Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Így meg lehetne figyelni nagy...

Így meg lehetne figyelni nagy sebesség esetén az idődilatációt?

Figyelt kérdés

Hogyha az emberiség létrehozná (mindegy mennyire drága), a jelenlegi technikához mérten a leggyorsabb űrhajót, a lehető legjobb kamerával és rögzítőeszközökkel felszerelve, és azt kiküldenék az űrbe 1-2 emberrel, és ott hatalmas sebességgel föld körüli pályára állítanák az űrhajót.. Miközben végig a kamera egy két rögzített pontot figyelne extrém nagyításban, mondjuk pl. 1-2 ember mozgását, sétálását. Akkor a kamera egy felgyorsult mozgást érzékelhetne. Ezzel a szemünkkel is megtapasztalva az idődilatációt.


Kérdés az, hogy mennyire gyors űrhajót tudnának összerakni az emberek. Kérdés, hogy mennyire nagyítana jól az a távcső.


2016. nov. 26. 14:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem az a probléma, hogy drága. Hanem az, hogy kivitelezhetetlen. A gravitációs körpályán haladó objektum sebessége a gravitáció és távolságok függvényében kiszámítható. Ilyeneken mennek ma az űrhajók. Lehet százszor akkora a sebesség is, ha folyamatosan (a tüzelőanyag energiájával) korrigálod a tehetetlenség folytán történő eltávolodni akarást. De ezt a mérhetetlen mennyiségű tüzelőanyagot fel is kell vinni, gyorsítani, stb. Nem ez a megoldás.
2016. nov. 26. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
És ha lenne egy 200 km átmérőjű köralakú sínünk, amin egy hosszú, keskeny, lapos kapszulaszerűség haladna, aminek kicsi a tömege. És benne lenne egy kamera. Ember nem is kéne, hogy benne legyen. És ezen a 200 km átmérőjű körpályán körbe-körbe száguldana ez a kapszula. Sőt, akár nem is kell, hogy a levegőn száguldjon, körbe övszerűen egy üvegburkot építhetnének, amiben vákuum van, így nincs légellenállás. Ez a kapszula pedig akkor akár egy közönséges kamera is lehetne. És ez körbe-körbe száguldozna, és egy középpontra koncentrálna, ami a 200 km-es körpálya közepén van. És az mondjuk egy ember lenne, aki éppen sétálna, és közelről is venné a sétálását egy álló kamera. Ekkora a két kamerafelvétel közül az egyiken gyorsabb lenne a sétáló ember mozgása, nyilván azon, ami nagy sebességgel halad a körpályán. Mondjuk akár akkora sebességgel, hogy 1 mp alatt kerülné meg a teljes körpálya kerületét. Ez már lenne akkora sebesség, hogy észrevehetően gyorsabb legyen a középen sétáló ember mozgása.
2016. nov. 26. 18:43
 3/12 A kérdező kommentje:

Privátban kaptam, köszi!


"Nagy sebesség mellett (2. kozmikus sebesség) az űrhajó elhagyná a Föld gravitációs terét, ezért saját magának kéne centripetális erőt kifejteni de az + üzemanyag + teher.


Néz utána a rakétamozgás egyenletének, a végsebesség nagysága a tömegarány természetes alapú logaritmusa szorozva a rakétából kiáramló gáz sebessége."


És mi a véleményed az előző, körpályás megoldásomról?

2016. nov. 26. 18:45
 4/12 A kérdező kommentje:
Ez másodpercenként 628 km-t tenne meg. Ez esetben az idődilatáció mennyire érvényesülne? Mondjuk egy nap távlatában?
2016. nov. 26. 18:47
 5/12 A kérdező kommentje:
De akár még több energiát lehetne belepumpálni. Ha a légüres térben száguldó test egy mágnesen lebegne, és a tömege 10 kg lenne, akkor gyakorlatilag ha folyamatosan egy komplett atomerőmű energiáját pumpálnák bele, akkor idővel akár ennek a sebességnek a többszörösére is gyorsulhatna a kamera. Mondjuk hogy másodpercenként 10x tegye meg a körpálya kerületét. És az viszont már 6283 km/s-os sebességet jelentene, ami a fénysebesség csupán 48-ad része.
2016. nov. 26. 18:51
 6/12 anonim ***** válasza:
Az inerciarendszerek egyenértékűségéből következően mind a két fél a másikat látná lassabbnak, de itt a kormozgás miatt nem inerciarendszerről van szó. Ha egyszerűen csak inerciarendszerrel számolunk akkor v=6283*1000 m/s c=c=299 792 452 m/s 1/sqrt(1-(v*v)/(c*c)) ~ 1.0002 . Kormozgást bonyolultabb számolni, de maradjunk annyiban ,hogy nem lenne észrevehető, ha csak simán az érzékszervünkre hivatkozunk.
2016. nov. 27. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"de itt a kormozgás miatt nem inerciarendszerről van szó"


De miért nem? A körmozgás is mozgás. Igaz, a középpontól nem távolodunk, hanem mindvégig ugyanolyan távolságra maradunk tőle, de mégis csak megvan az adott sebesség.

2016. nov. 28. 00:54
 8/12 anonim ***** válasza:
A probléma az kérdező, hogy a fizika egy piramisszerű tudomány. Ez azt jelenti, hogy a dolgok egymásra épülnek, ha valamit meg akarsz érteni, akkor az összes "alatta lévőt" értened kell. Te olyasmit akarsz megérteni, ami több szinttel magasabban van, mint amit még értesz. Az összes közbülsőt meg kellene magyaráznunk. Ez itt nem megy.
2016. nov. 28. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Inerciarendszernek vagy más szóval tehetetlenségi rendszernek azt a vonatkoztatási rendszert értjük melyben érvényes Newton első törvénye azaz a tehetetlenség törvénye.

Newton első törvénye: Minden test nyugalomban van, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez mindaddig még kölcsönhatás meg nem változtatja azt.

Bármelyik inerciarendszert tekinthetünk úgy hogy az a nyugvó inerciarendszer (,de egyszerre csak egyet). Abszolút nyugvó inerciarendszer azonban nincs.

------

A körmozgás pedig gyorsuló mozgás, az egyenletes körmozgás is gyorsuló mozgás méghozzá centripetális gyorsulás. Nem igaz benne Newton I. törvénye. Mivel egyenletes a sebessége akkor nem a sebesség változása miatt gyorsuló, hanem a változó irányvektora miatt, vagyis gyorsulnia kell ahhoz, hogy egy körpálya mentén haladjon.

2016. nov. 28. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"A körmozgás pedig gyorsuló mozgás, az egyenletes körmozgás is gyorsuló mozgás méghozzá centripetális gyorsulás."


De hát nem történik sebességnövekedés! Akkor meg nem gyorsul. A centripetális erő is ugyan akkora marad, tehát nincs értelme gyorsulásról beszélni.

2016. nov. 29. 11:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!