Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hőtani kérdés, szándékosan...

TappancsMancs kérdése:

Hőtani kérdés, szándékosan tettem a Tudomány kategóriába. Hidegebb e valóban egy járólapos padló a laminálthoz képest?

Figyelt kérdés
Adott mondjuk egy lakás egy 10 emeletes épületben, teszem azt közép magasságban lévő emeleten, és épület közepén. Minden lakásban azonos fűtéssel. A plafonnál ugye mindig melegebb a levegő mert a hő felfelé emelkedik, míg a padlónál ugyanezért hidegebb. Viszont az alsóbb lakó plafonja felől melegítve is van a padlózat, de ez mennyit számít vajon így összességében? Hozzá tartozik, hogy a járólap hidegebb tapintású és a hőt gyorsabban vezeti. Ennek az egésznek mi végösszege? A járólap tényleg mérhetően hidegebb, vagy csak a tapintása miatt hisszük annak?

2018. dec. 12. 15:28
 1/9 dellfil ***** válasza:
88%

Nem, csak a járólap jobb hővezető képessége miatt hidegebbnek érezni.

Ugyanazon a hőmérsékleten egy darab vas, hidegebbnek érződik, mint egy darab fa. (A vas jobb hővezető, mint a fa.)

Egy szélsőséges példa: Hideg időben ülj le egy beton tömbre, és ülj át rögtön utána egy ugyanakkora hungarocell tömbre. Na melyik az, amelyiknél kevésbé fázik a feneked? :)


dellfil

2018. dec. 12. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
77%

Mitől lenne hidegebb? Ha ugyanolyan hőmérsékleten vannak, akkor csakis egy hőmérsékletűek lehetnek, nem?


Az más kérdés, hogy - ahogy az #1 is írta - a csempe sokkal jobb hővezető mint a laminált lapok. Vagyis amikor mezítláb rálépsz a csempére, akkor a jobb hővezető képessége miatt lábadnak sokkal több anyagot kell átmelegíteni mint a laminált padló esetében. Egyébként nem mezítláb is ez a helyzet, csak az kit érdekel.

2018. dec. 12. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen csak érdekes néztem zokniban a padlószőnyegen és járólapon milyen, és nagyon meleg a járólap is. Ezért tettem fel a kérdést. Elvileg még a járólapnak melegebbnek is kellene lennie, mivel az alsó plafon felől erősebb meleget kap és mintha kicsivel tényleg melegebb is lenne rálépve a járólap. Eszközöm az nincs amivel megmérhetném.
2018. dec. 13. 19:22
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Gondolom a padlód sehol sem 36 fokos. Vagyis a talpad mindenképpen melegebb. Ezért a jobb hővezetésű anyagot mindenképpen hidegebben fogod érezni, mert a talpad hőjét gyorsabban széthordja.

Ha a padló egyforma hőmérsékletű lenne a talpaddal, akkor anyagtól függetlenül azonos érintési hőérzetet kapnál, mert minden anyagnál annyi (szinte nulla) lenne a hőforgalom a padló és a talpad közt.

2018. dec. 14. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Igen Wadmalac a hőérzet működése az tiszta sor, viszont nem csak ez a jelenség játszik szerepet. Most direkt megint megnéztem és határozott de kis különbséggel a járólap érződik melegebbnek.


Néhány egyéb hőáramlási tényező az esetben még ott van.


Egy gyorsabb hőleadású felületnél is kér lehetőség van. Egyik ha elveszi a hőt, ilyenkor hidegebbnek érződik. Másik ha melegebb és ilyenkor meg gyorsan átadja a hőt és melegebbnek érződik. Ez se mindegy.


További szereplők a kérdésben, hogy a padlószőnyeg az hőszigetelőbb mint a járólap, pont a lassabb hő közvetítése miatt. Ilyenkor sem egy lehetőség van, hanem több. Kérdés a padlószőnyeg alatti beton e a melegebb, vagy a fölötte lévő levegő?


Ha a beton melegebb akkor ott felfelé is igyekezne a hőáramlás, csak lefogja a szőnyeg szigetelése, így hiába melegebb a szőnyeg alatti beton, mint fölötte a levegő, nem tudja átadni. Ilyen esetben a járólap melegebbnek érződhet, mert az meg le tudja adni a melegebb beton hőjét.


Három meghatározó nőmérséklet van jelen. A padló betonja alatti melegebb levegő ami melegíti a betont, a padló fölötti hűvösebb levegő ami hűti a padlót, és a talp hőmérséklete ami felvehet vagy leadhat hőt a hőmérsékletétől függően (ebből következik a hőérzet).


Azt érdemes szem előtt tartani, hogy nem keres házról van szó ahol a beton alapozás felől hűvös érkezik! Emeletes ház és beton ami egész jó hővezető.


Kérdés a 3 hőmérséklet tényleges értéke, amit sajnos lézeres hőmérő híján nem tudtam konkrétan megmérni. De hőérzetre melegebb a járólap, ezért is tettem fel a kérdést.

2018. dec. 14. 12:20
 6/9 A kérdező kommentje:
Meg nem tudom, de szerintem a talp nincs 36 fokos, a végtagok kevésbé melegebbek. Asszem.
2018. dec. 14. 12:21
 7/9 A kérdező kommentje:
Azt hiszem kimaradt egy része. A lakásokban a fűrés hője a plafon felé emelkedik, amitől a plafon melegszik. Vagyis adott esetben a padló kap egy hőt az alatta lévő plafontól.
2018. dec. 14. 14:12
 8/9 dellfil ***** válasza:

Kedves kérdező, szívesen felpontoznám a kommentjeidet, de hát a GYIK nem ad lehetőséget... :)

Teljesen jól megválaszoltad a kérdésedet. Ment volna a zöld pacsi. :)


dellfil

2018. dec. 15. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hát köszi! Igazából az összetevőit soroltam csak fel, meg valamiféle érzékszervi tapasztalatot tudtam elmondani. Nektek milyennek tűnik egyébként tapintásra?


Ha sikerül kölcsönkérek egy lézeres hőmérőt. :)

2018. dec. 15. 20:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!