Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha az oroszlán és a tigris...

Ha az oroszlán és a tigris nem egy fajba tartoznak, akkor hogyhogy képesek egymással szaporodni, kereszteződni?

Figyelt kérdés

Két nagyon hasonló kinézetű élőlény esetében onnan tudják megállapítani, hogy egy fajba tartozó két különböző fajta egyed, vagy tényleg két különböző fajba tartozó egyedről van szó, hogy megnézik, hogy tudnak-e egymással szaporodni, azaz hogy az egyik hímivarsejtje megtermékenyíti-e a másikat (a másik szaporodásra képes nőstény). Amennyiben nem, akkor két különböző fajról van szó.


De ha igaz, hogy két különböző fajba tartozó egyed nem képes egymással szaporodni, akkor ez miért van másképp a tigrissel meg az oroszlánnal? Vagy a lóval meg a zebrával? Vagy a gepárddal meg a párduccal?


És pl. a szarvas meg az őz miért nem tud egymással kereszteződni? Ő náluk miért nincs ez így?


2015. dec. 1. 16:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

" megnézik, hogy tudnak-e egymással szaporodni"

Ez csak az egyik megközelítés, de nem egy konkrét definíciója a fajnak. A közös csalásba tartozó fajok gyakran képesek szaporodni egymással.


[link]

[link]

[link]

stb.

2015. dec. 1. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

* közös családba


+

[link]

2015. dec. 1. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Akkor pl. az oroszlánt és a tigrist mi különbözteti meg egymástól, hogy nem egy fajba tartoznak? Tudnak egymással szaporodni, akkor mitől gondolják azt, hogy külön fajba tartoznak? Mi van, hogyha egy fajba tartoznak, csak különböző fajtába? Hiszen mind a nagyságuk, hangjuk, mancsuk, koponyájuk, szemfogaik nagysága ugyan akkora, mindben megegyeznek. Egy tigris és egy oroszlán koponyája annyira hasonló, hogy meg sem lehet különböztetni őket egymástól szabad szemmel. Akkor mégis miért gondolják azt, hogy két különböző fajról van szó?
2015. dec. 1. 17:54
 4/11 anonim ***** válasza:
A #2-es linken épp azt taglalják, hogy nem egyszerű a faj definiálása.
2015. dec. 1. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Igen, nem egyszerű. De ettől még mindig nem tudom, hogy miért tartozik két különböző fajba.
2015. dec. 1. 18:02
 6/11 anonim ***** válasza:
98%
Én egyébként laikusként úgy gondolom, hogy a természetben nincs éles határ a fajok között, inkább egy skálán mozognak a teljes hasonlóság és a teljes különbözőség között. Az, hogy mi meghúzunk egy határt egy faj körül, az csak egy önkényes határ, hogy csoportosítani tudjuk az élőlényeket. A valóságban nincs ilyen határ.
2015. dec. 1. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 sadam87 ***** válasza:

Te az ún. biológiai fajkoncepcióra gondolsz, de egy kicsit pontatlanul értelmezed. E szerint a fogalom szerint egy fajba tartoznak azok a populációk, amik között érdemi génáramlás (géncsere) lehetséges.

Épp ezért az egyedekre úgy szokták a definíciót megfogalmazni, hogy egy fajba tartoznak azok az egyedek, amelyek szaporodóképes utódokat képesek létrehozni.

Az általad idézett példák esetében a hibridizáció során általában terméktelen utódok keletkeznek (igaz, ritkán születhetnek termékeny hibridek is). Mivel ezek nem tudják a génjeiket tovább örökíteni, ilyen módon gének nem juthatnak át egyik fajból a másikba.

(Mellesleg megjegyzem, tudtommal párduc-gepárd hibrid nem létezik, mivel ezek a fajok elég távoli rokonok. Tudtommal a gepárd egyik változatára, a királygepárdra hitték az egy időben, hogy párduc-gepárd hibrid.)

"azaz hogy az egyik hímivarsejtje megtermékenyíti-e a másikat"

Egyrészt itt gondolom, a "másik" petesejt akart lenni. :)

Másrészt az, hogy a megtermékenyítés végbe tud menni, önmagában nem elég, előfordulhat, hogy a hibrid zigótából (megtermékenyített petesejtből) életképtelen embrió fejlődik.

Sőt, a biológiai fajkoncepció szerint önmagában még az sem bizonyítja egyértelműen, hogy két egyed egy fajba tartozik, ha mesterséges körülmények között tudjuk őket egymással szaporítani, és termékeny utódokat is hoznak létre. Ugyanis a definíció természetes populációkra vonatkozik. Így ha elérjük, hogy megfelelő körülmények között szaporodjanak egymással, az még nem jelenti azt, hogy ezt teszik a természetben is.

Az is igaz, hogy a határ két (közeli rokon) faj között sokszor nem egyértelmű. Ennek az az oka, hogy egy új faj kialakulása hosszú folyamat (általában). Egyértelműen ki tudunk jelölni olyan pontokat az evolúció során, amikor még csak egy fajról volt szó, és egyértelmű lesz egy idő után, hogy a két faj elvált egymástól, de a kettő között az átmenet folyamatos. Ha két populáció az elválás ilyen fokán van, nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy egy vagy két fajról van szó. Ezt mutatják az időnként felbukkanó termékeny hibridek is, amiket fentebb említettem, de vannak érdekesebb példák is. Ilyen például a kecskebéka, ami valójában két rokonfaj, a kis és nagy tavibéka hibridje.


#2

"A közös családba tartozó fajok gyakran képesek szaporodni egymással. "

Általában közös nemzetségbe is tartoznak.


#6

Nem rossz gondolat, Darwin is leírt hasonlókat. :)

Azért azt megfigyelhető, hogy a távoli rokon fajok között sokszor megjelenik egy reproduktív izoláció, azaz egy idő után nem tudnak egymással a populáció egyedei szaporodni. Mindenesetre ez sokszor nem egyértelmű, időnként a folyamat vissza is fordulhat.

2015. dec. 1. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"Tudtommal a gepárd egyik változatára, a királygepárdra hitték az egy időben, hogy párduc-gepárd hibrid."


És melyik gyorsabb, a királygepárd, vagy a közönséges gepárd?


(Bocsi, ha nem a kérdéshez kapcsolódik, de érdekel, ezért megkérdezem.)

2015. dec. 1. 21:50
 9/11 sadam87 ***** válasza:
Nem hiszem, hogy különbség volna, mivel kiderült, hogy csak egy ritka mutációt hordozó változatról van szó, ami csak a küllemében tér el.
2015. dec. 1. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"Tudnak egymással szaporodni"

Ezt csak akkor mondjuk, ha TERMÉKENY utódot hoznak létre!

Pl. a ló és a szamár is tudnak utódot létrehozni, de az (legtöbbször) nem termékeny!

Ha mégis, ott mutáció is volt közben!

2015. dec. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!