Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Robottudósok! Szerintetek ez...

Robottudósok! Szerintetek ez a robotkijelentés tényleg megtörtént, ha igen hogy lehetséges?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=0ixsFh-zMpQ&feature=youtu.be..


szerintem ha meg is történt ez vmi előre beprogramozott cucc lehetett



2019. ápr. 3. 22:11
1 2
 1/12 2*Sü ***** válasza:
100%

Hát ez szerintem eléggé nyilvánvaló. Kicsit túlzásba vitték a hatásvadász elemeket.


Ma egy beszélgető mesterséges intelligencia annyira képes, hogy sok-sok-sok-sok betáplált beszélgetés alapján alkosson egy olyan választ, ami az előtte elhangzó válaszhoz, kérdéshez a legjobban passzol. De nincs öntudata, nem tudja a szavak jelentését. Ha megkérdezed tőle, hogy mi a kedvenc gyümölcse, lehet, hogy azt fogja válaszolni, hogy szereti az almát, viszont a mazsolát ki nem állhatja. Miért? Mert a sok-sok előtte betáplált beszélgetések kontextusában ezt találja a legjobban összerakott válasznak. De hogy mi az az alma, vagy a mazsola, hogy az egyáltalán főnév-e vagy ige, arról nincsenek fogalmai. Pont ezért teljesen értelmetlen kérdésekre is teljesen értelmesnek tűnő választ fog adni, és nem azt fogja mondani, hogy bocs, amit mondasz, az egy értelmetlen zagyvaság.


A beszélgető MI-k beszélgetésében sokkal több az általunk kiprojektált intelligencia, mint a valódi intelligencia. Pl. értelmes ez a beszélgetés?


- Mi a foglalkozásod.

- Programozó vagyok.

- Hú, az érdekesen hangzik. Nem nagyon értek hozzá. Miből áll pontosabban a munkád?

- Hát utasítások sorát írom le, amiket végrehajtva a számítógép elvégzi a kívánt műveletet.

- Az jó. Én mindig is hülye voltam az ilyenekhez.


Látszólag egy értelmes beszélgetés zajlott ugye? A másik oldalról feltételezed, hogy intelligens, hiszen visszakérdezett. Feltételezed, hogy meg is értette, hogy mit mondtál. Pedig lehet, csak ez egy szokványos sablon, ami alapján a foglalkozásról folytatott beszélgetések többsége hasonlóan folyt le, amivel addig találkozott. De intelligens-e akkor ez a robot?


- Mi a foglalkozásod.

- Nem dolgozok. Volt egy súlyos balesetem, elveszítettem a két kezem, meg az egyik lábam.

- Hú, az érdekesen hangzik. Nem nagyon értek hozzá. Miből áll pontosabban a munkád?

- Mondom, hogy nem dolgozom. Elég nagy trauma ez az életemben, te meg itt poénkodsz.

- Az jó. Én mindig is hülye voltam az ilyenekhez.


Vagy:


- Mi a foglalkozásod.

- Paprikás csirke.

- Hú, az érdekesen hangzik. Nem nagyon értek hozzá. Miből áll pontosabban a munkád?

- Laminált padlólap.

- Az jó. Én mindig is hülye voltam az ilyenekhez.


~ ~ ~


Egyébként ebből voltak „botrányok”. Volt olyan chat MI, ami folyamatosan tanult a beszélgetőpartnerek beszélgetéseiből. Rászállt egy csapat vicces kedvű troll, és elkezdtek teljesen szokványos kérdésekre is náci propagandával válaszolni. Az MI szépen meg is tanulta – anélkül nyilván, hogy bármit is értett volna az egészből –, hogy erre a kérdésre leginkább ezt szokás válaszolni, és mikor őt kérdezték hasonló témakörben, hát elővette a jól megtanult, leginkább szokványos válaszokat, mondjuk, hogy jártál-e Európában, arra azt találta mondani, hogy igen, de nem szerette, mert sok volt a zsidó. Vagy azt, hogy igen, mert kíváncsi volt szeretett Führerünk országára.


Jött is egyből a bulvár keltette szenzáció: A mesterséges intelligencia náci ideológiákat „vall”! Hát egy fenét. Nyilván aztán lekapcsolták az egészet, de hát az egyszeri embernek azért csak átjött a napi rettegésadagja, hogy hát majd a mesterséges intelligencia fogja elhozni az apokalipszist. Nyilván úgy nettó hülyeség, ahogy van.


~ ~ ~


Ez a videó meg… Nyilván egy MI nem fog lenyomni egy ekkora monológot, pláne nem ennyire szofisztikáltan fogalmazva, gondolatból gondolatot következtetve. Ez nem egy mesterséges intelligencia, hanem egy beszédszintetizátor, ami felolvasta az előre begépelt szöveget.

2019. ápr. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%
Robottudósok :-D
2019. ápr. 3. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ez nem egy mesterséges intelligencia, hanem egy beszédszintetizátor, ami felolvasta az előre begépelt szöveget."

Illetve akkorát plagizált netről guglizva, mint a ház.

Kulcszsavakban kapcsolódó tartalmakat képes önállóan behúzni és felhasználni.

Természetesen fingja nincs a kulcsszavakon fölül arról, mennyire releváns a produkciója.

2019. ápr. 4. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Annyira felkapott dolog lett ez az MI probléma, hogy boldog boldogtalan ezzel foglalkozik. Feltett szándékom volt, hogy részletesen válaszolok, de 2*Sü megtette.

Annyit fűznék hozzá: nagyjából a 20. század közepe óta ismert, hogy miért szeretnek emberek annyira misztikus dolgokról beszélni. Az emberi agy tulajdonságaiból következik. Itt például meg lehet figyelni a kommentátor reakcióit. Az egészről fogalma sincs, de "nagyon érdekesnek" találja. Az érdekes dolgokról meg ugye beszélni kell, az olyan trendi. Hogy a szöveg jelentése zagyvaság, azt meg nem illik mondani, mert ugye azzal megsértünk embereket.


Semmi probléma, ha valakinek véleménye van olyasmiről, amiről egyébként - szakmailag - fogalma sincs. De azt a szerepet eljátszani, mintha lenne, az már problémás. Az se önmagában, hanem azért, mert ma egyre nagyobb méreteket ölt a hamis szerepjátszás. Ennek is megvan a gazdasági és emberi reakcióbeli oka.


Tehát az izgalmas kijelentések vagy megtörténtek vagy nem, vagy programozottak voltak vagy nem, vagy tanulás eredménye volt vagy nem, mindegy. Ami ugyanis bizonyos, ember mindig céllal cselekszik (beszél). A robot meg reagál. Ez alapvető különbség.

2019. ápr. 5. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

hoppá csretikül!


[link]

2020. szept. 17. 08:31
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

Elolvastam azt a cikket.

Hát, bizony ez is még a jól megszerkesztett plagizálás-legó.

Szóval a szoftver már iszonyatosan jól tudja kombinálni a netről beszerzett szókincset, fordulatokat, de ha jól megnézed, abszolút semmitmondó.

Ez nem jelenti, hogy kiszúrhatóan robot, csak azt, hogy egy, a témához nem értő, de okos és ügyesen guglizó 12 éves gyerek iskolai fogalmazása is lehetne.


Nincs benne igazi egyedi vélemény és ötlet.


A robot szó eredetének elcseszése mondjuk éppen emberi írót sugall az olvasónak. :)

2020. szept. 17. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
akk jó
2020. szept. 17. 09:06
 8/12 2*Sü ***** válasza:

#5: Egy „beszélő” – író – MI továbbra is csak egy szöveggenerátor. Lehet, hogy meglévő szövegekből összeollózva szintaktikailag helyes formában generál le, sőt még van valami íve is az egész szövegnek, de továbbra is csak számára jelentéssel nem bíró szövegekkel „zsonglőrködik”.


Amúgy a cikk némileg egyszerűsít, némileg hosszabb – egy bekezdésnyi – témát adtak meg kiinduló pontnak, az abban szereplő mondatok képezték a szöveg ívét, és az abban található mondatokból „plagizált” össze bekezdésnyi szövegeket.

2020. szept. 17. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Robottudósok! Ismét a segítségeteket kérem, ez igazi lehet?


[link]

2021. dec. 8. 22:19
 10/12 Wadmalac ***** válasza:

Nincsenek itt robottudósok.

Elég jól megkoreografált mozgatás, leprogramozva, hogy úgy nézzen ki, mint egy éppen tudatra ébredő robot.

A célja nem az, hogy elhidd, hogy tudatra ébredt, hanem hogy megmutassa, mennyire fejlett mimikát tudnak ráprogramozni.

Ez nekem már erősen az "uncanny valley" érzést hozza.

2021. dec. 9. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!