Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szobahőmérsékleten de nagy...

Szobahőmérsékleten de nagy nyomás alatt is folyékony lesz a nitrogén?

Figyelt kérdés
Vagy csak hütéssel válik folyékonnyá ?

2019. febr. 7. 22:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A nitrogén szobahőmérsékleten nem, csak −146,9 °C alatti hőmérsékleten cseppfolyósítható. ( A -146,9 °C a nitrogén kritikus pontjához tartozó hőmérséklet: [link] )


Egyébként a levegő egyéb fő alkotórészei sem cseppfolyósíthatóak szobahőmérsékleten, így ha valaki ad neked egy palackot, amire azt mondja, hogy "sűrített levegő" van benne, és te azt megrázva hallod, hogy folyadék van benne, akkor biztos lehetsz benne, hogy az illető téved, hiszen a levegő szobahőmérsékleten nem lehet cseppfolyós halmazállapotú.

2019. febr. 7. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Értem köszi
2019. febr. 7. 23:18
 3/12 anonim válasza:
19%
Lehet cseppfolyós szobahőmérsékleten is persze magas nyomás alatt
2019. febr. 8. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Alex Fly ***** válasza:
0%
Ha azt nézzük, hogy hegységekben a tengerszint feletti magasság meghatározásának egyik módszereb ja megmérjük, hány fokon forr a víz, ebből arra a következtetésre juthatunk, hogy a halmazállapotváltozást a hőmérséklet és a myomás is befolyásolja (a példában a légnyomásé). Logikusan végiggondolva a nitrogénhez is tartozik egy olyan nyomásérték, ahol szobahőmérsékleten is folyékony lehet...
2019. febr. 8. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Tehát lehet folyékony.
2019. febr. 8. 04:46
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen lehet:

[link]

2019. febr. 8. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%

Jól írta a #3-as, hiába pontozták le. A #6-os által linkelt fázisdiagram szerint szobahőmérsékleten valahol 60-70 bar közötti nyomáson lehet szobahőmérsékleten folyékony.

Tulajdonképpen ez a baj ezzel az oldallal, hogy a jó válasz bárkinek lehet haszontalan.

Ha az ókorban Arkhimédész írhatott volna a gyakorikerdesek.hu-ra, a hozzászólása után a következő szöveg lett volna olvasható: "A válaszíró 0%-ban hasznos válaszokat ad."

2019. febr. 8. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A linken szerintem a szén-dioxid fázisdiagramja van, én csak a szuperkritikus folyadék miatt linkeltem.

Nitrogén esetében ez nagyságrendekkel magasabb érték lehet.

[link]

[link]

2019. febr. 8. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

Valóban, én is kerestem fázisdiagramot 300K-ig (kb. szobahőmérséklet), de nem találtam. Valószínűleg azért, mert ilyen nagy nyomást nemigen szoktak előállítani. A linken pedig nem vettem észre, hogy CO2-ről szól.

Az újabb ábra szerint ez kb. 28.000 bar, ami 3 nagyságrenddel nagyobb, mint amit előzőleg írtam.

2019. febr. 8. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%
Valamelyik cikkben volt, hogy ilyen állapotban is lehet pl. gázbolygók belsőbb részeiben, de földi körülmények között nagyon veszélyes nyomásértékről beszélünk, és nem túl stabil állapotról. Lehűtve sokkal biztonságosabb, ezért kizárólag így használjuk.
2019. febr. 8. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!