Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy kell kiszámolni, hogy...

Hogy kell kiszámolni, hogy mennyi idő alatt mennyit hűl valamilyen térfogatú, és felületű anyag?

Figyelt kérdés
Gondolom ebből a hőntartást is meg lehet állapítani egyúttal.

2017. okt. 29. 07:47
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]


Itt leírja a hőn tartást. (Elég rondán írják a képleteket.)


https://www.youtube.com/watch?v=MzUjsLCSA8A


Igy tudod pl egy adot tárgy lehülését számolni.


Egy tetszöleges tárgy lehülését számolni papiron túl sokáig tartana. Ezért általában programokat használnak amik végeselem mondszer alkalmaznak. pl Autodesk CFD


Amúhy mi érdekel pontosan?

2017. okt. 29. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

t = C*m*T/P: test fajhője * tömege * delta hőmérséklet / hűtési teljesítmény


A hűtési teljesítmény kiszámítása már bonyolultabb, mivel a hőátadás három formában történik: hőáramlás, hővezetés, hősugárzás.

Hőáramlásnál a felület, a nyomás, az áramlás geometriája számít. Hővezetésnél a hűtő közeg minősége és a hőmérséklet-különbség. Hősugárzásnál a test hőmérséklete.


Feladatonként változó, hogy melyik a domináns. Szigetelésnél, passzív hűtésnél mondjuk a hővezetés, aktív hűtésnél a hőáramlás. Hősugárzás magas hőmérsékleteknél releváns.

2017. okt. 29. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Konkrétan, ha van egy radiátor, vagy hordó egy helységben vízzel töltve, mondjuk változó ideig/teljesítménnyel fűtve, pl. télen besüt rá a Nap, akkor mennyi vizet kell a hordóba tenni, hogy ha figyelembe veszem, hogy feltehetően minimum ennyi teljesítményt kap, maximum annyit, és nem akarom, hogy túlmelegedjen, vagyis melegedjen 20 fokot aztán csökkenjen tízet, aztán emelkedjen 20 fokot, aztán egyre melegebb legyen, meg azt sem, hogy alacsonyabb legyen a hőmérséklete, minthogy elég meleget tartana a helységben.
2017. okt. 29. 11:22
 4/7 kiitos ***** válasza:

sehogyan sem lehet kiszámolni a radiátor vagy hordó , változó napsütés , melegedjen 10-20 fokot hűl ....stb.

inkább rakd össze a rendszert, és a próbás során látni fogod hogy mit kell változtatni rajta.

2017. nov. 1. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ehhez szabályoznod kell a teljesitményt amivel füttöd.


Ha a radiátor teljesitményét akkarod kiszámolni amit a helységbe letd adni. Akkor mérésel vagy szimulásiod programmal lehet kiszámolni. Nincs rá konkrét képlet mivel erösen füg az alakjátol.


Amugy minek kell hozzá egyáltalán vizes hordó ?

2017. nov. 1. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
A kérdésemben szerepel a térfogat, és a felület, vagyis az alak. Nem az a lényeg, hogy jövőbelátó vagyok-e, és pontosan tudom, hogy hogy süt a Nap, hanem, hogy ha az vagyok, és tudom, akkor ki tudjam számolni. Mert ezt át lehet ültetni akár olyan helyzetbe is, amibe tudom. De aminél pontosan nem tudom, ott is lehet közelíteni. A hordó pedig hőtároló.
2017. nov. 2. 06:01
 7/7 anonim ***** válasza:

Igy kell számolni a linkben pontosan levezetik. Rengeteg adat hiányod lesz. És könnyen lehet teljesen más a valoság mint amit saccolsz. A 10.4. példa valami hasonló a te problémádhoz.


[link]

2017. nov. 2. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!