Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Csillagászat. Miért látható...

Csillagászat. Miért látható olyan sok csillag az égbolton, mondjuk a Discovery csatornán egy természetfilmben, míg ha felnézek az égre, akkor jócskán kevesebb az?

Figyelt kérdés

2018. márc. 29. 21:12
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%
Fényszennyezésről hallottál már?
2018. márc. 29. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Ott van az, csak ahonnan nézed túl sok fény van (ezt hívják fényszennyezésnek). Ha elmennél egy olyan helyre, ahol nincs mesterséges fény a közelben (néhány tíz vagy száz kilométerről beszélünk), akkor te is látnál annyi csillagot (feltéve, ha nincs éppen telihold, mert akkor a Hold uralja az égboltot és megint nem látod a halványabb csillagokat).
2018. márc. 29. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Hallottam már a fényszennyezésről, de volt olyan, hogy a környéken áramszünet volt , az az igazi korom sötét lett és akkor sem láttam többet. Igaz a felhőzetre vonatkozóan nem volt információm.

A holdat biztosan nem láttam, mert akkor ne lett volna koromsötét.

Volt, hogy kint voltam a városból 1 kilométerre, de akkor ezek szerint ez kevés lehet.

2018. márc. 29. 21:34
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Akár ezt is elolvashatod:

[link]

2018. márc. 29. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

ohh tenyleg 1 km?- szerinted azok a musorok hany km-re vannak az elso telepulestol? mert nem hiszem h 20 nal kevesebb,


falun élek mesze mindentol és nálunk már egesz jó az ég de igezán csak este vagy reggel nemtom h kinek mi 2-3 orakor lehet csodálni

2018. márc. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Normálisan olyan 3000 csillagot láthatnál szabad szemmel.

De a Natgeo képeken sokszor van távcsöves felvétel, vagy elnyújtott felvétel... na, ott nem nagyon van határ. Majdhogynem akármennyi csillag is lehet egy képen.

2018. márc. 29. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Ha 3000 csillaggal számolunk, akkor ennek hány százalékánál állapítható meg, hogy van e bolygója, illetve az a lakható zónán belül van e?
2018. márc. 30. 00:49
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez már egy másik kérdés, de szerintem akár mindegyikről, csak idő, ember, pénz, technológia, stb. kérdése.


A technológiát úgy értem, hogy mondjuk a bolygó gravitációs hatása alapján, vagy fedési fénygörbe, vagy egyéb, új módszerekkel keresik és számítják-e. És a kisebb bolygókhoz általában érzékenyebb műszerek is kellenek, gyakran a Földről nem is lehetséges, egy űrtávcső teleszkópideje pedig drága.

2018. márc. 30. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 EagleHUN ***** válasza:

Az angol wikiről:

[link]

"The Milky Way is estimated to contain 100–400 billion stars.[30][31] There are probably at least 100 billion planets in the Milky Way."


Ugyanennek Magyar változatáról hogy mennyit látunk belőle:

"A Földről két spirálkarját, az Orion- és Nyilas-kart látjuk. Vizsgálatát megnehezíti, hogy belülről látjuk."


Tehát itt arról van szó hogy a csillagászok a legjobb távcsöveikkel is csak 2 kart képesek (be)látni az egész tejútból. (Egy két spéci technikát kivéve pl röntgen tartományú csillagászat.)


Azt hogy a szabad szemmel látható 3000 csillagból mennyinek van bolygója:

Ha a fentebbi idézetből indulunk ki és 100 milliárd csillagból áll a tejút 100 milliárd planétával akkor mindnek van legalább 1db.

Ha a 400 milliárd csillagos maximumot vesszük alapul és továbbra is elfogadjuk a 100 milliárd bolygóra adott becslét akkor meg minden 4.-nek van legalább 1db.


Szerintem ez így megválaszolhatatlan.


A valóság valami olyasmi lehet hogy a belátott 3000 csillag mondjuk 60%-nak van bolygója (a többi kettőscsillag azoknak jó eséllyel nincs), de amelyiknek van annak több is van.

Tehát ha felnézel a 3000 belátható csillagra akkor lehet hogy 3000 bolygó is van körülöttük. Miközben sok csillagnak köztük nincs is bolygója.

2018. márc. 30. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
57%
Ja, és ha elmész a déli féltekére, ott még pluszban ugyanennyi csillagot láthatsz.
2018. márc. 30. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!