Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha két tárgynak ugyanannyi a...

Ha két tárgynak ugyanannyi a tömege akkor miért érezzük az egyiket nehezebbnek? (lent)

Figyelt kérdés
Ma voltam a boltba.Vettem cukrot. Kockacukorról és porcukorról van szó. Mikor raktam fel a a cukrokat a szalagra észrevettem,hogy a kockacukor nehezebb mint a porcukor de a tömegük ugyanannyi.500g /fél kiló.Lehet,hogy hülyevagyok,hogy ezen fennakadok de nem értem.Lehet a porcukor mégse 500g hanem csak 400? :O Ez a kérdés kb a "melyik a nehezebb? 1kg toll vagy 1kg vas" ? kérdéshez hasonló.

2019. máj. 18. 15:37
 1/8 dellfil ***** válasza:
100%

"Ez a kérdés kb a "melyik a nehezebb? 1kg toll vagy 1kg vas" ? kérdéshez hasonló."

A végén kezdeném. Nem, azaz... nem teljesen. :)

Ugyanis egy tárgy "szubjektív súlyát" sok minden befolyásolhatja. Kezdve a - legfontosabb - térfogat/tömeg aránytól (akár!) a színéig. A sűrűbb azaz az ugyanolyan súlyú de kisebb méretű tárgyakat "nehezebbnek" találjuk (érzékeljük). Itt a toll és vas példa tán helyénvaló lenne.


dellfil

2019. máj. 18. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Lehet h könnyebb megfogni/tartani az egyiket.


Te nem súlyt mérsz és pláne nem tömeget. Amit érzel az az hogy mennyire fáradnak az izmaid, ami egyrészt attól függ h alapból mennyire fáradtak, ill h melyik izmodat használod. Combbal megtartani a 400g-ot meg se éreznéd. Mutatóujjal lehet meg se tudnád

2019. máj. 18. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az ember a súlyt csak viszonylagosan tudja érzékelni. Olyan ez, mint a hőmérséklet. Nyári nagy melegben egy 20-22 fokra légkondicionált helyiség kellemes hőérzetet jelenthet a nagy hőség után, míg télen a 20fokot sokan már hidegnek érzik, fáznak. Persze azt csak megemlítem, hogy fontos tekintetbe venni azt is, milyen a légáramlat, mert az ember hőérzéke részben a test párolgási képességéből adódik, azaz függ a légtér (gőz) telitettségétől is.

A súly érzékelése során pedig az is meghatározó, hogy milyen alakban adott a vizsgált test, vagy milyen a fogása, ahogy az előző válaszoló is rámutatott erre.

A kockacukrokat jellemzően szögletes kiszerelésben forgalmazzák, azaz ott vannak éles sarkok is, amelyek a kézzel való érintkezés során lokálisan nagyobb felületi nyomást eredményeznek, míg egy kellően íves formát felvevő tárgynál a felületi nyomás helytől függően egyenletesebb tendenciát mutat.


A másik dolog, hogy csomagoláskor a névleges tömegértéktől kismértékű eltérés megengedett, azaz a töltőtömeg is meghatározott tűréshatárban mozoghat. Vannak, akik csekélynyi eltérést is megéreznek a súlyban. De a korrekt tömegmeghatározást mindenképp műszerrel, mérleggel kell elvégezni.


Végül pedig -bár itt ez nem játszik- megemlítendő, hogy a készítmény befogadására alkalmas csomagolás/tárolóedény tömege is számottevő lehet. Pl. az össztömege egy üveges terméknek jóval nagyobb, mintha azt fém vagy műanyagpalackba töltik, noha a nominális töltőtömeg azonos.

2019. máj. 19. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A tenyérben, kézben levő nyomásérző receptorok ingereltségétől függően érezzük könnyebbnek vagy nehezebbnek.
2019. máj. 19. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :D
2019. máj. 19. 19:15
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Kockacukor gondolom téglatest dobozban volt, porcukor zacskóban.

A zacskó flexibilis, nagy felületen fekszik fel a tenyereden, a kockacukor doboza meg az éles sarkain-élein.

A tenyered nagyobb felületi nyomást érzékel, annak ellenére, hogy az összsúly azonos, az eltérő nyomásértékek miatt csal az érzékelésed.

2019. máj. 21. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem! Mindkettő szögletes dobozban volt! :D
2019. máj. 22. 21:48
 8/8 Wadmalac ***** válasza:

Akkor a fizikális magyarázat ugrott, hacsak nem érzel grammnyi különbségeket is.

Marad a cccihológia.

2019. máj. 23. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!