Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az igaz, hogy pi = 2 * integrá...

Az igaz, hogy pi = 2 * integrál mínusz egytől egyig gyök alatt x-1?

Figyelt kérdés

2019. febr. 15. 20:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Így gondolod?

2*int(sqrt(x – 1), x = –1..1) = ?

[link]

Csak mert ez simán egy y^k típusú integrál, ami nehezen lesz transzcendens.


Esetleg ha egy félkör alatti területet számolnánk, akkor lenne valami π-szerűség az eredmény:

2*int(sqrt(1 – x^2), x = –1..1).

(Ugye x^2 + y^2 = 1 az egység sugarú kör egyenlete, aminek a területe π.)

2019. febr. 15. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
*ahol k = 1/2, tehát racionális. Persze ha k lehet irracionális, akkor az eredmény is lehet transzcendens. Bocsánat a pontatlanságért.
2019. febr. 15. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Tegnap olvastam a neten, csak nem lehetett elmenteni. Vagy az, amit fent írtam:

pi = 2 * integrál mínusz egytől egyig gyök alatt x-1


vagy ez:

pi = 2 * integrál mínusz egytől egyig gyök alatt 1-x^2

2019. febr. 15. 20:54
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Az alsó a jó. (De ha bemásolod Wolframalphába, ahogy én írtam, akkor magad is meg tudod nézni. Csak a HÜLYE GyK szétszedi a Wolframos linkeket a zárójelek miatt.)
2019. febr. 15. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Na igen, ha 1-x^2 van a gyök alatt, akkor az egy R=1 hosszegység sugarú félkört jelent, és az integrál a félkör területét adja, tehát ez valóban pi/2.


Ha az integrált akarjuk kiszámolni, akkor pedig a helyettesítés lesz célravezető, pl. x=sin(t), ekkor dx=cos(t)dt, és így az új integrandus (cos(t))^2 lesz, ami már a linearizáló formula segítségével integrálható.( Az integrációs határok persze megváltoznak.)

2019. febr. 16. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!