Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha ismerem egy vegyület...

Ha ismerem egy vegyület szerkezetét, akkor honnan tudom megmondani róla, hogy vízben oldódó vagy zsírban oldódó?

Figyelt kérdés

Pl ha ismerem az aszkorbinsavat akkor utánanézve azt látom, hogy írják, hogy az például egy vízben oldódó vegyület.


De mi a helyzet ha ismerem egy vegyület szerkezetét, de ha rákeresek nem találok róla szinte semmit sem. Akkor honnan tudom megállapítani, hogy oldódik-e vízben vagy sem, illetve zsírban oldódó-e vagy sem?


Pl erről a szerkezetről hogyan lehetne megmondani, hogy vízben vagy zsírban oldódó-e (vagy sem)?

[link]


De akármit belinkelhettem volna...



2018. jan. 29. 20:43
 1/2 anonim ***** válasza:

A hasonló a hasonlóban elv általában működik.


A víz poláros a zsír apoláros.


Tehát valójában azt kell eldönteni a molekuláról, hogy apoláros vagy poláros.


Vannak támpontok,de ezek inkább ökölszabályok.



A funkciós csoport nélküli hosszú szénláncok apolárosak.


Vannak polaritást okozó funkciós csoportok; karboxi, aminok stb..


A fentiek aránya is számít. Pl a rövid szénláncú savak nagyon jól oldódnak vízben, de a hosszú szénláncú savak már csak apoláros oldószerben oldódik.


Függ az oldódás a pH-tól is. A mutatott molekuláról nem tudom eldönteni hogy vízben oldódik-e, de savas vízben biztosan. A kevésbé polarizáló amin csoport ( messze van a benzolgyűrűtől) savas közegben protonálódik, pozitív töltésű lesz és aniont képes megkötni.

2018. jan. 30. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

#1


Értem, kösz a választ.


Akkor pl az alkoholra (és más oldószerekre) is ugyanez igaz? Pl, hogy az alhohol poláros és az kiindulási alapnak jó.


Egyébként azért kérdeztem meg, mert LSA-zni (hajnalkamag) akartam, de nem tudtam eldönteni, hogy a lizergsav vízben vagy zsírban oldódó anyag-e? Mert nem mindegy, hogy pl fél liter vizzel iszom meg vagy fél kiló sajttal :)

Ugyanez a helyzet a gandzsával is, az mivel vízben nem, de zsírban oldódik ezért csak úgy bir hatása lenni, ha zsírral fogyasztja az ember.

2018. jan. 31. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!