Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom kiszámítani,...

Hogyan tudom kiszámítani, hogy egy bizonyos tárgy (amely nagysága ismert) milyen messze van tőlem, abból, hogy mekkorának látszik?

Figyelt kérdés

Mennyire pontos lehet egy ilyen számítás eredménye? És ha pl. egy fénykép alapján szeretném elvégezni, befolyásolhatja e valami az eredményt?

Ha esetleg az objektum mérete csak kb. ismert és nem pontosan, meghatározható e, hogy pontosan mennyiben lesz kb.-i az eredmény?


2019. márc. 6. 15:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha ismered az alkalmazott gyújtótávolságot és ismered pontosan a tárgy méretét és megvan az eredeti kép akkor van rá esély, hogy valamit számolni tudjál. De ha a kép már nagyítva van akkor esélytelen. Ami ilyenkor tud segíteni ha van valami a fotón aminek ismered a méretét és távolságát aból tudsz számolni. Egyébként az elv nem teljes "hülyeség" mert hasonló elven működtek a régi optikai távolságmérők (tahiméter, teodolit).
2019. márc. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ha pl. az eredeti méret 170
2019. márc. 6. 17:09
 3/14 A kérdező kommentje:

Bocsánat lemaradt a vége, inkább írom még egyszer.

Eredeti méret 170 cm. Képen látható 0,5 cm. Milyen messze van?

2019. márc. 6. 17:11
 4/14 anonim ***** válasza:

Ha tudod, hogy milyen fényképezővel készült, esetleg megvan az digitális eredeti az EXIF-fel, akkor meg lehet oldani. A fókusztávolság és a film/szenzorméret ismeretében ki tudod számolni a kép látószögét. Pl egy fix objektíves iPhone 6 látószöge a hosszabb irányban 64 fok. Ebből arányossággal leméred, hogy az objektum által kitakart szög mekkora.

Az ismert magasságot ezután oszd le ezzel a (radiánban számolt) szöggel, ami kis szögekre teljesen jó közelítése a távolságnak. De ha matematikailag precíz akarsz lenni, akkor a szög helyett 2*tan(szög/2)-vel oszd le.

Ha az objektum méretét x% pontatlansággal ismered, akkor a távolságát is x% pontatlansággal tudod meghatározni a látószög tökéletes ismeretében.

2019. márc. 6. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Bocsánat, de nagyon járatlan vagyok a dologban. A hosszabb irány az a kép hosszabb oldala? És oda illesztek egy szögmérőt? Arányossággal lemérem? Nem tudom, hogy kell. Gondolok valamit, de lehet, hogy nem jó. Az objektum két végpontja által bezárt szögre biztosan szükség lenne, de nem tudom hova vezessem a szög két szárát. A kép közepébe?
2019. márc. 6. 17:52
 6/14 anonim ***** válasza:
Öööö, nem, sajnos nagyon nem, és szerintem ez eléggé esélytelen lesz így. Esetleg tedd be a képet, hátha valaki megcsinálja.
2019. márc. 6. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Talán könnyebb lenne megértenem, ha először nem egy kép hanem mondjuk a szem alapján lenne elmagyarázva, Tehát látok egy dolgot, amiről tudom, hogy 170 cm, de én 0,5 cm-nek látom. Hogy számítsam ki milyen messze van?
2019. márc. 6. 18:07
 8/14 TappancsMancs ***** válasza:

Az sem mindegy, hogy az objektív széles látószögű, vagy normál, vagy pedig teleobjektív, mert teljesen más képkivágás keletkezik belőlük és eltérő méretben fog látszani az adott dolog.


Én azt csinálnám, hogy ha lehet tudni hol készült, mint egy ismert épület, vagy szobor esetében, akkor megnézném google mapon a tereptárgyak figyelembevételével, hogy honnan készült és lemérném a távolságmérés eszközzel.


Ha nem lehet tudni hol van és konkrétan mit ábrázol a kép, akkor a közeli dolgokból, amik mellette és közvetlenül előtte vannak, azok méretét saccolnám meg reálisan. Ehhez eleve olyan objektumokat keresnék, amiknek a mérete behatárolható és közelítő pontossággal megmondható. Ez alapján meg lemérném a képen a kérdéses dolog méretét.

2019. márc. 6. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Nem tudod pusztán a mérete alapján kiszámolni. Pl egy ember tipikus magassága 170 cm. Azt mondod fél centi. Igen ám, de ha ugyanaz a kép A/4 vagy A/5 méretű, máris eltérő a látott méret. Tudni kell a látószöget, és akkor sima trigonometria, vagy, marad a képen látható egyéb tárgy ismert mérete alapján való becslés.
2019. márc. 7. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"tudom, hogy 170 cm, de én 0,5 cm-nek látom"

Te nem látsz centiket, csak szögeket. Például hogy jön ki az a fél centi, hogy méred le?

Azt tudod kiszámolni, hogy ha tudod a méretét és hogy milyen szög alatt látod, akkor milyen messze van. Ez elvben a fényképezőgépeknél is így lenne, csak a fény nem egyenes vonalban terjed a lencsében, így a szög információ elvész, csak a (valamilyen úton-módon) síkra vetített kép marad.

Ez a két kép pl. ugyanabból a távolságból készül:

[link]

2019. márc. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!