Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem tanítják az iskolába...

Miért nem tanítják az iskolában hogy a koncentrált salétromsav passziválja a rezet?

Figyelt kérdés
Dolgozatban volt három fém: réz, ólom, cink és vagy az egyik vagy mindegyik vagy egyik se válaszok voltak. És az volt a kérdés hogy mi történik ha cc. HNO3at adunk hozzájuk. A rezen kívül a többi szerintem reagál vele viszont a réz az biztos hogy passziválódik koncentrált salétromsavban szóval bejeloltem az egyik se választ mert nem tudom pontosan hogy a másik két fém passziválódik e ilyen körülmények között.

2016. jan. 22. 15:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Hát nekünk tanították. Kérdezd meg a kémiatanárodat.
2016. jan. 22. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Mindenképp megfogom. Ami még érdekes hogy a Wikipédia sem írja:Metals which are passivated by concentrated nitric acid are iron, cobalt, chromium, nickel, and aluminium.
2016. jan. 22. 15:48
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Hat pedig nem.


Cu:

Tömény salétromsavban:

Cu + 4 HNO3 → Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O


Híg salétromsavban:

3Cu + 8 HNO3 → 2 NO + 4H2O + 3 Cu(NO3)2


Pb:

Salétromsavban hidrogén és nitrogén-monoxid fejlődése közben oldódik, mivel az ólom(II)-nitrát vízben jól oldódó vegyülete.


3 Pb + 8 H+ + 8 NO−3 → 3 Pb2+ + 6 NO−3 + 2 NO + 4 H2O


Zn:

A cink igen híg salétromsavban gázfejlődés nélkül oldódik:


4Zn + NO3- + 10 H+→ 4 Zn2+ + NH4+ + 3H2O


Ha a salétromsav koncentrációja növekszik, dinitrogén oxid és nitrogén monoxid keletkezik.


4Zn + 2NO3- + 10 H+→ 4 Zn2+ + N2O↑ + 5H2O


3Zn + 8HNO3→ 3 Zn2+ + 2NO↑ + 4H2O + 6NO3-

Itt meg azt irja az oldat hogy "Tömény salétromsav a cinket nem oldja, mert felületén oldhatatlan cink-nitrát védőréteg rakódik (passziválás)"


de ez utobbit ketlem, mert gyakorlatilag nincs olyan szervetlen nitrat, ami oldhatatlan lenne vizben.

Ezert is kell nitritte redukalni es Griess-Ilosvay reagenssel kimutatni, kulonben eleg lenne hozza cinkso oldatot onteni.

2016. jan. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Topor G ***** válasza:
100%

Bizony, a cc. HNO3 oldja a rezet a fent leírt reakció alapján, menekült is a kémiatanárom, mondva ő már sokszor szívott nitrogén-oxidot, szellőztessünk mi!

A passziválás viszont tömör oxidréteg (tehát nem nitrát) keletkezését jelenti, ami krómnál, alumíniumnál, vasnál biztos, többi negatív standardpotenciálú fémnél nem tudom...

2016. jan. 22. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Ja, ezt benéztem.
2016. jan. 22. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Pedig nem oldja fel a 98% körüli angolul red fuming nitric acid. YouTubeon is találni videót erről + ezt még itthon is megcsináltam és semmi reakció nem volt addig amíg vizet nem adtam a savhoz.
2016. jan. 22. 17:33
 7/14 A kérdező kommentje:
Egyébként réz oxid keletkezik a réz felületén és ez gátolja a további reakciót = passziválja
2016. jan. 22. 17:40
 8/14 Topor G ***** válasza:
100%
Amiről írsz az füstölgő salétromsav, a szabad nitrogén-tetroxidtól vörös, ami nagyon agresszív oxidálószer. nem volt szerencsém dolgozni vele, és nem is kívánok...
2016. jan. 22. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Igen, tudom hogy az a füstölgő salétromsav és gondoltam arra is hogy esetleg a benne oldott NO2/N2O4 miatt passziválódik viszont elég megbízható YouTube csatornán ezt nem említették csak azt hogy a salétromsav annyira koncentrált és tiszta, hogy képes oxidálni a rezet.
2016. jan. 22. 19:39
 10/14 Topor G ***** válasza:
Megnéztem pár videót, és valóban a reakció leállása látható. De víz hozzáadásával hevesen tovább reagál akár a réz teljes feloldásáig. Bár mindenhol a passziválás kifejezést használják, az iskolában szerintem azért nem tanítják ilyen címszó alatt, mert nem tekinthető annak. A vas valóban passziválódik akár cc. HNO3, akár cc. H2SO4-ban, és utána már a híg savakkal szemben is védett. A réz láthatóan nem. Jó lenne egy megbízható reakcióegyenletet is látni a passziválásra.
2016. jan. 22. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!