vagyis a P:Ca:N:C arany ugyanugy jellemzo az emberre, mint a Fe:C az algara.

Szoval ha az alga kap vasat, akkor tud novekedni, es elveszi a szenet a kornyezetbol. Ez a fixalas folyamata. Kerdes, hogy mi tortenik a vassal az alga halala utan. Vajon tud-e mas algaknak is segiteni?


Itt az a problema, hogy az elso alga, amelyik megkapta a vasat ajandekba, az maris hozza fixalta a maga 10 C-atomjat. A kovetkezo alga, amelyik talalkozik az elso alga hullajaval, egyutt talalja a szerves anyagot meg a vasakat algahulla formajaban, igen jo esellyel egy dogevo alga lesz, amelyik orul a mar ott levo 10:1 aranynak, es felzabalja a hullat. Perzse ha o egy fotoszintetzilo alga, akkor lehet, hogy kiveszi a vasat a hullabol es ujrahasznosotja, vagyis szamolhatunk egy olyan hatassal, hogy a vas bizonyos szazaleka a korforgasban marad, ujrahasznosul. Ekkor ki tudjuk szamolni, hogy 1 tonna beszort vas hany tonna “virtualis” vasnak szamit. Peldaul ha ciklusonkent 30% hasznosul ujra, akkor az elso ciklusban bedobunk egy tonnat, abbol a novenyevo algak visszamentenek 300 kliot, abbol 90 kliot, abbol 27-et, abbol 8.1-et, stb. Tehat 1 tonna vas valahol a folyamat vegen ugy fog viselkedni, mintha kb 1.5 tonna lett volna.


Sajnos en nem tudom, hogy az algak milyen hatasfokkal hasznositjak ujra a vasat, de gyanitom, hogy joval 100% alatt. De meg ha ez a multiplikalo hatas akar 100-szorosra is felnyomna a “virtualis” vas erteket (amihez 98%-nal nagyobb visszaforgatasi hatekonysag kellene), akkor is kb az eves vaskitermeles 1/3-a kellene az eves CO2 kibocsatas megkotesehez.

2015. jún. 26. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!