Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » EM hullámok továbbterjedését...

EM hullámok továbbterjedését jól tudom?

Figyelt kérdés

Tisztázni akarom tehát csak komoly szakértő válaszoljon aki érti is a kérdést . Ha fogunk egy wifit ami átsugároz a tégla falon akkor igaz hogy nem az eredeti wifi hullám megy át a falon hanem a tégla atomjait gerjeszti és a tégla másik oldalán azonos frekvenciájú hullámokat fog sugározni a fal?


Másik példával ha egy távcsőbe nézek ott sem a távcsőbe érkező fény hullámot érzékelem hanem ahány üveglencse van benne annyiszor maga a lencse emittál ki egy (a fénytörés szabályai szerinti) fotont.?


Tükör, tükröződés jelenségénél viszont maga az eredeti hullám pattan vissza a tükröződő felület legkülső atomjairól?



2018. dec. 20. 20:13
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
0%

" hullámokat fog sugározni a fal"

Csernobilre gondolsz?

2018. dec. 20. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Bubuka508 ***** válasza:
59%
Marhaság, ekkora energia nem gerjeszt semmit, ahhoz lézer kéne vagy részecskegyorsító. Minden esetben az eredeti hullám megy át az anyagokon és a tükörről is az verődik vissza. Te valamit hallottál harangozni és félreértetted. Akkor a wifi, sőt a fény hullámai is az agyunk atomjait is gerjesztenék, ami régen rossz volna.
2018. dec. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
28%

De, jól mondja a kérdező. Képzelj el egy egyszerű statikus eletromos teret, aminek az útjába egy szigetelőfalat teszel. A tér úgy "megy át" a falon, hogy polarizálja a szigetelő molekuláit. A másik oldalon tehát már nem az eredeti forrás erőtere érződik, hanem a szigetelő polarizált molekulái által keltett tér.


Ha most a tér erősségét megváltoztatod a forrásnál, akkor ez a változás is úgy megy át a szigetelőn, hogy előbb megváltozik a molekuláinak a polarizáltsága, majd a megváltozott polarizáltságú molekulák egy új teret hoznak létre a másik oldalon. Tehát valahogy így jut át a hullám, ha a hullám felfogásban gondolkodunk.


Valójában az EM sugárzás fotonok formájában terjed, de ott is ugyanez van: A fotonokat előbb elnyelik a szigetelő molekulái, majd újakat sugároznak ki. A belépő foton már nem ugyanaz, mint ami a másik oldalon kilép.


A kérdésnek csak azért nincs sok értelme, mert a fotonok közt nem lehet különbséget tenni, tehát valószínűleg értelmetlen azt mondani, hogy a kilépő foton az egy "másik" foton.

2018. dec. 20. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Bubuka508 ***** válasza:
63%
A gerjesztés nem ezt jelenti, hanem hogy az anyag egy magasabb energiaszintű (és instabil) állapotba kerül. Itt pedig ilyesmiről szó sincs, ezért írtam az előbbi választ. Ha ugyanolyan állapotban van, ez nem gerjesztés.
2018. dec. 20. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
32%

Szerintem nem úgy van ahogy te írtad, hanem pont fordítva.

A fémeknél sok a mozgóképes töltéshordó és ezeket az elektromágneses hullám "megrángatja" a rángatott elektronok a gyorsulásuk révén elektromágneses hullámot keltenek amik interferálnak az eredeti hullámmal mégpedig úgy, hogy azokat kioltja a továbbhaladás irányában és ami marad az a az visszaverődő hullám.


A szigetelőanyagokban mozgóképes töltéshordozók nincsenek így azokban az anyagokban ez nem tud lejátszódni.

2018. dec. 20. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Lehet hogy nem pontosan írtam a gerjesztés fogalmát.


Akkor nem gerjeszti hanem elnyel x energiányi fotont és a fénytörés törvényei szerinti irányba kiemmittál ugyan annyi energiányi fotont.


Direkt nem írtam frekvenciát meg hullámhosszt mert vannak anyagok amik megváltoztatják a kimenő fény hullámhosszát de az energiamegmaradás törvénye gondolom nem sérülhet.


Én úgy tudtam a különböző közegekben haladó fény is azért lassabb a vákuumi terjedésnél mert az anyag összes atomján eljátsza azt hogy elnyel kibocsát -elnyel kibocsát és ezeknek van egy nagyon pici idejük ami a sok atommal beszorozva már jócskán mérhető késés.


A kiemmittálás irányát igazából nem értem , pl sík üvegen köztudott hogy iránytartással halad tovább a fény (leegyszerűsítve) de nem értem hogy az üveg belsejében miért tartja az irányt a fény... jól gondolom hogy maga az atom tömegszáma határozza meg az elnyelési és kibocsátási foton szöget ?


De akkor miért lehet megváltoztatni az áthaladó lézer irányát pusztán az üveg formájának kialakításával (lencsék).?

2018. dec. 20. 22:14
 7/17 dq ***** válasza:
59%

Kiindul az antennából 1 darab foton, és megérkezik az antennába 1 darab foton. Annak, hogy közben mi történik vele, nem igazán van értelme. Már mondjuk egy sima 2-rés kísérletnél sem, ha van egy téglán 2 rés, nem tudjuk megmondani, hogy melyiken ment át: hát akkor hogyan állíthatnánk, hogy egy adott közbülső pillanatban a foton éppen itt vagy ott, ilyen vagy olyan állapotban, ennyi vagy annyi példányban létezett vagy nem létezett?


> „Ha fogunk egy wifit ami átsugároz a tégla falon akkor igaz hogy nem az eredeti wifi hullám megy át a falon hanem a tégla atomjait gerjeszti és a tégla másik oldalán azonos frekvenciájú hullámokat fog sugározni a fal? [...] Tükör, tükröződés jelenségénél viszont maga az eredeti hullám pattan vissza a tükröződő felület legkülső atomjairól?”


Nem értem. Miért gondolod, hogy máshogy viselkedne tükröződéskor, mint amikor közegen halad át? És ez az "ugyanazság" miben (milyen kísérlet eredményében) nyilvánul ez meg?


A szó amit keresel az a QED.

A legegyszerűbb könyv amit ismerek róla az a Feynman: QED – A megszilárdult fény. Angolul fellelhető pdf-en, magyarul néhány könyvtárban el lehet csípni.

2018. dec. 20. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Látom nem egyszerű a kérdésem.


Akkor jobban egyszerűsítsünk. A fény minden anyaggal amivel találkozik , rávetül ,tükröződik,"áthalad" igazából csak az anyagot izgatja ami újabb fény hullámforrássá válik .


Ez nekem jó válasz lenne csak itt az iránytartást nem értem.


Pl ha a tükröződés folyamata is a tükör atomjainak új hullámforrása ott abszolút nem világos miért olyan szögben sugároz vissza a tükör mint amikor egy labdát a falnak vágsz és visszapattan.

Ezért lényeges a kérdés hogy maga az eredeti foton pattan vissza vagy nem. A józan paraszti ész azt mondaná az eredeti pattan vissza mint egy részecske .


Szóval ezek teljesen jogos kérdések.

2018. dec. 22. 07:08
 9/17 dq ***** válasza:
45%

Erre csak ugyanazt tudnám írni, amit #7-ben.


* Hogy leginkább nincs értelme a kérdésnek hogy mi történik egy fotonnal amíg halad.

* Hogy miért gondolod, hogy egy másik foton halad át a közegen, míg ugyanaz a foton pattan vissza?

* Hogy mit jelent ez fizikailag (és nem metafizikailag)?

* Hogy csapj fel egy tetszőleges QED tankönyvet, és nézd meg benne az üveget meg a tükröt.

2018. dec. 22. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Az a baj hogy te utolsó direkt nem válaszolsz a kérdésre mint ha ott se lenne.


Én csak annyit kérdeztem hogy milyen értelemben halad át a foton a közegen . Két lehetőség van , vagy átmegy a pórusai között mint a szitán a liszt vagy elnyelődik a falban és a fal kisugároz a másik oldalán annyit amennyit elnyelt.


Mi olyan bolnyolult ebben a kérdésben hogy neked nem értelmezhető ? Sehol nem kérdezem azt hogy mi történik menet közben a fotonnal ,jobban figyelj oda a kérdésre.


Angol szakkifejezéseket meg nem tudok olvasni de ha te ennyire értesz hozzá akkor elvileg erre is tudod a választ köszi.

2018. dec. 22. 14:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!