Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan zajlik egy chemoterápia...

Hogyan zajlik egy chemoterápia? Mi a műkédésenek elve, alapja, módja? És milyen folyamatokon keresztül káros?

Figyelt kérdés
2008. okt. 3. 18:08
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Gyógyszeres kezelés.

A lényege, hogy ez a gyógyszer gyorsabban öli a rákos (általában a gyorsan szaporodó) sejteket, mint a többit.

2008. okt. 3. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A kemoterápia egy rakás különböző gyógyszer adását takarja. A wikipedián van róla egy összefoglaló:

[link]


Alapból nem vagyok orvos, úgyhogy a klinikai részéről nem tudok mit mondani, csak az egyes szerek működési elvéről.


Több különböző típusú szert alkalmazhatnak, ezek betegről betegre és daganatról daganatra változnak.


Alkilálószerek: Ciszplatin és társai. Ezek tulajdonképpen kémiailag módosítják a sejt örökítőanyagát, azaz DNS hibákat okoznak, amelyekre a daganatsejtek, mint gyorsan osztódó sejtek sokkal érzékenyebbek, mint a lassan osztódó testi sejtek. Hátrányuk, hogy gyakran a daganatból felgyógyulás után évekkel új, az elsőtől független daganat fejlődik ki, mert a testi sejtekben is sok mutációt okoztak a kezeléssel.


Anti-metabolitok: Ezek olyan szerek, amelyek hasonlítanak az egyik nukleotidra, azaz a DNS építőkövére, így a sejtek beépítik a DNS szálakba, amikor osztódnak, ám ezeken a helyeken meg is akasztják az átíródást, mert kémiailag különböznek a DNSt alkotó nukleotidoktól, így egy-egy ilyen molekulán nem folytatható a DNS lánc. Nagy előnyük, hogy csak az éppen osztódó sejtekre hatnak, így nagyobbrészt a daganatsejteket célozzák meg, az éppen nem osztódó sejteket nem károsítják.


Növényi alkaloidok és terpenoidok: Ezek tulajdonképpen mérgek, amelyek a mikrotubulusok összeszerelődését, így a sejtosztódást gátolják. Nagy előnyük, hogy nem károsítják a DNSt.


Topoizomeráz gátlók: A topoizomeráz az az enzim, amelyik "széttekeri" a DNSt, hogy az enzimek számára hozzáférhetővé váljon. Az ezt gátló szerek egyszerre akadályozzák a sejtosztódást és az RNS átíródást, azaz a gének kifejeződését.


Daganat elleni antibiotikumok: Ezekről semmit sem tudok.


Daganatellenes ellenanyagok: Ezek olyan fehérjéket ismernek fel, amelyek a daganatsejtekre jellemzőek, a felszínükön nagy mennyiségben megtalálhatóak. Így az immunrendszer megtámad mindene olyan sejtet, amelyhez kötődnek. Ha sikerül kisakkozni, hogy az adott daganat éppen melyik fehérjét termeli túl nagyon hatékonyak, viszont ha azt az egy fehérjét, amit az adott ellenanya felismer éppen nem termeli az adott daganat, semmi hatásuk sincs. Ráadásul őrült drágák. Amúgy van egy, amelyik éppen hogy nem a daganatsejteket ismeri fel, hanem az újonnan kialakuló ereket, amelyek ellátják a daganatokat, így megakadályozza azok növekedését, ez a legtöbb szilárd daganatra hat.


Léteznek hormonkezelések is, de ezeket nem nagyon ismerem.


Szokás interferonokat is adni, amelyek a szervezet saját vírus és daganat elleni védőfehérjéi, a hatásukra lassul a daganat növekedése, ezek ugyanis lassítják a sejtciklust, azaz lassabban osztódnak tőlük a sejtek és amolyan "önvizsgálatot" tartanak, hogy termelnek -e idegen fehérjéket. (MHCI fehérjéjüket túltermelik.) Mellesleg az interferonok drágábbak, mint az arany.

2008. okt. 3. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
0%

Ha aktuális számodra a kérdés, sokkal szerencsésebb és értelmesebb lenne egy olyan méreg helyett, amely az egész testedet mérgezi és statisztikailag kevéssé alapozza meg a túlélésedet, egy olyan mérget választanod, amelyik CSAK a rákos sejtet öli meg, és ódákat zengenek róla.


A B17 vitaminban (rákgyilkos vitaminnak is hívják) mondjuk így inaktív cián van. Az a titka, hogy egy olyan enzim szabadítja fel, amely kizárólag a rákos sejteknél van jelen. Ezáltal a cián csak a rákos sejtet öli, mást nem mérgez.


A kemoterápiában semmi racionalizmus nincsen, csak eszement barbárság.

2008. okt. 6. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!