Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Jól gondolom az algebrai tört...

Jól gondolom az algebrai tört műveletek sorrendjét?

Figyelt kérdés

Arra az alapvető kérdésre szeretnék választ kapni, ha a feladatgyűjteményben az osztás kettősponttal van kijelölve, tehát (a+b):cd van felírva, ilyenkor (a+b)/(cd) lesz, vagy ((a+b)/c)*d?

Tehát c és d között szorzás van. Tudtommal a második felírás a helyes, először el kell végezni az (a+b) c-vel való osztását és utána az eddigiek eredményét szorozni d-vel. Az első felírás az (a+b):(cd) -vel lenne egyenlő, tehát ki kéne tenni a zárójelet. Tévedek?



2016. márc. 11. 16:59
 1/6 anonim válasza:
Még nem láttam így használva a :-t, de én ((a+b)/c)*d-nek venném.
2016. márc. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Szóval ha pl. egy kifejezésben nincs zárójel egyáltalán, akkor a sorrend balról jobbra a szorzások és osztások elvégzése (amelyikkel előbb találkozunk azt elvégezzük) majd ezek után az összeadások kivonások szintén balról jobbra. Igaz?
2016. márc. 11. 17:03
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha két betű között nincs szorzásjel akkor úgy kell őket tekinteni ,mintha zárójellel lenne írva


pl.: négyzetgyököknél, trigonometriában --> 1/2√2 nem azt jelenti, hogy 1/2 * √2 hanem 1/(2*√2)


ha raknának szorzásjelet úgy kéne érteni ahogy írtad.

2016. márc. 11. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Persze az ne zavarjon meg, hogy betűket írtam viszont számokat használtam a példámban
2016. márc. 11. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#3 helyesen írta. Megjegyzem ez a fajta jelölés könnyen félreérthető, és nagyon ritkán használatos.


Talán annyit még érdemes hozzátenni, ha valamilyen matematikai programcsognál kell ezt használni, akkor ott valamilyen formában kötelező kirakni c és d közé a szorzásjelet, és ebben az esetben (a+b)/cd-nek az eredménye (a+b)*d/c lesz, azaz a második változat. Pl. ha excel-táblát használsz, beírod h. 10/2*5, bizony 25 lesz

az eredmény.


Szimbolikus programcsomagok esetén ha nem teszünk szorzásjelet, azt egyetlen mennyiségként kezeli a rendszer.

2016. márc. 12. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak.
2016. márc. 18. 18:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!