Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 4mm-es katedrálüvegnek, vagy...

4mm-es katedrálüvegnek, vagy 4mm-es üreges polikarbonátnak jobb a hőszigetelése?

Figyelt kérdés

2018. szept. 19. 08:23
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
A polikarbonátnak.
2018. szept. 19. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Wadmalac ***** válasza:
51%
Ráhasalni nem merném, mert az üveg is jó hőszigetelő. De szerintem fontos szempont, hogy az üveg jelentős százalékban visszaveri az infravörös sugarakat, vagyis ott szinte csak a kontakt-hőátadás dolgozik, míg a polikarbonát nem nagyon veri vissza az IR tartományt.
2018. szept. 19. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Attól függ. Ha ablaktáblaként építed be, gyakorlatilag azonos - ugyanis az anyag hővezetése 2-4%-a csak a teljes eredő hőellenállásnak, a döntő a hőátadási tényező, azaz a rátapadt légréteg szigetelése.


Illetve kérdés még, hogy a polikarbonát átlátszó-e infrában - az üveg nem az, és ennek örülünk, ez az "üvegházhatás". Ki kellene próbálni, hogy leárnyékolja-e egy hagyományos izzólámpa hősugárzását (az üveg igen)


Ha nem levegővel határos, akkor a polikarbonát érezhetően jobb hőszigetelő.

2018. szept. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Ja, most olvason csak, hogy üregkamrás a polikarbonát, ez esetben egyértelműen jobb.
2018. szept. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

#2 "Ráhasalni nem merném, mert az üveg is jó hőszigetelő."


Ezt komolyan írtad? És valóban ezt akartad írni? :)

Egy anyag hőszigetelő-képességét többnyire még kézzel is egész jól le lehet mérni. Ha megfogod a 10 fokos anyagot, és hidegnek érzed, az nem jó hőszigetelő, amit meg nem érzel hidegnek (vagy csak max. néhány másodpercig), az meg jó hőszigetelő. Ha a 10 fokos üveget megfogod, az olyan hideg mint a jég, vagyis elvezet sok hőt a kezedről, vagyis nem jó hőszigetelő.

Én kiskoromban mindig irigykedtem picit a szomszéd gyerekre, mert neki volt az íróasztalán üveglap, míg nekünk nem tellett ilyenre (nagyapja a Volánbusznál volt sofőr, és hozott neki egy oldalüveget). Aztán valamikor szakközepes koromban sikerült nekem is szereznem egyet, és boldog voltam - kábé egy hétig, aztán inkább elhajítottam jó messzire, mert csak hosszúujjú pulóverben lehetett tanulni, mert ha rövidujjúban tanultam, elfagyott mindkét alkarom könyéktől lefelé, szó szerint elgémberedtek az ujjaim fél óra múltán.


De tudom, hogy műszaki beállítottságú vagy, szóval beszéljenek a számok:

Hővezetési tényező:

Nikecell: ~0,05

Fa: ~0,2

üveg: ~1

beton: ~2

(Ugye minél jobb a hővezetési tényező, annál rosszabb a hőszigetelési tényező.)

(Polikarbonátról nem találtam adatot, de saccra 0,1-0,2 között lehet, megköszönném ha valaki megerősítene vagy cáfolna.)


Szóval most ellent kell mondjak, nem, az üveg nem jó hőszigetelő, legjobb indulattal is max. a közepes csoportba lehet sorolni. Viszont a gázok valóban jó hőszigetelők, és ez számít nagyon a többrétegű ablakoknál, ahogy 3-as is írta. De a légkamrás polikarbonát mögött még így is elmarad a többrétegű üveg ablak hőszigetelő képessége, még akkor is, ha az üveg kiszűr ilyen-olyan hullámhosszokat. (Azért használják mégis inkább az üveget, mert sokkal ellenállóbb a mechanikai sérülésekkel szemben. Polikarbonáton néhány év után már nem látsz át, a légköri por úgy összekaristolja, míg az ablaküveg évtizedekig átlátszó marad.)

2018. szept. 19. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Sajnos az üregkamrásról nem találtam, legalábbis azon amit találtam. Szóval erről lenne szó, bár nem tudom mennyi lenne a szállítás, és ajtóüveg helyett lenne. [link] Viszont találtam direkt hőszigetelőt, az pedig [link] 4W/m2K és azt írja, hogy üvegből ez 6,4.
2018. szept. 19. 18:49
 7/16 Wadmalac ***** válasza:

#5: Pontos összevető adatom nem volt, csupán tapasztalatom szerint általános szerkezeti anyagokhoz viszonyítva jó az üveg, ezért írtam, hogy hasalni nem merek.

Meg igazán azért sem, mert nem derült ki, milyen felhasználás, milyen körülmények közt.

Ha valahol a sugárzó hő a jelentősebb, akkor az üveg nyerhet.

2018. szept. 20. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Írtam, hogy ajtóba. Mondhatod azt is, hogy én nem mondtam, milyen körülmények közt, de mondhatod azt is, hogy milyen körülmények közt melyik a jobb. Szóval, ha ablak lenne, akkor mondjuk 60, folyosóra nyíló ajtóként 30 fok különbség, plusz a radiátor. Akkor végülis az üveg jobb? De úgy a kinti-benti, és a benti-benti elválasztáson kívül hőszigetelő szempontból még hol lehet használni? Főleg ajtóban?
2018. szept. 20. 10:44
 9/16 anonim ***** válasza:

Az U= 6,4 az a sima egyrétegű üveg, ehhez képest a polikarbonát jobb. De már annyira se jó, mint a kétrétegű sima üveg, a hőszigetelő (low-e réteges) üvegezésről nem is beszélve.

Betörés-biztonságilag jobb az üveg ajtóba: a PC csendben kiégethető, törve pedig nem hagy szilánkokat. Az egyrétegű drótbetétes katedrálüveget pedig betörni sem egyszerű.

2018. szept. 20. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Most akkor melyik a jobb hőszigetelő? A kérdésben egyértelműen 4mm katedrálüveg volt, és 4mm üreges polikarbonát. Mivel eddig az volt benne, a kérdés, hogy a kettő közül melyik a jobb hőszigetelő. Nem bejárati, hanem szoba ajtó a folyosóról. Szóval az még pozitív is lehet, hogy nehezebben törik, de lehet jobban berezeg, ha dörög, vagy filmezek. A folyosón nincs fűtés, a bejárati ajtó pedig meghajlott az idő alatt, szóval meleg nem szokott lenni, és a szobaajtóval szemben van radiátor is. Ezt azért mondom, mert annyit beszéltetek a sugárzásról.
2018. szept. 20. 20:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!