Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A tudomány mai állása szerint...

A tudomány mai állása szerint valaha lehetséges lesz varázsolni, azaz a legalapvetőbb részecskék szintjén szerkeszteni az Univerzumot, gyorsítani és lassítani a részecskék mozgását és különféle mozgásvektorokat adni nekik?

Figyelt kérdés

Ha a fantasy könyvekben, filmekben lévő varázslatokat matematikával és fizikával próbáljuk leírni, akkor lényegében a dolog nem más, mint a kérdésben leírt dolgok.


A Harry Potter egyik részében pl. az egyik fiú egy pohár vizet egy pohár rummá próbál változtatni. Ehhez elvileg nem kell más, mint úgy átrendezni a pohár vizet alkotó részecskéket a legkisebb szinten, hogy a pohárban lévő H2O egy része CH3-CH2-OH legyen, és nagyon pici része meg különféle bonyolultabb szerves vegyületek amik a rum ízét adják.



Amikor a Warcraft-ban egy Mage Frost Boltot lő lényegében úgy szerkeszti az univerzumot, hogy maga előtt a levegőrészecskék mozgását lelassítja, hogy a vízpára jéggé csapódjon ki, a kristályokat egy nagy jégcsappá tömöríti, majd ad neki egy mozgásvektort, hogy százzal induljon meg az ellenség felé.



A legnagyobb turpisság az lenne a dologban, hogy hogyan lehetne ezt az egész "szerkesztést" megcsinálni. Hogyan érhetnénk el, hogy különféle "cheat code"-okkal, mintha az Univerzum egy számítógépes program lenne, úgy viselkedjen, ahogy parancsoljuk neki. Valamiféle ismeretlen erőt közvetítő részecske kéne, ami a gondolatainkat valóra váltja, tehát pl. ha azt gondoljuk, hogy a pohár víz fagyjon meg, akkor ezen részecskék úgy hatnak a pohár vízre, hogy lelassítják a vízmolekulákat.



Ilyen elvileg lehetséges lenne valami módszerrel? Vannak már erre feltételezések?



Onnan vettem az ötletet, hogy a Warcraft-ban elvileg csak matekzsenikből lehetnek jó mágusok, és több Harry Potter-es fan fiction-ben is egyenletekkel és részecskefizikával magyarázzák a varázslatok működését.


Van egy "Metamorphosis of Prime Intellect" nevű sci-fi regény is:


[link]


Ebben egy mesterséges intelligenciát futtató számítógépbe olyan chip-eket ültetnek be, ami elektronokat képes teleportálni a különféle áramkörei között, hogy gyorsabb legyen, majd ebből véletlenül rájön, hogyan lehet varázsolni. Először csak széket lebegtet, embereket teleportálgat, aztán az egész világot átformálja.



2019. febr. 20. 20:25
 1/4 2*Sü ***** válasza:
88%

Pl. teljesen hétköznapi jelenségek az elemi részecskék szintjén történik. Mikor meggyújtasz egy gyufát, akkor égés történik, molekulák bomlanak szét és építődnek össze máshogy, egy kovalens kötés esetén ezek az elektronok segítségével történik, ami elemei részecske.


Nyilván ha egy egeret arrébb húzol, akkor az egér, így benne minden elemi részecske gyorsul, lassul, változik a sebessége.


A varázslatnak ez a fajta értelmezése sajátos, de meglehetősen naiv.


~ ~ ~


A fizikában vannak törvényszerűségek. Igen, ha nagyon akarjuk maghasadással, magfúzióval is lehet vízből rumot csinálni, csak az ehhez szükséges lépéseknek megvannak a fizikai összefüggései, megfelelő energiát igényel egy-egy átalakítási fázis. Meglehetősen bonyolult módon, elég sok energiát felhasználva lehet pár molekulányi vizet rummá változtatni… De nyilván nem egy ággal való hadonászással, és nem egyhamar lesz ez alkalmasabb mód a rum előállítására, mint a hagyományos lepárlásos módszer.


~ ~ ~


A fikció, az fikció. Persze mindenki vágyik arra, hogy bizonyos fikciók a valóságban is létezhessenek, így sok fiktív dolognak próbálnak meg valamiféle lehetőségét megnyitni úgy, hogy valamiféle tudományos megközelítésből próbálják vizsgálni az adott dolgot. A Star Wars erőjéből is ezért lettek midikloriánok. De ettől még a fikció az fikció marad.

2019. febr. 20. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Wadmalac ***** válasza:
41%

A mai tudomány tud olyan dolgokat produkálni, amivel a mai embert egy ókori görög istennek nézhetné.


Gondolom hasonló idejű továbbfejlődés produkálhat olyan jövőbeli tudományos eredményeket, ami a mai embernek tűnne isteni szintű képességeknek.

De remélem, vagyunk már azon a szinten, hogy a látszólagos csodákat is technikai csodának legyünk képesek tekinteni.

2019. febr. 21. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 LeonScottKennedy ***** válasza:

Ajánlom figyelmedbe a Release That Witch című webnovelt (angol).

Ez egy mocskos középkori soft-fantasy világban játszódik, a főszereplőnk pedig a mi jelenkorunkban bekövetkező halála után találja magát abban a világban. Szerintem még semmi sehol nem kezelte annyira éretten és tudományosan a varázslat témáját, mint ez. Pontosan arról van szó, amit a válaszoló és asszem wadmalac is írt. Az ottani átlagemberek az egyházzal az élen módszeresen írtják a boszorkányokat, mert úgy gondolják, hogy az démontól való hatalom. A főszereplőnk (később lesz több is, ez egy grandiózus fantasy) pedig éppen ellenkezőleg látja, ő az elemi részecskéket látja munkában, és elkezdi megvédeni, elrejteni a boszorkányokat, ezzel pedig magára haragítva konkrétan az egész világot.

Egyébként későbbiekben megfogalmaz egy nagyon szép definíciót a mágikus erőre, ami körülírja az "erő" természetét tudományos nézőpontból, szóval ha érdekel hajrá :)

Csak valami 1400-1500 fejezet manapság.

2019. febr. 21. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:
41%

Jelen tudományos képességeink számára a Start Trek replikátora is lehetetlen csoda.

De száz év múlva?


És ötszáz?

Talán vérünkbe injektált nanorobotok fogják megvalósítani a Star Wars jedi-praktikáit?

2019. febr. 21. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!