Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Segítene valaki ebben a...

Segítene valaki ebben a komplex matek feladatban?

Figyelt kérdés

x^6-(1-i)x^3-i=0


Az odáig megvan, hogy x^3=y és kapok egy másodfokú egyenletet aminek lesz két gyöke. A gondom ott van, hogy a másodfekú képletben nem tudom, hogy pontosan mi alapján rendezzek, hogy a gyököt el tudjam tüntetni. Használni kell az (a+b)^2 vagy (a-b)^2 felbontást is, de nem tudom, hogy pontosan a gyöktényező alatt mit kell csinálnom, hogy jó legyen.


2016. jan. 26. 14:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem, hogy mi a problémád, de lehet, hogy menet közben kiderül.


Ugye másodfokúra visszavezetjük, és azt kapjuk, hogy


x^3=(i-1+-gyök((1-i)^2+4i)/2


x^3=(i-1+-gyök(1-2i-1+4i))/2


x^3=(i-1+-gyök(2i))/2


Itt gyök(2i)-t át kell írnunk a+bi alakba; tegyük fel, hogy létezik a;b valós számok, hogy


gyök(2i)=a+bi /négyzetre emelés


2i=a^2+2qbi-b^2


Két komplex szám akkor és csak akkor egyenlő egymással, hogyha valós és képzetes részük is egyenlő, tehát:


2=2qb,

0=a^2-b^2


Ezt az egyenletrendszert kell megoldani a valós számok halmazán. A második egyenletből a=b és a=-b adódik, ezt beírjuk a helyére a második egyenletben:


2=2*b*b, erre b=1 és b=-1, tehát a=1 és a=-1, így gyök(2i)-nek két alakja van: 1+i és -1-i.


2=2*(-b)*b, erre nem kapunk valós megoldást. Ezek alapján


Egyszer: x^3=(i-1+1+i)/2=2i=i


Másrészt: x^3=(i-1-1-i)/2=-2/2=-1


Ezeket már úgy kell megoldanod, hogy trigonometrikus alakban felírod őket, és a Moivre-szabály alapján köbgyököt vonsz a komplex számokból.


Remélem, tudtam segíteni.

2016. jan. 26. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!