Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy 1 mikrométer x 1 mikrométe...

Egy 1 mikrométer x 1 mikrométernyi kis négyzetet észre lehetne venni szabad szemmel, ha hófehér lenne, és a háttér pedig korom fekete lenne, teljesen sima lenne?

Figyelt kérdés
Esetleg már voltak hasonló kísérletezések?
2015. júl. 9. 17:49
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
Nem, nem lehetne.
2015. júl. 9. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
De!
2015. júl. 9. 18:08
 3/23 anonim ***** válasza:
Hogy érted, hogy sima? 1 dolog nem létezik az életben: határ. Végtelenül sima minden.. végtelenül apró lehet minden, végtelenül nagy lehet minden..
2015. júl. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Úgy értem nem lennének 1 mikrométernél nagyobb recék rajta, amik belezavarhatnának. És nem lenne akkora háttérvilágítás sem, hogy nagyon csillogjon a felszín.
2015. júl. 9. 18:14
 5/23 anonim ***** válasza:
Ugye tudod, hogy a négyzet 2 dimenziós és nem 3?
2015. júl. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Persze. Képzeld el úgy, hogy van egy tökéletesen fekete felület, és egy kis tűvel (aminek a vége négyzet alakú, és be van festve fehére) hozzáérünk ehhez a felülethez. És akkor ottmarad a kis fehér négyzet a fekete felületen, és elméletileg a nagy kontraszt miatt (mert ugye a fehér a fekete háttérben igencsak látszik) szabad szemmel is látható.
2015. júl. 9. 18:44
 7/23 2xSü ***** válasza:

Számolgassunk. Mondjuk jó a szemed, 10 cm-ről még tudsz fókuszálni. Ekkor egy 1 µm * 1µm-es valamit 10 cm-ről nézve ugyanakkorának látszik, mint 100 méterről egy 1*1 mm-es valami. Ezt aligha szúrja ki bárki is.


De vegyük a monitorom. A vízszintes felbontása 1600 pixel. A szélessége 38 cm. Egy pixel tehát 0,2375 mm széles, de kerekítsünk, legyen 0,2 mm = 200µm. Tehát egy 10 cm-ről nézett 1 µm-es „pixel” megfelel a monitoromon egy – 0,2 mm-es – pixelnek, amit 20 méterről nézek. Hát meg kell mondanom, 5 méterről épphogy ki lehet venni a fehér pixelt. Pedig itt még csaltunk is, hiszen nem csak egy fehér valamiről van szó, hanem egy fehér világító valamiről.


Szóval maximum határeset a dolog, de inkább mondom azt, hogy ekkora négyzetet nem lehetne látni normál világítási körülmények között. (Persze ha 100%-ig fényvisszaverő, egy abszolút sötét anyagon, amit a napnál erősebb fénnyel világítunk meg, akkor természetesen a megvilágítástól függően észrevennénk.)

2015. júl. 9. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

"Számolgassunk. Mondjuk jó a szemed, 10 cm-ről még tudsz fókuszálni. Ekkor egy 1 µm * 1µm-es valamit 10 cm-ről nézve ugyanakkorának látszik, mint 100 méterről egy 1*1 mm-es valami. Ezt aligha szúrja ki bárki is."


Először is 5 cm-ről látok a legjobban közelre. Másodszor pedig azét (az 5centit figyelme véve) 50 méternyi levegő sokkal jobban lefogja a fényt meg a színeket, sőt, por is lehet a levegőben, ami igencsak számít.


A másik pedig az, hogy nézegettem porszemeket. Azt is észrevettem, hogy a vonalzó jelölései pont 0,1 mm szélesek, azaz a milliméteres távolságokat egy 0,1 mm szélességű vonalka választja el. A kis vonalkákhoz hozzámértem a fekete alapon lévő fehér kis porszemeket, amik nagy része a kis vonalka szélességének az egytizede, ami 0,01mm. persze lehet, hogy a felnőttek nagy része ezt már nem látná. De amit még észrevettem, hogy a sok kis apró porszem között (amelyek akkorák, hogy nem is figyelünk fel rájuk normál esetben a sok nagyobb porszem között) megláttam néhány még kisebb porszemeket, melyek talán nem is porszemek voltak, hanem valami kisebb dolog, talán kisebb kiemelkedések a anyagból. És azok a kisebb kiemelkedések bizony simán lehetnek 0,001mm-esek, azaz 1 mikrométer nagyságúak.

2015. júl. 9. 20:40
 9/23 anonim ***** válasza:

Ki van zárva!1x1 mikrométernyi terület nagyon kicsi.Ha 1 mm2 -nyi területet befestessz feketére,majd annak a területnek az 1 milliomod részét fehérre,azt garantáltan nem fogod észrevenni szabad szemmel.

Próbálok egy hasonlatot írni.1 mm2-es négyzetet,ha nagyon közelről is nézel,(5-6 centiről),azt kb akkorába látod mint egy 1 m2-es négyzetet pl a fehér falra festve feketével kb 10 méterről.Azon az 1 m2-es négyzeten belül kellene meglátnod akkora távolságból egy 1 mm2-es kis négyzetet,ami kb egy légyszarnak felel meg.Remélem te se gondolod komolyan,hogy kb 10 méterről meglátsz a falon egy légyszart?(Mindegy milyen a szín,és a háttér.)

2015. júl. 9. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
De, én meglátom 10 méterről a légyszart :D
2015. júl. 9. 20:49
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!