Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan határozzuk meg egy...

Hogyan határozzuk meg egy reakció redoxi potenciálját?

Figyelt kérdés

Van egy képlet: E=E0+0,0591/n x lg[ox]/[red]


Nem egy A+B=C+D reakcióra értem,hanem pl elektrolízisnél.

(Réz tisztítása CuSO4-ből, vagy Vas+2 Vas +3á oxidálása vagy redukálása)

Tehát a konkrét kérdésem az, hogyan kell használni a képletet amikor nincs 2 reagens hanem csak egy anyagot elektrolizálnak stb?

ÉS NEM HÁZIFELADAT A SULI LEJÁRT RÉG!!!!



2018. jún. 18. 11:30
 1/7 A kérdező kommentje:

Közben találtam egy képletet és megoldottam vele egy feladatot.

Határozzátok meg egy 10^-2 moláros CuSO4 oldatba merülő réz elektród redoxi potenciálját.

E0 Cu2+/Cu=0,340V


A képlet amit találtam így néz ki: Ek=E0+0,0591/n x lgKox/[red] és behelyettesítetve Kox helyébe a molaritást és n helyére 2öt, [red] is 2 mivel 2 elektront cserél és így kijött 0,301V

Ez helyes e vagy ha nem hol a hiba?

Köszönöm a válaszolónak előre

2018. jún. 18. 12:07
 2/7 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Sokban függ attól, milyen rendszer redoxpotenciálját akarod kimérni. Az elmélet az hogy össze kell rakni egy teljes galvánelemet és meg kell mérni a rendszer feszültségét. Ha a galvánelem egyik fele standard hidrogénelektród, akkor rögtön a másik félcella redoxpotenciálját méred. használatosak alkalmasan megválasztott másodfajú elektródok is (kalomel vagy ezüs/ezüstklorid elektród) is erre.

Elméleti kiegészítés a mérésről:

Amennyiben standard redoxpotenciált akarsz meghatározni, koncentrációs módszerrel, logaritmikus hígítású oldatokat kell mérni, és lin (U)-log (C) papíron az egyenes tengelymetszete adja a 0 koncentrációra extrapolált értéket. (nem kell papirozni, matlabbal de még excellel (logaritmálás után) is lehet illeszteni rá egyenest és kijön.)

A vas2+/vas3+ rendszert a Fe/Fe2+ és a Fe/Fe3+ rendszerekből lehet kiszámítani. (pontosabb, mert a kalomel eletród stabilabb)

2018. jún. 18. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Walter_Dornberger ***** válasza:
A nevezett képlet a kiegészítésben híg oldatokra vonatkozik, a valós életben a koncentrációk helyett aktivitással illik számolni. De a mérés pontosabb.
2018. jún. 18. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

Valamint a képletben a számlálóról lemaradt a szögletes (koncentrációt) illetve aktivitást jelölő zárójel.

Ez, mivel konstansba foglalva tartalmazza a hőmérsékletet, ennek hatását is figyelembe kellene venni. pont ezért egyszerűbb út a mérés.

Ami meg a réz raffinálását (tisztítását) illeti, a tényleges elektródpotenciálnál nagyobb feszültséget kell alkalmazni, hogy a folyamat menjen, de a túl nagy feszültség sem jó út mert a víz bomlásával az áramhatásfok elszáll.

Ez egy külön tudomány, rézraffinálás elektromos úton, ma már egy hagyományos cellában 250-300 A/m2 áramsűrűségig tudnak elmenni, azonban a high tech módszerekkel ez már néhány ezres a tízezer amper/m2 áramsűrűséget is eléri.

Erről sok tudományos igényű cikk is van, csak címet tudok adni: N.T.Beukes és J. Badenhorst "Copper electrowinning: Theoretical and practical design." Hidrometallurgy conference 2009. Dél afrikai bányászati és metallurgiai egyetem.

2018. jún. 18. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 JanurikEndreGyorgy válasza:

"Közben találtam egy képletet és megoldottam vele egy feladatot.


Határozzátok meg egy 10^-2 moláros CuSO4 oldatba merülő réz elektród redoxi potenciálját.


E0 Cu2+/Cu=0,340V


A képlet amit találtam így néz ki: Ek=E0+0,0591/n x lgKox/[red] és behelyettesítetve Kox helyébe a molaritást és n helyére 2öt, [red] is 2 mivel 2 elektront cserél és így kijött 0,301V


Ez helyes e vagy ha nem hol a hiba?"


Az eredmény nem helyes.


Ha a red forma maga a fém a [red]=1 és a redoxipotenciált leíró egyenlet átmegy az elektródpotenciált leíró egyenletbe:


E=E0+0,0591/n*lg([ox]/1)=0,340+0,0591/2*lg(10^(-2))=

=0,340+0,0591/2*(-2)=0,340-0,0591=0,2809 ==0,281 V

2018. júl. 9. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 JanurikEndreGyorgy válasza:
Ez a számítás teljesen elméleti. A gyakorlatra vonatkozóan lásd az előző válaszokat.
2018. júl. 9. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 JanurikEndreGyorgy válasza:
Réz raffinálásánál az optimális áramsűrűség 2-3 A/dm2, hőmérséklet 50-55 C fok, kapocsfeszültség 0,25-0,30 V, elektrolit összetétel 140-170 g/L CuSO4 * 5H2O, 180-220 g/L H2SO4, 2-3 g/L NaCl
2018. júl. 9. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!