Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom eldönteni a...

Hogyan tudom eldönteni a gyakorlatban, hogy egy adathalmazt milyen trendvonallal tudok a legpontosabban leírni?

Figyelt kérdés

Pl. ha excelben felveszek egy adatsorra egy trendvonalat, hogy tudom gyakorlatban, hogy a trend becslése a legjobban illeszkedik az adatsorra? Azt tudom, hogy elméleti síkon talán egységnyi oszlopokra kellene bontani az ábrázolt adatsort, és amelyik trendvonal kis négyzetekben a legjobban közelíti a valós értékeket az a legjobb, de ez ugye a valóságban nem igazán kivitelezhető. A kérdés akkor merült fel bennem, amikor egy konvergens, nagyon enyhén parabola-szerű vonalat felvevő adathalmazhoz felvett exponenciális trendvonalam szabad szemmel szinte lineárisnak tűnt. Remélem érthető, amit szerettem volna. :D

20/f



2018. aug. 17. 01:30
 1/6 anonim ***** válasza:
Amikor excelben trendvonalat illesztesz, akkor beállíthatsz egy olyan, hogy R^2 értéke látsszon a diagramon. Röviden, ez minél közelebb van 1-hez, annál jobb az illeszkedés.
2018. aug. 17. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:
53%

Nem tudom, ez mennyi segít, de méréstechnikában az ilyen vonalillesztések "sztenderdje" a konkrét pontok és a görbe távolságainak négyzetösszege, azt kell minimalizálni.

Egyenes illesztésénél viszonylag egyszerű, görbéknél kicsit gázosabb. De mindkettőre van programozható megoldás.

2018. aug. 17. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A korrelációs együtthatóból lehet következtetni, ahogy #1 írja.


#2-nek: A minimalizálása a négyzeteknek általában alapkövetelmény. A legkisebb négyzetek módszere alkalmazható egyenes illesztésére, polinomra, exponenciális függvényre, stb.

De ebből még nem tudni, hogy polinomiális, exponenciális vagy logaritmikus jellegű görbe közelíti legjobban a valóságot, hiszen mindegyiknél a minimálás el van végezve.

2018. aug. 17. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:
53%

Hát ha az is jó, ha egy program generálja neked az ideálisan passzoló függvénygörbét, akkor itt van ez pl.:

[link]

2018. aug. 17. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4 Én nem igazán hiszek az ilyen programokban. Sőt mérnökként nem is szeretem, ha megmondják nekem, hogy mi legyen illesztve.


Ugyanis tekintsük pl. a legkisebb négyzetek módszerét, amelyet egy mért (xj,yj) pontsorra akarjuk alkalmazni. Feltételezni kell pl. hogy x legyen determinisztikus változó. y pedig értelemszerűen mérési hibával terhelt, és a műszerről yj+epsj lesz leolvasva, ahol epsj a hiba.


A valóságban a folyamatot egy y=f(x) görbe írja, amit nem ismer senki. Ha felállítunk is egy modelltörvényt, az is többféle elhanyagolással él, és kapunk egy g(x) görbét.

Amikor illesztünk egy polinomot, vagy exponenciálist, stb. akkor meg meghatározunk egy h(x) görbét.


A legkisebb négyzetek módszerével pusztán azt lehet elérni, hogy h(x) és g(x) egyre közelebb lesz egymáshoz.

De a d(x)=f(x)-g(x) pusztán modellezés kérdése.

2018. aug. 17. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

Na ja, a legkisebb négyzetek módszerét nem tudod alkalmazni, amíg te el nem döntöd, hogy milyen görbét, függvényt akarsz illeszteni.

Én arra tippeltem, hogy a számítógépes program is polinomozik, esetlegesen eltérő alapfüggvények paraméteres formáit szuperponálja egymásra.

Manuálisan sincs jobb módszered, azzal a különbséggel, hogy sokkal tovább tart.

2018. aug. 21. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!