Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi olajat használunk fel...

Mennyi olajat használunk fel egy ló kiváltásához?

Figyelt kérdés
Közlekedésre és mezőgazdaságra gondolok. Régen a ló húzott 1 db ekét x sebességgel. Ma egy traktor 10 ekét húz 3x sebességgel. De a traktor legyártásához és újrahasznositásához is égetünk olajat. Tehát összességében mi a mérleg, mennyi olajba kerül manapság egy ló (munkájának) kiváltása modern eszközökkel?

2018. szept. 13. 15:35
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, van-e ilyen becslés, de szerintem ha tudjuk, mennyit fogyaszt egy traktor, amíg elvégzi egy ló munkáját, megnézzük, ahhoz mennyi olaj kell, és megduplázzuk (szerintem az fedezi az előállításához szükséges ásványolajmennyiséget), akkor talán kb. annyi.

Az a baj, hogy egy traktor használatát nem csak az előállítás és a tankolás jelenti, hanem pl. a sarki benzinkút világítása, a javító szerszámok gyártása, vagy ami benzinnel az üveges bemegy dolgozni, hogy megcsinálja a traktor ablakát, stb., szóval nem igazán lehet szétválasztani ezeket, sok az átfedés és a vitatható fogyasztás. Még azt is nehéz lenne megnézni, hogy önmagában egy traktor évi üzemben tartása globálisan mennyi nyersolajat igényel.

2018. szept. 13. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Világoas, ezért küszködök én is a kérdéssel. De meg is lehet forditani a kérdést, ha esetleg úgy könnyebb rá válaszolni: a jelenlegi gazdaság olaj nélküli működtetéséhez hány lóra lenne szükség? (Most ne vegyük figyelembe azt, hogy meglehet-e egyáltalán termelni nekik annyi takarmányt, csak azt a munkát, amit egy átlagos ló el tud végezni.)
2018. szept. 13. 17:03
 3/8 anonim ***** válasza:
Igen, én is gondolkodtam ezen, hogy fordítsuk meg, csak akkor annak nem igazán lenne köze az olajhoz. De ha a fenti adataidat nézzük, akkor 30 ló = 1 traktor.
2018. szept. 13. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Tudjuk, mennyi most a világ olajfogyasztása, tehát ha tudnánk, mennyi lóra lenne szükség a kiváltásához, akkor megkapnánk a liter/ló adatot is. A gond az, hogy a traktoros számot csak hasraütésszerűen irtam, meg ugye egy traktor elvileg napi 24 órát tud dolgozni, a ló meg talán 8-at. De van olyan adat, hogy mennyi traktor (és kombájn stb.) van az országban és ezek évente mennyi gázolajat használnak fel?

Mondjuk a közlekedésre több adat állna rendelkezésre, de ott meg a repülés lesz gond, azt nehéz lenne átkonvertálni postakocsira...

2018. szept. 13. 21:28
 5/8 anonim ***** válasza:

130 lóerős autócskámmal 70km-et 30 perc alatt teszek meg és eközben 7literes a fogyasztásom.

A 70kmet egy rendes ló nagyjából 7-10 óra alatt tenné meg pihenőkkel. 14-20x akkora időveszteség, 130ad annyi lóerővel: 130al leosztom a fogyasztást, nagyjából kijön, hogy 1 feles pohárnyitól kevesebb egy ilyen úton a ló értéke. Ha beleszámolom az időveszteséget, akkor kijön, hogy végtelenszer többe kerülne az életem, hiszen nem tudnék munkába járni egy nap és vissza aludni. Azaz a bevételem 0 lenne a kiadásom meg csak nőne.

Váltott vágtában 10-12km-enként váltanám a lovat, úgy 35ös átlaggal 2 óra alatt meglenne. A lovak fenntartása drágább lenne, mint amennyit egy átlag mérnök keres Budapesten. Azaz itt is az jön ki, hogy végtelenszer drágább lenne lóval járni hétköznap munkába - főleg azért, mert ott, ahol megfizethető a lakhatás, nincs mérnöki állás :)

2018. szept. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

A fentebbi számitásban az a hiba, hogy nem veszi figyelembe az autó önsúlyát, viszont súlyozottan szerepelteti a kényelmi tényezőket.

Mig mondjuk ha a mezőgazdaságot nézzük, a traktor sebessége már nem annyira meghatározó, de ott sem tudunk pusztán a motor lóerejáből kiindulni, egyrészt mert a traktor sok tonna, másrészt a lóerőt is főtengelyen mérve adják meg, nem a talajon.

Ennél már az is pontosabb, ha megnézzük hány ember és hány ló volt a Földön 200 éve, és ezt felszorozzuk. De itt is kérdés hogy mennyivel szorozzuk fel, hiszen nemcsak a népesség nőtt, hanem a kényelem is, meg a fentebb irt tényezők.

Lehetséges ezeknél pontosabb becslés?

2018. szept. 15. 10:40
 7/8 anonim ***** válasza:

Ölj meg. Kérlek, mert pontatlan a becslésem.

Ha még annál is kevésbé hatékony a ló a Te, azaz az AtyaÚrIsten becslése szerint, akkor minek kötöd még a karóhoz? A ló luxus termék ma. Az autó meg szükséges a napi élethez. A traktor nem fárad el, kevesebbet eszik, jobban megtérül.


Ellenben rekreációra, sportra elég nehezen használható.

2018. szept. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A múltkor bevágtam a lovam a zaciba. Egy kanna olajjal kiváltottam.
2018. szept. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!