Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Meg lehet tanulni otthon...

Meg lehet tanulni otthon egyedül forrasztani?

Figyelt kérdés

Ha beszerezném a szükséges kellékeket és meg van az ötlet mire használnám. Mennyire tudnám jól elsajátítani a forrasztás rejtelmeit?

Az elején kérjem egy tapasztaltabb ember segítségét vagy inkább a később?

Előre köszi a választ! :)



2019. jan. 7. 10:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Elektronika, lágyforrasztás? Leegyszerűsítve a lényeg: A forrasztandó felületek legyenek zsírmentesek, pormentesek, szárazok. Például sodrott huzalt ne az ujjaddal sodord (vagy egyáltalán ne) ha forrasztani akarod, vagy a nyáklapot a szélénél fogd meg. A páka hőmérséklete 220-250 C közötti, és a lényeg, hogy a forraszanyag hozzáadásakor már valóban átmelegedjenek a felületek, tehát pl. az alkatrészláb és a forrszem is, egyik se maradjon hideg, mert akkor az ón nem tud belediffundálni. Ehhez legjobb, ha a páka csúcsa nem teljesen száraz, hanem kicsit nedves a forrasztóóntól, a hőátadás miatt. Viszont túl sokáig sem jó melegíteni, mert tönkre teheti az alkatrészt, főleg pl. ha egy IC lábait forrasztod szép sorban. (Én nem is szoktam sorban haladni, hogy legyen ideje lehűlnie az IC toknak.) Ónból ne tegyél túl sokat, a forrasztás legfeljebb kúp alakú legyen, ne legyen öblös, golyó alakú. Az ón hozzáadása után csak addig melegítsd, amíg a kötés kialakul (1-2 mp), mert utána elkezd "kiégni" belőle a folyasztószer, fénytelen, matt lesz az ón felülete, ez hiba. A páka a művelet alatt végig maradjon ott, csak a végén vedd el. Ha az ón elkezd folyni, cseppet alkot, akkor elrontottad, tisztísd meg és elölről, de vigyázz, egy forrszem gyakran nem bír ki túl sok próbálkozást. A forrasztás végén ne fújd a forrasztás, hagyd magától kihűlni.

Tehát: 1. melegítés, 2. ón hozzáadás, 3. még kis melegítés, 4. páka elvesz. Egy alkatrészláb beforrasztása összesen max. 3-5 mp., hőkapacitástól függően. (Egy nagyobb fémalkatrész forrasztása persze tovább tart, mivel lassabban melegszik fel.)

2019. jan. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
83%
Persze. Alapvetően egy nagyon egyszerű folyamat a forrasztás, persze gyakorlat szükségeltetik, de én úgy gondolom nincs semmi olyan, amit ne lehetne tapasztalattal, vagy internetes segítséggel megtanulni.
2019. jan. 7. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, én is azért írtam ilyen hosszan, hogy ne gányolás legyen belőle, de ha ezeket szem előtt tartod, akkor alapvetően rutin kérdése, egy idő (és pár hiba) után rá fogsz érezni. (#1)
2019. jan. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Bubuka508 ***** válasza:
100%
Igen, meg lehet, az előbbiek részletezték. De igaz, hogy rá kell érezned, meg gyakorlatot kell szerezni benne. Én, elektronikai műszerész létemre, annak idején elég nehezen tanultam meg, de utána már olyan volt, mint a biciklizés: többé nem felejted el.
2019. jan. 7. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Persze. először nézz youtubon videókat hogyan csinálják, aztán kezdhetsz gyakorolni azzal hogy két vezetéket forrasztasz össze, vagy egy feleslegessé vált, semmire nem való nyomtatott áramkört szerezz valahonnan amibe vannak már alkatrészek, úgy mindenfélék, például egy régi rádió. Ott spontán forrassz vezetékeket adott pontokba és gyakorold. Aztán különböző ellenállásokat szedj le róla forrasztással és utána forraszd vissza a helyére. eleinte nagy pacákat fogsz csinálni meg ha működő dologgal kísérletezel akkor tönkre fogod tenni, de ha idővel belejössz és már jól megy, akkor már folytathatod azzal hogy valami működőképes dolgot készíts magadnak.

Interneten számos leírást találsz ezekről, meg külföldi webshopokból például e-bay, wish stb oldalakon apró pénzért vehetsz mindenféle dolgot amivel már dolgozhatsz. Sőt olyan eszközöket is lehet venni mint például órát aminek minden alkatrészét becsomagolják és neked kell összerakni forrasztással leginkább. De ebbe akkor fogj bele ha már teljesen jól megy és nem csinálsz hatalmas pacákat. De gyakorlásnak leselejtezett semmire nem jó már nyomtatott áramkörökkel lehet gyakorolni. Eleinte nem lesz egyszerű, de gyakorlás megfogj tenni a hatását.

Én is magamtól tanultam meg forrasztani hasonlóképpen még 13 évesen. Aztán műszaki iskolába mentem továbbtanulni ahol már a tananyag része volt ez is. ott már jóval komolyabb dolgokat kellett készítenünk, és otthon is sokat gyakoroltam. Apámnak van pár ismerőse akik mindenféle elektronikai alkatrészt összeszedtek és azokból kiforrasztottam különböző ellenállásokat, kondikat stb...

2019. jan. 7. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Találtam egy jó (angol) leírást, pár szörnyű fotóval a tipikus forrasztási hibákról.

[link]

2019. jan. 7. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Fontos szabály: izzadt hátat forró pákával megvakarni tilos!
2019. jan. 7. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Én is magamtól tanultam, de még most sem vagyok teljesen elégedett magammal.

-

A tiszta NY.Á.K.-ot forrasztás előtt vékonyan bekenem vékonyan spirituszban oldott gyantával. ( Híg oldatot használok. )

-

Találkozunk a www.hobbielektronika.hu -n.

-

Kérdező!

Hőszabályzós pákát, vagy forrasztóállomást vettél?

-

#7 Válaszadó! (XD)

2019. jan. 7. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Találtam egy jó kis összefoglaló ábrát.

[link]

2019. jan. 8. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha minden cuccod meg van hozzá, és valaki elmondja, vagy elolvasod hogy kell, akkor szerintem menni fog. Én suliban tanultam meg, de nem egy nagy történet. 16L
2019. febr. 7. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!