Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek ha egy kötött...

Szerintetek ha egy kötött tengelyforgású bolygón élet jelenne meg, mi lenne ezen élőlények cirkadián ritmusa?

Figyelt kérdés
Feltehetően a lakható rész a két félteke közti sávban lenne, azaz konstans napnyugta (napkelte?) lenne. Ilyen körülmények között vajon milyen bioritmus alakulna ki?

2019. febr. 27. 13:59
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Ha az ott kialakult életnek lenne egyáltalán valamilyen ritmusa. Valószínűbb, hogy nem lenne semmilyen ritmus, hiszen nincs semmilyen periodikusan változó jelenség.
2019. febr. 27. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Wadmalac ***** válasza:
79%

Esetleg a pályaovalitás miatti napközel-naptávol és a libráció befolyásolná, ha lenne.

De az tuti, hogy be lennének állva szélirányba rendesen.

2019. febr. 27. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
56%
Régebben elkezdtem írni egy sci-fit, amiben volt egy ilyen bolygó, de oda később költöztek az értelmes lények, viszont a sötét oldalra szorultak mindig háborút indítottak a napos oldal ellen...
2019. febr. 27. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ha esetleg kész van, engem tökre érdekelne :) érdekesnek tűnik. Amúgy is szeretem a sci-fit.
2019. febr. 27. 15:25
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem mindegy, hogy milyen a lég vagy vízáramlatok.


Még optimális feltételek mellett is több száz fok lehet az aktuális hőmérséklet...


Egyébként nem feltétlenül van élettani ciklus.

2019. febr. 27. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A Földön a sarkok közelében is élnek élőlények, azokat kellene megnézni.

Bár, amelyiknek már van ilyen ritmusa, az fennmarad fény/sötétség változás nélkül is.

2019. febr. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
80%

Egyszeruen nem alakulna ki ilyen ritmus, mert nem jelentene evoluciosan elonyt.

Egyebkent a Foldon is vannak olyan elolenyek barlangokban, a tenger melyen, gejzirekben, es mas, szokatlan helyen, amelyik nem fugg a Naptol, vagy a fenytol. (kemoszintezist hasznalnak fotoszintezis helyett)

Van olyan elmelet, hogy az elet is ilyen helyen alakult ki, a fekete fusotok kornyeken.


A masik lehetoseg, hogy ha a csillagtol messze van (vagy kevesbe aktiv, vagy suru a felhozet), lehet, hogy nem is melegiti fel a vilagos oldalt tulsagosan, igy mindig lehetoseguk lenne a novenyeknek a fotoszintezisre, az allatok (ha vannak) meg vagy behuzodnanak idonkent a fold ala, vagy ugy alakulnanak ki, hogy ne legyen szukseguk alvasra.


Ha a bolygod felszinet joreszt ocean boritja, megint nem problema.

2019. febr. 28. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ilyen bolygón ki sem tudna alakulni az élet, mert gondolj csak bele: Az egyik felét megállás nélkül sütné a Nap, egyre csak melegedne és melegedne, míg a másik fele jéghideg maradna örökké. A két félteke közti sáv sem hiszem, hogy elegendően nagy lenne, de a szél egyébként is befújná rá a tomboló forróságot (vagy épp ellenkezőleg a -200 fokos hideget), így nem tudom elképzelni hol tudnának életben maradni az élőlények.


De ha ezektől eltekintünk, szerintem szimplán nem alakulna ki bioritmus vagy ha igen, akkor az valami mástól függene, pl. a Naptól való távolságtól. Amikor a bolygó távolabb kerül, akkor a levegő lehűlne, ami miatt pl. téli álmot aludnánk és tulajdonképpen akkor egy x hónap ébren x hónap mélyalvásban telne, ez lenne a bioritmus.

2019. márc. 1. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!