Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van-e olyan örökmozgó ami...

Van-e olyan örökmozgó ami tényleg működik? Ha igen fel tudná valaki sorolni névszerint?

Figyelt kérdés
Pl. a Bashkara kerék működik-e, és forog-e a végtelenségig? Ha egyáltalán van működőképes változata, meg lehet-e házilag épiteni?

#örökmozgó #perpetuum motion
2016. szept. 22. 12:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Tessék, itt a lista:
2016. szept. 22. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
12%
Van, a neve világegyetem.
2016. szept. 22. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy örökmozgó elméletileg sem működhet a végtelenségig, több szempontból sem.


Alapvetően az univerzumunk sem végtelen ideig fog létezni a jelenlegi formájában, így semmi sem, ami azon belül létezik.


De még ha ugyanilyen maradna a végtelenségig is, egy örökmozgó mindenképpen tartalmaz anyagot. A protonok bomlási ideje nagyjából 10^33-10^35 év, ami ugyan rohadt hosszú idő (jelenleg az univerzumunk durván 1,4x10^10 év), de messze nem nevezhető végtelennek. Márpedig az anyag alapvető építőköve a proton, ha az elbomlik, akkor az anyag sem marad anyag többé, így az "örökmozgó" is megszűnik létezni, működni.


Ezen túlmenően, létezik olyan dolog, hogy súrlódás, ebből kifolyólag pedig kopás. Ez a súrlódás során lép fel leginkább, márpedig egy kerék mindenképpen forgás céljából lett létrehozva, ahol pedig forgás van, ott kopás is fellép. Előbb vagy utóbb biztosan el fog kopni benne valami, így az "örökmozgó" mozgása is leáll. Ez pedig már emberi léptékben is mérhető, általában a legjobb csapágyazások sem bírják tovább kb. 20-50 évnél.


Ha ez még mind nem elég, akkor az örökmozgók ellentmondanak a termodinamika első és/vagy második főtételének (elsőfajú vagy másodfajú örökmozgó), ami annyira alapvető univerzumunkban, mint pl. a relativitás-elmélet. Ez miatt elviekben sem építhető valódi örökmozgó, gyakorlatban meg pláne nem.


Léteznek örökmozgóknak becézett szerkentyűk, amelyek valamennyi ideig működnek is, de ez koránt sem az örökkévalóságot jelenti. Vagy elemről működnek, vagy a napenergiát használják ki (valamilyen módon többnyire a napsugárzás általi hőkülönbséget --> hőszivattyú), vagy valamilyen mágneses térerősség-változást, vagy ilyesmit. De mindegyikre igaz, hogy csak ideig-óráig működnek (ez kb. pár perctől pár évig terjedhet), örökké sohasem.


Valamennyi veszteség mindig van a mozgásállapot-változásoknál, ami hőként jelenik meg, és távozik a rendszerből. Így az örökmozgó apránként elveszíti, hő formájában kisugározza az energiáját, ami így apránként elapad, és az örökmozgó nem működik tovább.

2016. szept. 22. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 2*Sü ***** válasza:
82%

> Van-e olyan örökmozgó ami tényleg működik?


Olyan, ami a tudományos módszertannak megfelelő vizsgálat alapján is annak tűnik, olyan nincs. Vannak persze önjelölt „feltalálók”, de vagy valamilyen fizikai jelenséget nem ismernek, vagy hagynak figyelmen kívül, vagy egyszerűen csak csalnak.


Egyetlen örökmozgó van, ami esetleg lehet, hogy az, az pedig az Univerzum maga. Bár ez is kétséges, nem lehetetlen, hogy az Univerzum összenergiája nulla, tehát energiamegmaradási törvényt nem sért, vagy egy tágabb értelmű energiamegmaradási törvényen belül marad. De ott már lehet, hogy a mozgási energia fenn tud egy idő után úgy maradni, hogy nem alakul át hővé, így az entrópia nem nő túl egy határon. Bár egy táguló Univerzumban az entrópia értelmezése is kérdésessé válhat. Amúgy is, a hétköznapi értelemben az energiát mindig energiakülönbségként mérjük. Még az olyan egzakt energiákat is, mint a hőenergia, alapvetően az elméleti 0 K hőmérsékletű test hőenergiájához viszonyítjuk. Más szempontból a mozgási energia, helyzeti energia önmagában viszonyítási rendszertől függ, viszont az adott viszonyítási rendszerben igazak rá a termodinamika tételei.


> Ha igen fel tudná valaki sorolni névszerint?


Lásd az első választ. :-)


> a Bashkara kerék működik-e, és forog-e a végtelenségig?


Nem. Amennyi helyzeti energia alakul át mozgási energiává az egyik oldalon, ugyanannyi helyzeti energiát kellene megtermelni a másik oldalon. Az egész rendszer helyettesíthető kívülről egy tömegközépponttal, aminek a helyzete nem változik. Ha meglököd, egy ideig forog, de a súrlódások miatt szép lassan veszít a mozgási energiájából, az hővé alakul át.

2016. szept. 22. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Mojjo ***** válasza:

"A protonok bomlási ideje nagyjából 10^33-10^35 év, ami ugyan rohadt hosszú idő (jelenleg az univerzumunk durván 1,4x10^10 év), de messze nem nevezhető végtelennek."


No, azért nem teljesen :) A protonok élettartama egyes abszolút nem bizonyított elképzelések, empirikusan teljesen alátámasztatlan modellek szerint véges, bár nagyon hosszú idő. Viszont itt az abszolút nem bizonyítottan van a hangsúly. A részecskék lelkivilágának mindmáig legjobb elmélete, a sikert sikerre halmozó standard modell szerint a proton élettartama végtelen. Szóval egyáltalán ne vegyél arra mérget, hogy a protonok bármikor is elbomlanak - jelen állás szerint, ha fogadni kéne, a végtelen élettartam lenne a befutó.

2016. szept. 22. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Az örökmozgó alapproblémája abból a korból származik, amikor még nem ismerték a termodinamika főtételeit, csak azt látták, hogy idővel minden abbahagyja a mozgást. Ennek oka a mozgási energia átalakulása: látható, koherens mozgásból "szétszóródik" láthatatlan, diffúz mozgássá, vagyis hőenergiává. Ezt nagyrészt a súrlódás csinálja, úgyhogy megpróbálták valahogy kiküszöbölni a súrlódást. Ilyen értelemben "örökmozgó" a Föld a Nap körül, a keringése súrlódásmentes, ezért "sosem" fog megállni. A még lazább megközelítés, ha eleve a hő láthatatlan mozgását vesszük: az atom "örökmozgó". Viszont valójában az atom az energiaminimumra való törekvés miatt folyamatosan szétsugározza az energiáját fotonok formájában, de a környezetéből (állandó hőmérséklet esetén) ugyanennyi energiájú fotont kap, és stabilan rezeg, "örökmozog". Itt már belefutunk a termodinamika második főtételének fő problémájába:


"A termodinamika második főtétele, az egyik általános szemléletű megfogalmazás szerint, azt mondja ki, hogy egy elszigetelt rendszer állapota időben termikus egyensúly felé halad. A tétel egyik következménye, hogy nem létezik másodfajú örökmozgó." (wikipédia)


Oké, de ez egy elméleti modell, és arra igaz is. De a gyakorlatban mit jelent az, hogy "elszigetelt rendszer"? Az univerzumban nem létezik ilyesmi!

2016. szept. 22. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Mojjo:

" Szóval egyáltalán ne vegyél arra mérget, hogy a protonok bármikor is elbomlanak - jelen állás szerint, ha fogadni kéne, a végtelen élettartam lenne a befutó."


Oké, mivel nem vagyok vérfizikus, így ebben a témában bármit elhiszek :) Bizonyítani nem tudom, még azt sem tudom, hogyan lehetne ezt vagy épp az ellenkezőjét bizonyítani, és valószínűleg meg sem érteném, ha elém raknák a bizonyítást. Egyetlen dologra tudok támaszkodni a témában, mégpedig Dávid Gyuszi bácsi előadásaira. Ő következetesen tartotta ezt a 10^3x évet a proton elbomlására, több előadásában is hallottam ezt, innen az infó :)


De egyébként pedig csak részben releváns a jelen témát illetően, hogy bomlik-e a proton vagy sem, sok más dolog is gátolja egy valós örökmozgó megépítését, még elméleti szinten is. Ennyiben viszont mindenképpen egyetértünk ;)

2016. szept. 22. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Mojjo ***** válasza:

@7: Bővebben a témáról itt olvashatsz:

[link]


(dgy nem hiszem, hogy tényként emlegette, de néha azért ő is csapong, és lehet nem fejtette ki eléggé, mire is gondol - persze csak tippelgetek. Nekem nem rémlik, hogy hallottam volna tőle ezt. Mindenesetre az tény, hogy a standard modell a jelenlegi elfogadott részecskefizikai modellünk, mint ahogyan az is, hogy a standard modell szerint a proton abszolút stabil.)

2016. szept. 22. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Van, az emberi hülyeség. Az a végtelenségig működik. Az ember már rég kihalt, de az örökmozgókról szóló baromságok még mindig meglesznek.
2017. jan. 14. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!