Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi lenne az alábbiak közül a...

EagleHUN kérdése:

Mi lenne az alábbiak közül a jobb megoldás egy űrhajón LASER ellen és egyben álcázni is?

Figyelt kérdés

3 felvetésem lenne A), B), C):


A) Vantablack -el bevonni az űrhajót.

https://www.youtube.com/watch?v=fg2x0L4YAuU

[link]


Előnyei szerintem:

- Remek fényelnyelő így a LASER-t is elnyeli.

- Fekete tehát beleolvad a sötét világűr hátterébe.


Hátrányai szerintem:

- Az infra és látható fény tartományban jó az elnyelése. Viszont arról semmi infó hogy UV, Röntgen vagy gamma frekvenciákra (ill ilyen laserekre) milyen.

- Bár fekete a háttércsillagokat és bolygókat kitakarja az űrhajó így mégis csak észlelhető.

- Bár jó a hővezető képessége a túl sok hőtől egy pontban azért lehet megolvadna (felbomlanak a szén nanocső kötések) és akkor ott mi lesz? Véd -e még ilyen állapotban is ha amorf szénné alakul?



B) Tükörbevonat.


Előnyei szerintem:

- A csillagos hátteret visszatükrözi. Tehát bizonyos

körülmények közt jó álca az űrben.

- Visszatükrözi a LASER-t.


Hátrányai szerintem:

- Szintén csak a látható fénytartományban és közelében jó az ezüsttükör!

[link]

"A tükröző felület egyenetlenségei ezért nem lehetnek nagyobbak, mint a visszavert fény hullámhossza."

Tehát magasabb frekvenciákon (pl röntgenben) nem feltétlenül működne a csak látható fénytartományt visszaverő tükör.

- Erős fényforrások, pl csillagok mellett inkább lebukás egy tükröző űrhajó mint álca. Mellesleg ugyanúgy kitakarja a csillagokat.


C) Aktív LCD/LED bevonat.


Előnyei szerintem:

- Az űrhajó "másik oldaláról" rögzített háttérképet vetíti ki minden irányba. Tehát tökéletes álca.


- Alsőre azt hinnénk ez nem jó LASER ellen. De kilehet élezni erre az LCD-t! Nézd meg a videót:

https://www.youtube.com/watch?v=bnbNANmMlyE


Tehát a ledkijelzőkben a háttérvilágításnak van egy fényoszlató panelje (egy műanyag lap). De mivel az űrben pont az álca miatt nem szándékoznánk háttér világítani ez akár el is lenne hagyható a burkolatból. Viszont ha nem elhagyjuk hanem fordítva kerül beépítésre az ledkijelzőre érkező fényt oszlatja szét benne oldalirányba.


Hátrányai szerintem:

- Ha nem lehet masszívabb anyagból megcsinálni akkor igen hamar elolvadna. Sok panelt kellene cserélni a sérülések szétolvadások miatt. (Míg a Tükörnél és Vantablacknél eleve ellenállóbb a megoldás).

- Ugyanúgy csak a látható LASER-eket oszlatja.


Szóval a kérdés az hogy A,B,C közül szerintetek melyik válna be jobban és miért?

Tudtok -e még plusz megoldást?


Az hogy mindhárom megoldás többnyire inkább csak a látható tartományban véd szerintem egál mindháromnak hogy a röntgen és gamma laser ektől nem védene egyik sem. így szerintem nem ez lesz a döntő pont. Kivéve ha valaki fel nem vet jobbat ami ezektől is véd.


//És a napi agytorna is megvolt mindenkinek. :D//



2019. márc. 3. 12:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Vantablack a lehető legrosszabb lézer ellen. Femtomásodpercek alatt átégne a hőhatástól... pont az elnyelés miatt.


Persze ez a lézer teljesítményétől függ... mert előbb utóbb mindent átéget a hőhatás. Hadászatban pont ezért infralézert használnak.

Tükör fémrétege is pont ugyan úgy pillanatok alatt megsemmisül.


Talán nagy reflektanciájú kemény fémötvözetek a legjobbak.

Esetleg egy vastag fekete elox acél, kisebb teljesítményű lézerek ellen jó.

Álcázásra pont ezek a legrosszabbak.

2019. márc. 3. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Bár így belegondolva, fémötvözetre felvitt Vantablack jó lehet álzázásra.
2019. márc. 3. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Simán meg kell forgatni.
2019. márc. 3. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

"Simán meg kell forgatni."


Mármint hogy az űrhajó forogjon a (hossz) tengelye körül és így nem igazán lehet csak egy pontját belőni?


Ha erre gondoltál akkor ez csak részben jó megoldás.


Mert szemből és hátulról ugyanúgy belőhető marad.


3 tengelyen meg nem foroghat, élőlényeknek elég szédítő lenne. Kivéve persze ha csak robotok vannak a fedélzetén. :D

2019. márc. 3. 18:33
 5/13 A kérdező kommentje:
Ződ pacsi ment mindhármótoknak.
2019. márc. 3. 18:33
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak a héj forog... pl egy fém gömbhéj mágneses felfüggesztéssel random mozgásvektoron 3D-ben mozog a mag körül... akkor a lézernek talán nem lenne elég nagy egységnyi teljesítménye, hogy átégesse.


Egyébként még beugrott, a kerámia hőpajzs sem rossz, ami az űrsiklókon van.


Vannak már hasonló szénszerkezetes anyagok, amik így viselkednek.


Ha megfelelő a struktúra akkor egy nagy teljesítményű lézertől csak felizzik de nem tudja egyhamar átégetni.


Persze ez tényleg attól függ hány Watt a lézer.

2019. márc. 3. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem egy nagy törésmutatójú dielektrikum lemez Brewster szög alatt. (100% reflexió közel hullámhossz függetlenül).

A vantablack eléggé nagy öngól...

Füst vagy köd is jó volna, bár az űrben nehéz nyugalomra bírni, hamar szétoszlik.

2019. márc. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

"nagy törésmutatójú dielektrikum lemez Brewster szög alatt"


Légyszíves mutasd be itt mire gondolsz. :-)

2019. márc. 4. 06:31
 9/13 A kérdező kommentje:
A kerámia hőpajzs valóban jó megoldásnak tűnik.
2019. márc. 4. 06:32
 10/13 A kérdező kommentje:

"Ha csak a héj forog... pl egy fém gömbhéj mágneses felfüggesztéssel random mozgásvektoron 3D-ben mozog a mag körül... akkor a lézernek talán nem lenne elég nagy egységnyi teljesítménye, hogy átégesse."


Huhh, és hogy látnak ki? :D

2019. márc. 4. 06:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!